آرشیو
انتخاب نشریه


سخني با وزير جديد امور اقتصادي و دارايي

غلامرضا انبارلويي
ماليات اصلي‌ترين منبع تأمين اعتبار در بودجه كل كشور است، وصول و ايصال صحيح آن اصلي‌ترين چالش 
پيش روي ماليه عمومي كشور مي‌باشد. افزايش درآمد ماليات بايد از طريق گسترش دامنه مؤديان مالياتي محقق گردد، نه افزايش نرخ به‌طوري‌كه هيچ مؤدي نتواند از چنين وصول و ايصال صحيحي فرار نمايد. پديده فرار مالياتي چالشي است كه مديريت دستگاه اجرايي هر سال نسبت به سال قبل باشناسايي مؤديان جديد گروه‌هاي درآمدي در بخش‌هاي مختلف صنعت، تجارت، بازرگاني‌هاي خرد و كلان و خدمات از آن بيرون آيد. فرار مالياتي تنها به صورت استنكاف يا رد گم كردن مؤديان بزرگ نيست بلكه عدم اجراي مّر قانون يا غفلت از رفتن به سراغ آنان هم هست كه به دو صورت مختلف آن در اين مقال اشاره مي‌شود، انتظار مي‌رود وزير امور اقتصادي و دارايي كه به تازگي از مجلس راي اعتماد گرفته است به آن اهتمام ورزد و پاسخگوي پرسش‌هاي مترتب بر آن باشد.
الف – درآمد اتفاقي:
هر شخص حقيقي و حقوقي كه در ايران در آمد تحصيل مي‌كند، مشمول پرداخت ماليات مربوطه است. اگر دستمزد بگير باشد كار فرمايش، اگر ارث و ميراث باشد ورّاثش مسئول پرداخت ماليات متعلقه هستند. مسئول پرداخت ماليات ناشي از در آمد اتفاقي كيست؟ رديف در آمدي آن در جدول شماره 5 قانون بودجه چيست؟ آيا مؤديان ماليات درآمد اتفاقي در تشكيلات عريض و طويل سازمان امور مالياتي رصد مي‌شوند؟
اگر جواب مثبت است، عملكرد آن در 5 سال تصدي دولت تدبير و اميد چند ميليارد است؟ همه ساله  مردم شاهد برگزاري حراج تابلوهاي گران قيمت در هتل‌هاي چند ستاره و اعطاي جوايز گوناگون خودرو يا پول نقد در مراسمي كه از رسانه ملي پخش مي‌شود هستند. آيا  صاحبان اين درآمدهاي اتفاقي، ماليات خود را پرداخت مي‌كنند؟
ب- مسكن و خودروهاي اختصاصي:
1- برخي از مقامات اعم از وزرا، معاونين رئيس جمهور، نمايندگان مجلس و مديران سه قوه از مسكن اختصاصي كه در اختيار آنها گذاشته مي‌شود استفاده مي‌كنند و برخي حتي پس از اتمام مأموريت هم به اين استفاده تداوم مي‌بخشند. سخن اين است آيا مالياتي را كه مقنن براي مسكن  اختصاصي وضع كرده را مي‌پردازند؟ آيا ذي‌حسابان دستگاه‌هاي اجرايي به هنگام پرداخت حقوق و مزاياي اين دسته از مقامات و مديران ارشد نسبت به كسر ماليات مربوط به مسكن اختصاصي اقدام مي‌كنند؟ سازمان امور مالياتي چگونه بر اين‌گونه وصول و ايصال‌‌ها نظارت اعمال مي‌نمايد؟!.
2- قريب به اتفاق مقامات و مسئولين و مديران ارشد سه قوه حسب مورد از خودروي اختصاصي كه در اختيار آنها گذارده مي‌شود، استفاده مي‌كنند كه برخي از اين مديران پس از اتمام دوره تصدي هم خودروي مذكور را همچنان در اختيار مي‌گيرند،آيا ماليات مربوطه را طبق قانون مي‌پردازند؟
اگر پاسخ مثبت است عملكرد ماليات وصول و ايصال شده حاصل از خودروهاي اختصاصي طي 5 سال گذشته چند ميليارد تومان مي‌شود؟ اگر عملكردي ندارد، چرا؟  پس تكليف اجراي قانون موضوعه چيست؟
3- ختم كلام؛ قانون موضوعه  عبارت است از بندهاي الف و ب ماده 83 ماليات‌ها كه مي‌گويد تا 30 درصد حقوق و مزاياي اين دسته از مديران ارشد بايد بابت ماليات استفاده از مسكن اختصاصي و تا 
20 درصد حقوق و مزايا بابت استفاده از خودروهاي اختصاصي از استفاده كنندگان اخذ شود، آيا مي‌شود؟
عدالت مالياتي و حكم آمره قانون و شرع ايجاب مي‌كند براي پركردن شكاف‌هاي طبقاتي و رعايت بيت‌المال اولاً اين‌گونه درآمدها در بودجه كل كشور رديف جداگانه داشته باشد تا امكان استخراج تفريغ آن ميسور باشد. ثانياً در وصول و ايصال آن اهتمام ورزيده شود چرا كه نمي‌توان پذيرفت حقوق نجومي را گرفت اما ماليات متناسب با آن را نپرداخت.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9376/1/55818/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha