آرشیو
انتخاب نشریه


از بازگشت زهيرها و حرها تا عملکرد يزيديان

مسعود پيرهادي - سردبير
هشتم و نهم دي ماه در تاريخ جمهوري اسلامي ثبت شد. ايامي که آخرين بازماندگاني که بايد سوار کشتي نجات مي شدند و تا آن روز متحيرانه صحنه را مي ديدند، صف خود را از فتنه گران، به مدد اباعبدالله عليه‌السلام جدا کردند. کشتي نجات حرکت کرد و عده اي سوار نشدند و به هلاکت رسيدند؛ همان ها که توهين کنندگان به عزاي اباعبدالله را خداجو ناميدند و صف خود را علي رغم تاکيد چندباره رهبر انقلاب، از دشمن، جدا نکردند. آري «من اتاکم نجي و من لم يأتکم هلک». صحنه عادي نبود، غبارآلود و مرموز بود و تنها کساني مي توانستند زير بيرق حق بايستند که اهل بصيرت و صبر بودند «الا و لا يحمل هذا العلم الا اهل البصر و الصبر»در آن ايام بود که مرد از نامرد معلوم شد و قدر و اندازه افراد، در اين تحولات سخت، معين شد همانگونه که اميرمؤمنان فرمود فِي تَقَلُّبِ الاَْحْوَالِ، عُلِم جَوَاهِرِ الرِّجَالِ 
تقلب را بهانه کرده بودند براي تغلب عليه حکومتي که با قدرت برآمده از انتخاب مردم سال ها ريشه دوانده بود و اينگونه مرتکب گناهان نابخشودني شدند. رهبر فرزانه انقلاب در مراسم بيست و پنجمين سالروز رحلت حضرت امام خميني (ره)، فتنه تغلب را اينگونه تبيين فرمودند: "هيچ قدرت و غلبه‌اي در مکتب امام که از تغلب و از اِعمال زور حاصل شده باشد، مورد قبول نيست. در نظام اسلامي قهر و غلبه معنا ندارد؛ قدرت معنا دارد، اقتدار معنا دارد، اما اقتدارِ برخاسته‌ از اختيار مردم و انتخاب مردم؛ آن اقتداري که ناشي از زور و غلبه و سلاح باشد، در اسلام و در شريعتِ اسلامي و در مکتب امام معنا ندارد؛ آن قدرتي که از انتخاب مردم به‌وجود آمد، محترم است؛ در مقابل آن، کسي نبايستي سينه سپر بکند، در مقابل او کسي نبايد قهر و غلبه‌اي به کار ببرد که اگر يک چنين کاري کرد، اسم کار او فتنه است".
در اين فتنه، افراد باسابقه، زمين خوردند و از قضا هم به دشمن سواري دادند و هم دوشيده شدند تا آنجا که نماينده دشمن ترين 
دشمنان ايران و سرمايه آنان قلمداد شدند. بيانيه ها و اجتماعات، يکي پس از ديگري کار را براي مفتون هاي اوليه و فتنه گران ثانويه سخت کرد؛ موج سواري دشمن و تحريکات و تحرکات عناصر داخلي و اذناب آنها کار را به جايي رساند که در روز عاشورا چونان يزيديان، هلهله کنان، به توهين و تمسخر پرداختند. شايد بتوان گفت آنجا ديگر فتنه اي در کار نبود؛ پرده ها کنار رفت، غبارها نشست، حرها و زهيرها که اشتباها در ميدان حق نبودند يا در صف مقابل ايستاده بودند به خيل حسينيان پيوستند و امت حسيني با غيرتي حيدري پيوند خود را با ولايت، محکم تر کرد.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9395/1/58933/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha