آرشیو
انتخاب نشریه


ابراهيم رزاقي در گفت‌وگو با رسالت:
دولت خودش را مسئول اداره اقتصاد کشور نمي‌داند

حانيه مسجودي
روزهاي تصويب لايحه بودجه ۹۸ رسيده و کارشناسان نگران‌اند، با آن‌ها تماس مي‌گيرم و موضوع مصاحبه را مي‌گويم، تا مي‌شنوند ماجرا چيست و دولت چه درخواستي دارد با تعجب و تندي مي‌گويند چگونه اين کار امکان‌پذير است؟ به‌هيچ‌وجه نبايد با چنين کاري موافقت شود.
کارشناسان فعال اقتصاد معتقدند اگر از صندوق توسعه ملي براي کسري بودجه استفاده شود نقدينگي افزايش مي‌يابد و غول تورم هرروز بزرگ‌تر خواهد شد، بااينکه احتمال دارد از همين صندوق براي افزايش ميزان حقوق بازنشستگان و مستمري‌بگيران استفاده شود و شايد هم مردم کمي خوشحال شوند اما پس پرده گراني‌ها و تورم بسيار بالاست چراکه نقدينگي افزايش پيدا خواهد کرد.روزهاي پرهياهوي پايان سال، هرسال در اين روزها با موضوع بودجه سال آينده پر هياهو‌تر مي‌شود، عده اي موافق و به فکر منفعت خود و عده اي نگران ناحق.دولت بدون ذکر رقم خاصي در بند «الف» تبصره ۲۱ لايحه بودجه ۹۸، درخواست دريافت چک سفيد براي جبران کسري حقوق بازنشستگان و مستمري بگيران از محل صندوق توسعه ملي کرده است.
بنا بر گفته هاي رهبر معظم صندوق توسعه ملي بسيار مهم است و از اين صندوق نبايد براي مصارف و هزينه هاي جاري استفاده شود.
و اين‌طور که به نظر مي رسد اين بند مغاير رهنمودها و توصيه هاي مقام معظم رهبري براي استفاده حداقلي از منابع صندوق توسعه ملي در امور جاري بودجه باشد.دولت با اين کار عملا بخش حساسي از بودجه يعني حقوق بازنشستگان و مستمري بگيران را به منابع صندوق توسعه ملي گره زده است.
دکتر ابراهيم رزاقي، کارشناس مسائل اقتصادي در رابطه با اين موضوع در گفت‌وگو با رسالت گفت: نبايد غير از مسائلي که براي کشور حياتي‌ست يا استقلال اقتصادي ايجاد مي‌کند از اين صندوق استفاده کرد‌.
وي با بيان اين که دولت خودش را در اداره اقتصاد کشور مسئول نمي‌داند، افزود: مسئولان ما از پايان جنگ تحميلي سياست هاي سرمايه داري پياده کردند و طبق اين سياست هاي ليبرالي دولت برخلاف آن چه قانون اساسي در اصل ۲،۳،۳۳،۳۵،۴۴ مي‌گويد به سويي رفته که خودش را در اداره اقتصاد کشور مسئول نمي‌داند.
اين اقتصاد دان ادامه داد: نوعي از سرمايه داري را هم انتخاب کرده‌اند که اين اصلا به توليد ارتباطي ندارد و به تنها چيزي که مربوط است فروش نفت خام و مواد معدني و اوليه است، جايي هم که صنايعي مانند فولاد يا پتروشيمي به وجود آمده طوري ا‌ست که آن‌ها هم مواد نيمه خام به جاي اين که اجازه دهند به مرحله نهايي برسد، مي‌فروشند.
رزاقي با اشاره به اين که متاسفانه اقتصاد را آن طور که آمريکايي ها مي‌خواستند خصوصي کردند و هيچ نظارتي هم نکردند، خاطر نشان کرد: نکته اي هم که بسيار مهم است اين است که دولت احساس نمي‌کند بايد به بيکاران و مستاجران پاسخ دهد و نتيجه وضعيت نابسامان اقتصاد مي‌شود.وي با بيان اين که مسئولان حتي نتوانستند شيوه اقتصاد سرمايه داري آمريکا را که قصدشان بود به درستي پياده کنند، گفت: در آمريکا هر اتفاقي بيفتد محور توليد داخلي است، از همه جا مواد خام و اوليه به خصوص نفت خام مي‌خواهند ولي توليد خودشان را به گونه اي 
افزايش مي‌دهند که ضرر نکنند.عضو هيئت علمي دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران با بيان اين که حتي براي واردات دلار ارزان مي‌دهند تا چرخ توليد بخوابد، ابراز کرد: کساني که به دنبال پياده کردن اقتصاد آمريکايي هستند حتي نتوانستند مانند آمريکا در حوزه واردات عمل کنند، آمريکا بر واردات چيني تعرفه هاي بسيار گزاف طرح کرد، اما اين‌جا دلار ارزان براي واردات مي‌دهند و مواد اوليه را با قيمتي که خريداران تعيين مي‌کنند مي‌فروشيم.
وي با بيان اين که مسئولان ما کساني مي‌شوند که تامين کننده خواسته هاي
غربي ها هستند، افزود: يعني به هر کشوري که با ما تجارت مي‌کند مواد خام مي‌دهيم و ساخته شده مي‌گيريم.
اين کارشناس تاکيد مي‌کند مسئولاني که در راس هستند و مشاوران رئيس جمهور مطمئنا مي‌دانند که برداشت از صندوق توسعه ملي يعني افزايش نقدينگي و ايجاد تورم در کشور، اما نمي‌خواهند قبول کنند، آن ها 
قانون اساسي را هم مي‌‌دانند.
ابراهيم رزاقي با بيان اين که چرا دولت از ثروتمندان ماليات نمي‌گيرد؟ اذعان داشت: هيچ کشوري جز کشور نفتي مثل ما، نيست که بدون ماليات‌گيري از ثروتمندان اداره شود. در کشور ما از حقوق بگيران ماليات مي‌گيرند اما از سرمايه داران نمي‌گيرند. 
وي ماليات گيري را راهي براي مبارزه با فساد دانست. اين اقتصاددان با بيان اين که وقتي از ثروتمندان ماليات نمي‌گيرند معني‌اش اين است که دولت از يک طبقه خاص دفاع مي‌کند گفت: اکنون که دولت دست به صندوق توسعه ملي نزده و مانند آب خوردن پول چاپ ‌مي‌کند وضعيت تورم بسيار بد است اگر از صندوق توسعه ملي پول برداشت کند ديگر تورم مهار شدني نخواهد بود.اين کارشناس ادامه داد: نکته ديگر علاوه بر شناسايي ثروتمندان و افزايش حقوق بازنشستگان، دولت بايد بتواند سرمايه گذاري کند و به توليدکنندگان هم با وام هاي ارزان، امکان سرمايه گذاري بدهد.
ابراهيم رزاقي با بيان اين که اگر دولت به صندوق توسعه ملي دست بزند تورم مهار شدني نخواهد بود و زندگي بازنشستگان سخت مي‌شود، گفت: در اصل اگر ماليات بگيرد تمام اين کارها امکان پذير خواهد شد چرا که همه شناسايي مي‌شوند، اما اين کار را هم نمي‌کند و از طرفي هم اگر به صندوق توسعه ملي دست بزند تورم بسيار بالا مي‌رود.
وي با بيان اين که به نظر مي‌رسد براي مسئولان ما مردم کم درآمد اهميتي ندارند، تاکيد کرد: بازنشستگان، حقوق بگيران که ۷۰ درصد آن ها 
زير يک ميليون و ۴۰۰ هزار تومان حقوق مي‌گيرند بديهي است که نمي‌توانند با اين حقوق زندگي کنند. به نظر مي‌آيد براي مسئولان ما مردم کم درآمد يا مستضعفان معني ندارد.
اين کارشناس در ادامه با اشاره به اين که اين‌ها فکر مي‌کنند که فقط طبقه ثروتمند ايران حق افزايش ثروت و زندگي دارند و طبقات ديگر حقي ندارند، بيان داشت: يعني تفکر سرمايه داري که در باطنش 
برده داري يونان و رم است. اين تفکر مي‌گويد دو دسته انسان داريم پولداران، بي‌پولها. بي‌پول ها مانند برده گرسنگي را مي‌توانند تحمل کنند اگر هم تحمل نکنند بميرند هم اشکالي ندارد.
وي با بيان اين که خصوصي سازي خلاف قانون اساسي است، گفت: اما زماني که به شخصي وام مي‌دهند نمي‌بينند چه کسي است و چه ضمانتي دارد، بستگي دارد از کدام طبقه باشد، از خودي هايشان است يا از فقيران.
رزاقي با اشاره به اين که چنين فضايي از طريق انتخابات ايجاد مي‌شود، کساني در راس کار قرار مي‌گيرند که هيچ اعتقادي به قانون اساسي جز آن جاهايي که به نفع شان است ندارند، افزود: اين افراد کاملا خلاف قانون عمل مي‌کنند و اين سوال ايجاد مي‌شود که آيا اين‌ها نبايد مجازات شوند؟
وي در ادامه بيان کرد: منشا تمام اين فسادها، جاي پايي است که مفسدان را در امان نگه مي‌دارد، مثل خاوري رئيس مديرعامل بانک ملي، در 
جايگاه هاي مختلف اينطور عمل مي‌کنند.
اين کارشناس با بيان اين که هرچه مي‌گذرد ميزان حقوق بازنشستگان کاهش پيدا مي‌کند، گفت:   چون متناسب با تورم بالا نمي‌برند، مدتي هم در زمان آقاي رفسنجاني اصلا افزايش ندادند، در سال ۱۳۷۴ تورم ۴۹ درصد شد.ابراهيم رزاقي با تاکيد بر اين که مسئولان به اين فکر نمي‌کنند که حقوق کم چگونه کفاف زندگي حقوق بگيران را مي‌دهد، خاطر نشان کرد: يا به اين فکر نمي‌کنند که خانواده شهيد و جانباز چگونه زندگي مي‌کنند. اين خانواده ها را به خاطر ثروتمندان در تنگنا قرار مي‌دهند، ثروتمنداني که هيچ چيزي جز وابستگي و تحقير براي کشور ندارند.
وي با بيان اين که سياست ليبراليستي هدفش فقير کردن مردم است، گفت: همين فقرا هستند که اگر اتفاقي بيفتد از کشور دفاع خواهند کرد. اين سياست ليبراليست است حال آگاهانه يا ناآگاهانه نتيجه‌اش فرقي نمي‌کند و هدفش فقير کردن مردم است و فقرا صداي اعتراضشان بلند نخواهد شد.ابراهيم رزاقي در پايان با اشاره به اين که ۳۰ سال پيش در زمان آقاي رفسنجاني قانون خصوصي سازي و فقير کردن مردم را تصويب کردند، گفت: سياستي که از زمان آقاي رفسنجاني پياده کردند اين بود که خصوصي سازي کنيم، و بعد اصل دومي که تصويب شد تثبيت موضوع حقوق بود، يعني تورم که افزايش يافت حقوق را بالا نبريد که يعني فقير کردن مردم و اين ۳۰ سال است که برنامه شده و تجديد نظري هم نکرده‌ايم.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9393/1/58328/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha