آرشیو
انتخاب نشریه


لاريجاني درکنفرانس بين المللي عليه موادمخدر در روسيه؛
آيا ناتو نمي تواند۴۰۰ لابراتوار توليد هروئين در افغانستان را بمباران كند

رئيس مجلس شوراي اسلامي گفت: ما در جمهوري اسلامي قوانين روشني براي مواد مخدر داريم و بيش از ۴ هزار نفر در زمينه مبارزه با مواد مخدر به شهادت رسيده اند.
رئيس مجلس شوراي اسلامي همچنين گفت : در افغانستان 400 لابراتوار براي توليد هروئين وجود دارد. بيشترين مصرف‌کننده خطرناک در دنيا هروئين است آيا ناتو نمي‌تواند اين لابراتوارها را بمباران کند؟! چطور ناتو مراسم عروسي در افغانستان را بمباران مي‌کند اما لابراتوارهايي که مشخصات دارند را نمي‌تواند؟!
وي ادامه داد: مقداري از مواد مخدر از طريق فرودگاه‌هاي افغانستان، ترانزيت هوايي مي‌شود البته بخشي از زمين و بخشي از درياست. اين فرودگاه‌ها کدام هستند؟ فرودگاه کابل، قندهار، هرات که فرودگاه‌هاي در اختيار ناتو است. فکر مي‌کنم سازمان ملل از کشورهايي که در افغانستان حضور دارند و مأموريت براي مبارزه با مواد مخدر دارند را بازخواست کند تا همه کشورهايي که پارلمان‌هايشان در کنفرانس حضور دارند با تأمين مواد مخدر مبارزه مي‌کنند.
دکتر لاريجاني همچنين گفت : سوال اين است که آيا يک رفتار متوازني براي مبارزه مخدر در دنيا وجود دارد يا کشورهاي منطقه در اين زمينه فعال هستند؟ مواد مخدري که در افغانستان توليد مي شود براي ترانزيت به اروپاست و برخي کشورهاي ديگر، چرا بايد هزينه اين موضوع را کشورهاي مسير ترانزيت پرداخت کنند، اين موضوع بسيار مهمي است که نبايد به سادگي از کنار آن گذشت. وي ادامه داد: آيا اروپا سهم خود را در مبارزه با مواد مخدر مي‌دهد يا گردن کشورهاي ديگر منطقه گذاشته است؟ مگر ناتو در افغانستان مستقر نيست چرا تجهيزات و امکانات کافي براي مبارزه با مواد مخدر نمي‌دهد؟!
دکتر لاريجاني همچنين تصريح کرد : اولين مسئله اين است كه سازمان ملل قوانين عادلانه اي وضع کند که کشورها به ميزان درگيري‌اي که با مواد مخدر دارند، رفتار عادلانه اي براي مبارزه داشته باشند. وي ادامه داد : نمي شود در ايران و روسيه مرتبا هزينه دهيم. ترانزيت مواد مخدر بيشتر از مسير ايران و پاکستان و برخي کشورهاي ديگر صورت مي گيرد بنابراين بايد منشأ را کنترل کرد. رئيس مجلس خاطر نشان کرد: دولت افغانستان مي گويد توانايي کافي براي مبارزه با مواد مخدر ندارد، تلاش مي کند اما بايد کشورهايي که در افغانستان مستقر هستند را به کار گرفت. دکتر لاريجاني با اشاره به نقش ايران و روسيه در مبارزه با مواد مخدر گفت : براي کشورهاي روسيه، ايران، چين، تاجيکستان و پاکستان در مسير ترانزيت هستند مبارزه با مواد مخدر بسيار پراهميت است. کشورهاي عضو ناتو بايد به وظايف خود عمل کنند و موضوع مبارزه سهم گذاري شود تا مبارزه با مواد مخدر جدي پيگيري شود. وي ادامه داد: بايد با سرمنشأ توليد مواد مخدر برخورد کنيم بايد 
روش هاي مبارزه با مواد مخدر در کشورها را نيز بررسي کنيم. قبول داريم که غير از مواد مخدر سنتي، مواد مخدر شيميايي نيز توليد مي شود، مي توانيم در زمينه روش هاي مختلفي براي مبارزه با مواد مخدر بحث کنيم. رئيس مجلس شوراي اسلامي همچنين گفت : ما در جمهوري اسلامي قوانين روشني براي مواد مخدر داريم و بيش از 
4 هزار نفر در زمينه مبارزه با مواد مخدر به شهادت رسيده اند سازمان ملل اعلام کرده است که درصد کشفيات مواد مخدر از سوي نيروي انتظامي ايران حدود 80 درصد بوده است که سهم زيادي در دنيا دارد، بنابراين بايد در زمينه تجهيزات و امکانات ديگري که بشود مبارزه را گسترده کرد به نيروي انتظامي کمک شود. وي ادامه داد: مدلي که در ايران وجود دارد در پنل موجود در اين کنفرانس ، ارائه خواهد شد علاوه بر اين از تلاش هاي دولت روسيه تشکر مي کنيم و حتما پارلمان ها مي توانند در اين زمينه موثر باشند.
دکترلاريجاني تصريح کرد : البته مي خواهيم علاوه بر قوانين بر تبادل اطلاعات تاکيد داشته باشيم در حال حاضر ايران در روسيه تبادل اطلاعات دارند ولي بايد حتي تبادل اطلاعات گسترش پيدا کند تا باندهاي قاچاق شناسايي شود، اين ساز و کار بايد مورد توجه قرار گيرد و اميدوارم کنفرانس که به اتکاي دوماي روسيه برگزار شده مفيد باشد.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9098/1/4025/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha