آرشیو
انتخاب نشریه


علي عبدالله صالح کشته شد
شکست‌کودتاي سعودي در صنعا

بخش سياسي خارجي:انتشار اخبار مربوط به کشته شدن علي عبدالله صالح ، رئيس جمهور سابق يمن که طي روزهاي اخير به اصلي ترين مهره آل سعود در يمن تبديل شده بود، شوک سنگيني را به حاميان کودتاي اخير در صنعا وارد ساخته است. عربستان که در ميدان نبرد عليه انصارالله و ارتش و نيروهاي مردمي يمن شکست خورده است، طي روزهاي اخير سعي داشت از طريق القاي اختلاف ميان گروه‌هاي يمني، از اين آب گل آلود به سود اهداف خود ماهيگيري کند. با اين حال در نهايت رياض شکست سنگيني را پذيرفت. متاسفانه بازي علي عبدالله صالح در زمين عربستان ، بدترين خطاي ممکن از سوي وي محسوب مي شد.
رئيس جمهور سابق يمن که به تازگي به دولت وحدت ملي يمن پشت کرده بود و با خيانت به يمن، به عربستان نزديک شده بود، کشته شد. رسانه‌هاي عربي به نقل از منابع خبري دولت وحدت ملي خبر داردند، علي عبدالله صالح، عارف زوکا معاون وي و ياسرالعواضي دبيرکل حزب موتمر، در حال فرار با خودروي زرهي به سوي استان مأرب و در اطراف صنعا کشته شده‌اند. همچنين برخي منابع خبري گزارش مي‌دهند، نيروهاي انصارالله مقر علي عبدالله صالح را به کنترل خود در آورده‌اند.
پس از انتشار خبرهايي درباره کشته شدن علي عبدالله صالح، خبرها از توقف درگيري و تيراندازي در صنعا حکايت دارد.
همزمان، ائتلاف نظامي ضديمني عربستان، با انتشار اطلاعيه فوري از شهروندان ساکن صنعا خواسته از پايگا‌ه‌هاي انصارالله تا ۵۰۰ متر فاصله بگيرند.در اين شرايط، مشاور رسانه‌اي شوراي عالي سياسي يمن، تاکيد کرده که مسئوليت کشتن علي عبدالله صالح بر عهده کشورهاي عضو ائتلاف ضديمني عربستان است.
روايت رسانه هاي منطقه از آخرين روزهاي فعاليت صالح عليه نيروهاي مردمي يمن،در نوع خود قابل تامل است.    پايگاه خبري روزنامه العربي الجديد نوشت: کودتاي «علي عبدالله صالح» رئيس جمهوري سابق يمن که رسانه هاي طرفدار سعودي از آن به عنوان 'انتفاضه عربي صنعا عليه حوثي ها' نام بردند، چند ساعت بيشتر دوام نياورد، شکست خورد و دچار مرگي زود هنگام شد.
به گزارش ايرنا، روزنامه الجديد چاپ لندن روز دوشنبه در مطلبي افزود: بعد از آن که به نظر مي رسيد راه حل نظامي سريع از سوي علي عبدالله صالح رئيس جمهوري برکنار شده يمن به خصوص در صنعا پايتخت و استان‌هاي ديگر که تحت تسلط نيروهاي انصارالله و افراد مسلح وابسته به صالح بود، آغاز شده است.
بعد از آن که انتفاضه صالح و حزب وفادار وي عليه حوثي ها، مراکز رسانه اي انصارالله را اشغال کردند، هيچ صدايي از رسانه هاي سعودي و اماراتي در باره رويدادهاي يمن شنيده نشد. اما حوثي ها بار ديگر زمام امور را به دست گرفته و صالح از سخنان تحريک آميز خود عليه نيروهاي انصارالله عقب نشيني و انصارالله نيز ميانجي گري عمان بين آنان و صالح را تکذيب کرد.يک‌شنبه روز انصارالله بود زماني که درگيري هاي مسلحانه در برخي از مناطق صنعا با وفاداران علي عبدالله صالح رخ داد اما ضد حمله و پيشرفت انصارالله رسانه هاي صالح را از کار انداخت و حداقل مسير جنگ رسانه اي را به کنترل در آورد و در کنار آن قدرت خود را با آوردن نيرو از استان هاي ديگر به صنعا تقويت کرد.
از سوي ديگر،«محمد عبدالسلام» سخنگوي جنبش أنصارالله يمن اعلام کرد که صدها شبه نظامي خيانتکار خود را در صنعا تسليم کردند.بر اساس اين گزارش، وي در اين خصوص گفت: اين اتفاق پس از آن افتاد که اين افراد دريافتند نبرد کنوني، نبرد خيانتکارانه اي است.عبدالسلام ادامه داد: جنگنده هاي ائتلاف سعودي زيرساخت هاي يمن و همچنين مناطق مسکوني را هدف قرار مي دهند.وي با بيان اينکه سعودي ها به شبه نظاميان خائن کمک مي کنند، گفت: چند پايگاه نظامي در صنعاء توسط دستگاه هاي امنيتي پاکسازي شده است.
همچنين به گزارش شبکه خبري العربيه عربستان، ائتلاف عربي با صدور بيانيه اي با تهديد ساکنان صنعا به بمباران، از آنها خواست خانه ها و اماکن نزديک به مواضع انصارالله را تخليه کنند.جنگنده هاي عربستان و ائتلاف عربي به سرکردگي اين کشور در سه سال گذشته به بهانه حمله به مراکز نظامي ، مناطق مسکوني و زير ساخت هاي يمن را هدف حملات خود قرار داده و هزاران غير نظامي اعم از زنان و کودکان يمني را به قتل رسانده اند.در همين ارتباط عبدربه منصور هادي رئيس جمهوري مستعفي و فراري يمن امروز فرمان آغاز حمله نظامي به صنعا پايتخت اين کشور را به بهانه آزاد سازي اين شهر از انصارالله صادر کرد.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9098/1/4027/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha