آرشیو
انتخاب نشریه


استعفاي سفير شيطان

حنيف غفاري 
نماينده و سفير ايالات متحده آمريکا در شوراي امنيت سازمان ملل متحد از سمت خود کناره گيري کرد. اين موضوع، بار ديگر نام "نيکي هيلي " را بر سر زبان ها انداخته است! بسياري از منتقدان سياست خارجي دولت ترامپ معتقدند که حضور نيکي هيلي در کنار افرادي مانند جان بولتون و مايک پمپئو، منجر به شکل گيري مثلثي مخرب در حوزه سياست خارجي ايالات متحده گرديده و هزينه هاي شکست واشنگتن در نظام بين الملل را به صورت تصاعدي افزايش داده بود. هم اکنون هيلي از سمت خود کناره گيري کرده است تا شايد براي هميشه با دولت ترامپ وداع کرده يا خود را براي حضور در عنوان و سمت ديگري در اين دولت آماده کند! با اين حال کارنامه ضعيف و سياه نيکي هيلي در شوراي امنيت سازمان ملل متحد بر هيچ کس پوشيده نيست. 
نکته مهمي که بايد در اين خصوص مورد توجه قرار گيرد،چرايي و پشت پرده استعفاي نيکي هيلي از سمت خود مي باشد. در اين ميان برخي رسانه هاي غربي گمانه زني هاي
مختلفي را مطرح کرده اند. يکي از اين موارد، توسط "يورو نيوز" مطرح شده است. اين رسانه در خصوص کناره گيري نيکي هيلي از قدرت مي نويسد :
"برکناري تيلرسون، انتصاب مايک پمپئو و جان بولتون به عنوان وزير خارجه و مشاور امنيت ملي کاخ سفيد، نئوکان‌ها را به ديپلماسي آمريکا باز گرداند. نيکي هيلي در ميان چهره‌هاي جدي عملا درخشش آرمانگرايانه‌اش را از دست داد و به ديپلماتي معتدل و ميانه‌رو بدل شد.اختلاف ميان خانم هيلي و کاخ سفيد بر کسي پوشيده نيست. هنگامي که وي در آوريل ۲۰۱۷ از اعمال تحريم‌هاي جديد عليه روسيه صحبت کرد، لري کادلو مشاور اقتصادي دونالد ترامپ گفت که نماينده ايالات متحده در زمان گفتن اين حرف «گيج شده است.» نيکي هيلي هم در پاسخ گفت که «هيچ‌وقت گيج نمي‌شود.» 
بدون شک اين پيش فرض نمي تواند با توجه به روحيات تند و خشونت آميز نيکي هيلي و تعهد خاطر خاص وي به رژيم صهيونيستي فرضيه اي صحيح باشد. نبايد فراموش کرد که کناره گيري مک مستر و تيلرسون از سمت خود 
( به دليل مخالفت با خروج ترامپ از برجام ) تحت تاثير انديشه ها و افکار 
نيکي هيلي صورت گرفت. در هر حال کسي در دوران حضور نيکي هيلي در شوراي امنيت سازمان ملل متحد، از وي به عنوان سياستمداري معتدل نام نبرده و حتي برخي جمهوري خواهان سنتي نيز انتقاداتي را نسبت به وي و عملکردش در اين مجموعه داشته اند. 
اصلي ترين دغدغه ترامپ طي ماه هاي ابتدايي حضور خود در قدرت ،‌ گنجاندن موضوع توان موشکي ايران در برجام. خروجي اين دغدغه، شوي تبليغاتي مضحکانه  نيکي هيلي نماينده  سابق آمريکا در شوراي امنيت سازمان ملل متحد در خصوص توان موشکي ايران بود. با اين حال برخي همراهان ترامپ مانند رکس تيلرسون، وزير امور خارجه سابق  آمريکا، معتقد بودند  که با توجه به قطعي بودن سند برجام،‌ عملا امکان گنجاندن موضوعي مانند توان موشکي ايران در آن وجود ندارد و لازم است در قالب توافقي ثانويه اين اقدام را صورت داد. سه کشور اروپايي يعني فرانسه، انگليس و آلمان نيز در اين خصوص به واشنگتن چراغ سبز نشان دادند اما در نهايت ايالات متحده از توافق هسته اي با ايران خارج شد. در هر حال،گره زدن برجام به توان موشکي ايران، دغدغه اي بود که رئيس جمهور آمريکا و نيکي هيلي  به دنبال تحقق آن بودند .
نيکي هيلي در حالي صندلي خود در شوراي امنيت سازمان ملل متحد را ترک کرده است که نمي توان از وي به عنوان سياستمداري موفق در عرصه سياست خارجي واشنگتن نام برد. بدون شک نام نيکي هيلي به عنوان يکي از نمادهاي شکست سياست خارجي ترامپ و ايالات متحده آمريکا در اذهان باقي خواهد ماند. امروز ، کمتر کسي در ايالات متحده از ذکاوت سياسي و فهم  و درک استراتژيک و راهبردي نيکي هيلي سخن به ميان مي آورد. نبايد فراموش کرد که نماينده سابق ايالات متحده آمريکا در سازمان ملل متحد، با کارنامه اي کاملا مردود  در حوزه هايي
مانند دفاع از شهرکسازي هاي رژيم اشغالگر قدس و دفاع از کشتار ملت يمن توسط آل سعود و دفاع از کشتار مردم سوريه توسط ائتلاف آمريکايي ، سمت خود را ترک کرده است. بدون شک نيکي هيلي بايد در قبال تک تک اين موارد به افکار عمومي دنيا و جامعه جهاني پاسخگو باشد. 

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9334/1/44276/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha