آرشیو
انتخاب نشریه


در گفت‌و‌گوي رسالت با نمایندگان مجلس مطرح شد؛
چرا در بودجه ۹۸ وام ازدواج افزايش نيافت؟

با گذشت چند روز از تقديم لايحه بودجه به مجلس، ايرادات بودجه سال ۹۸ روز به روز مشهودتر مي‌شود. يکي از موضوعات بحث برانگيز 
در بودجه سال ۹۸، عدم افزايش مبلغ وام ازدواج است.
آمار‌ها نشان مي‌دهد وام ازدواج ۳۰ ميليون توماني با بازپرداخت ۱۰ ساله براي حدود يک ميليون و ۲۰۰ هزار جوان در سال ۹۸ نياز به ۳۶ هزار ميليارد تومان منابع قرض‌الحسنه دارد. رئيس کميته اقتصاد مقاومتي مجلس در مورد منابع مورد نياز وام ازدواج گفته است طبق گزارش‌ها و بررسي‌هاي صورت گرفته منابع قرض‌الحسنه جديد در اختيار بانک‌ها براي سال آينده در مجموع ۵۶ هزار ميليارد تومان است.
در همين زمينه، حسينعلي حاجي دليگاني، عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس شوراي اسلامي درمورد عدم افزايش مبلغ وام ازدواج در لايحه بودجه سال ۹۸ در گفت‌وگو با رسالت گفت: دولت سال گذشته هم که مبلغ وام ازدواج افزايش يافت، مخالف بود و بيان مي‌کرد که منابع قرض الحسنه بانک‌ها به اين عدد نمي‌رسد که بتوانند اين ميزان وام را پرداخت کنند.
وي با بيان اين که در جلسه کميسيون برنامه و بودجه، بخشي از کليات بودجه سال ۹۸ بررسي شد، افزود: در جلسه کميسيون به کليات بودجه پرداختيم و هنوز فرصت رسيدگي به جزئيات نشده است. نمايندگان بايد طي ۱۰ روز پيشنهاداتشان را ارائه کنند و ۱۵ روز هم کميسيون فرصت دارد به اين پيشنهادات رسيدگي کند‌. حاجي دليگاني با تاکيد بر اين که قيمت‌ها اکنون بيشتر از دو برابر و نيم افزايش داشته، بيان داشت: ضروري است که ميزان وام ازدواج را افزايش دهيم، چرا که اگر تا يک سال پيش با ۲۰ ميليون تومان امکان تهيه جهيزيه وجود داشت، امروز قيمت بيشتر از دو برابر و نيم شده است.
وي ادامه داد: بنابراين بايستي تسهيلاتي که در اختيار مردم قرار مي‌گيرد افزايش پيدا کند.
عضو کميسيون برنامه و بودجه با بيان اين که سال گذشته بعد از افزايش مبلغ وام ازدواج ديديم که بانک‌ها توان پرداخت دارند، گفت: دولت سال گذشته معتقد بود که اعتبارات بانک‌ها در حد افزايش مبلغ وام ازدواج نيست، اما طي اين چند سال که ملبغ وام ازدواج افزايش يافت ديديم که بانک‌ها توان پرداخت و منابع هم داشتند و در اجرا به مشکل خاصي برخورد نکردند.
وي در پايان با تاکيد بر اين که سعي در اصلاح بودجه داريم، افزود: حتما در جلساتي که به جزئيات پرداخته خواهد شد، مسائل و ايرادات بودجه ۹۸ را بررسي خواهيم کرد و طي ۱۰ جلسه که از ديروز آغاز شد، سعي در اصلاح بودجه خواهيم داشت.
عزت‌الله يوسفيان‌ملا، نماينده ديگر مجلس و عضو کميسيون برنامه و بودجه در گفت‌وگو با رسالت در مورد اين موضوع گفت: فکر مي‌کنم دولت با توجه به امکانات بانک ها، مبلغ را افزايش نداده است. دولت گفته به طور مثال اگر مبلغ را به ۵۰ ميليون افزايش بدهم مشکلي نيست و براي من هم هزينه‌اي نخواهد بود، اما بانک ها 
مطمئنا از پس پرداخت اين عدد برنمي‌آيند و درعمل اين وام اجرا نخواهد شد.
وي با بيان اين که مجلس مصوبات بسياري داشته که بانک‌ها عمل نکرده‌اند، خاطر نشان کرد: بانک‌ها به بسياري از مصوبات مجلس عمل نکرده‌اند و ضمانت اجرايي هم وجود ندارد. به طور مثال اجرا نکردن مصوبات مجلس حبس و جريمه ندارد، اما مجازات قانوني براي درست عمل نکردن بانک‌ها به وظايفشان وجود دارد که همان هم اجرا نمي‌شود.
وي ادامه داد: لذا دولت در حد مقدورات مبلغ وام را مشخص کرده که يعني بيش از اين در بودجه امکان افزايش نبوده است و اگر هم بدون توجه به منابع بانک ها افزايش مي‌داد بانک‌ها هم اجرا نمي‌کردند.
عضو کميسيون برنامه و بودجه با اشاره به اين که کميسيون تلفيق به تمام جزئيات لايحه بودجه ۹۸ خواهد پرداخت، گفت: با اين حال کميسيون تلفيق مجلس به دنبال منابع مي‌رود و شايد منابعي پيدا کند که بتوان با جابه‌جايي اعتبارات، مبلغ وام را افزايش داد و مجلس هم به دنبال اين موضوع است.
يوسفيان ادامه داد: نکته‌اي هم وجود دارد و آن اين است که بانک‌ها اگر بخواهند مي‌توانند منابعشان را به وام ازدواج اختصاص دهند، اما وام‌ها را به جاهايي مي‌دهند که سود بيشتري به دست بياورند، با اين حال اگر منابعي براي افزايش وام ازدواج وجود داشته باشد کميسيون تلفيق بررسي خواهد کرد.
اين نماينده مجلس در پايان با بيان اين که بودجه دولت وحي منزل نيست، گفت: زماني که بودجه به مجلس مي‌آيد، تمام بندها و تبصره‌ها بررسي مي‌شود و به طور حتم تغييراتي داده مي‌شود، به خصوص در مورد وام ازدواج، مجلس به دنبال منابع است و درصورت وجود اعتبار، مبلغ وام افزايش پيدا خواهد کرد.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9395/1/58940/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha