آرشیو
انتخاب نشریه


تقابل موشکي غرب با ايران

بخش سياسي خارجي
تروئيکاي اروپايي در شرايطي که همچنان از ارائه بسته پيشنهادي خود به کشورمان ( ساز و کار ويژه مالي ) براي حفظ برجام سرباز زده اند، به صورت موازي هجمه هايي را عليه برنامه هاي موشکي جمهوري اسلامي ايران آغاز کرده اند. در تازه ترين اين اقدامات وقيحانه، هيئت‌هاي نمايندگي فرانسه و انگليس در سازمان ملل متحد براي رسيدگي به موضوع ادعايي آزمايش موشکي ايران، خواستار برگزاري نشست مشورتي شوراي امنيت پشت درهاي بسته شدند.اين در خواست در حالي صورت مي گيرد که در هيچ يک از قطعنامه هاي شوراي امنيت سازمان ملل متحد،انجام آزمايش موشکي از سوي ايران منع نشده است. 
اقدام اخير دو کشور انگليس و فرانسه، نماد و نشانه ديگري از بازي اين دو در زمين ايالات متحده آمريکاست. چنانچه خبرگزاري اسپوتنيک گزارش داده  است،اقدام اخير پاريس و لندن، متعاقب طرح ادعاهاي موشکي مايک پمپئو وزير امور خارجه ايالات متحده آمريکا عليه ايران صورت گرفته است. پمپئو اخيرا  مدعي شده است  که کشورمان  يک موشک بالستيک ميان برد با قابليت حمل چندين کلاهک هسته اي را آزمايش کرده است که اين امر ناقض قطعنامه شوراي امنيت سازمان ملل است!وي در توصيف اين آزمايش موشکي گفته است :
"برد اين موشک به اندازه اي است که امکان هدف قراردادن بخش هايي از اروپا و سراسر خاورميانه را ممکن مي سازد.ما اين اقدام را محکوم
مي کنيم و ايران بايد تمامي فعاليت‌هاي مرتبط با موشک‌هاي بالستيک قادر به حمل کلاهک هاي هسته اي را متوقف سازد!"
اين در حالي‌است که مقامات کشورمان بارها پاسخ اظهارات مقامات آمريکايي را داده اند. بر اين اساس برنامه موشکي ايران ماهيتي دفاعي داشته و بر اساس نيازهاي کشور تعريف مي گردد. بر همين اساس، جمهوري اسلامي  ايران بدون نياز به کسب اجازه از ساير کشورها به آزمايش‌هاي موشکي خود ادامه خواهد داد.
نکته اساسي در اين خصوص، همراهي تروئيکاي اروپايي با ايالات متحده آمريکا در تقابل با برنامه موشکي کشورمان است. صورتبندي "تقابل موشکي غرب با ايران" بر خلاف آنچه تصور مي شود، چندان دشوار نيست. ايالات متحده آمريکا و تروئيکاي اروپايي جهت مقابله با توان دفاعي و موشکي ايران وارد معامله شده اند. واشنگتن و پاريس دو بازيگر اصلي آن سوي معادله هستند، ضمن آن که لندن و برلين نيز از قبل در اين خصوص به کاخ سفيد و کاخ اليزه چراغ سبز نشان داده اند. بنابراين، در بعد ماهوي موضوع، ميان واشنگتن و تروئيکاي اروپايي اتفاق نظر وجود دارد.حتي قبل از خروج دولت ترامپ از توافق هسته اي با ايران، تروئيکاي اروپايي در اقدامي غير قانوني،خواستار تغيير برجام بر اساس تحقق بيشتر خواسته هاي غرب شده بودند. يکي از اين خواسته ها، گنجاندن توان موشکي ايران در برجام بود. 
بدون شک، غرب در تقابل موشکي با ايران محکوم به شکست خواهد بود. مسئله اصلي اين است که بر سر کليت موضوع ميان واشنگتن و شرکاي اروپايي آن اتفاق نظر وجود دارد. به عبارت بهتر، "جنبه ظاهري" موضوع نبايد دستگاه ديپلماسي و سياست خارجي ما را از توجه به "جانبه ماهوي" و " زير بنايي" موضوع باز دارد. آنچه مسلم است اينکه تنها راه ممکن براي خنثي سازي هر گونه اقدام آمريکا و متحدان اروپايي آن عليه توان موشکي ايران، مخالفت مطلق با هرگونه مذاکره موشکي با آنها و از سوي ديگر، تقويت روز افزون توان دفاعي کشورمان است.در اين ميان، شانتاژ موشکي کشورهايي مانند فرانسه،انگليس، آلمان ( تروئيکاي اروپايي) عليه ايران اساسا اهميتي ندارد. همچنين لازم است دستگاه ديپلماسي و سياست خارجي کشورمان، سه کشور اروپايي مذکور را بابت همکاري با ايالات متحده و دولت ترامپ در تقابل با برنامه موشکي کشورمان مورد بازخواست قرار دهد. در اين صورت، منازعه و تقابل موشکي آمريکا و متحدان اروپايي آن با جمهوري سلامي ايران راه به جايي نخواهد برد. 

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9376/1/55812/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha