آرشیو
انتخاب نشریه


حجت الاسلام و المسلمين سيدعلي خميني در جمع دانشجويان:
ما بايد منتقد وضع موجود باشيم

حجت الاسلام و المسلمين  سيدعلي خميني با بيان اينکه پرچم نقد را رها نکنيد چراکه امام يک منتقد آرمانگرا و پيشران بود، گفت: ما بايد منتقد وضع موجود باشيم نه مدافع آن، چون ما تا آرمان فاصله داريم، اگر هميشه از وضع موجود دفاع کنيم جامعه از ما عبور مي‌کند.به گزارش فارس، سيد علي خميني در آستانه ميلاد نبي مکرم اسلام و امام جعفر صادق(ع) و همچنين به مناسبت 16 آذر روز دانشجو در جمع دانشجويان مسئول کانون‌هاي خط امام در دانشگاه‌هاي سراسر کشور ضمن بيان ويژگي‌هاي حضرت امام خميني گفت: وقتي درباره امام راحل صحبت مي‌کنيم از يک طرف با شخص امام و از طرف ديگر با شخصيت امام رو به رو هستيم. شخص امام انساني بود که يک آغازي داشت و يک پاياني و امروز هم در پيشگاه خدا حاضر است، اين شخص را وقتي انسان زندگي‌اش را نگاه مي‌کند، مي‌بيند که يک انسان بسيار بزرگ و موفق و از بعضي از  جهات کم نظير و بي نظير بوده است.سيد علي خميني با توجه دادن نسل جوان به بررسي و رصد تحولات انقلاب‌هاي منطقه به منظور درک نقش رهبري منحصر به فرد حضرت امام خميني(س)، گفت: ما و کشور ايران با مشکلاتي به مراتب سخت‌تر از مشکلاتي که بقيه کشورها داشتند 
رو به رو بوديم. يعني ما هم در شمال کشور، هم در جنوب کشور، هم در شرق کشور و هم در غرب کشور غائله داشتيم. تمام اينها هر کدامش، يک فاجعه‌اي مي توانست باشد که يک قسمتي از کشور برود، اما اين انسان بزرگ با همراهي مردم توانست يک انقلابي را بوجود بياورد و با کمک مردم نظامي را سامان بخشد که امروز در تمام منطقه کشوري از ما مستحکم‌تر، سرپاتر، مطمئن‌تر و قدرتمندتر موجود نيست. 
اين استاد برجسته حوزه با جمع بندي سخنان خود در بخش نخست پيرامون "شخص امام" گفت: هر کسي که بخواهد تاريخ را مطالعه کند نمي‌تواند تاريخ ايران را بنگارد بدون اينکه يک شخصيت عظيم مثل امام را در آن لحاظ نکند. اين انسان، انسان بسيار بزرگي بوده است. اما آنچه که براي ما باقي است شخصيت امام است. نوه امام خميني (ره) با بيان اينکه شخصيت امام ارکان و مؤلفه‌هايي دارد اسلام، لزوم تاثيرگذاري اجتماعي و آرمانگرايي را از ارکان اصلي انديشه امام دانست و گفت: امام هميشه منتقد وضع موجود بودند. امام يک منتقد آرمانگراي پيشران بود. انسان وقتي به زندگي امام نگاه مي کند، تعجب مي کند که هر روز يک موضوع جديد ابداع مي فرمودند. حکومت را و جامعه را به پيش مي‌راندند.وي تاکيد کرد: اگر ما به عنوان خط امام احساس کرديم که جامعه در جلوي ما حرکت مي کند و ما داريم مي دويم تا به جامعه برسيم بدانيم خيلي از راه امام دور هستيم. امام هميشه کيلومترها جلوتر در حال حرکت بود و بقيه را به دنبال خود به حرکت در مي آورد؛ نام امام پرچم است. ما براي اينکه ببينيم چقدر در اين مسير هستيم بايد شخصيت امام را بشناسيم و به شخصيت امام نزديک بشويم.سيد علي خميني با تأکيد بر اينکه امام همواره در حال توليد حرف نو و حل مشکلات حکومت با ابداع هاي جديد خود بودند، گفت: هر کس دم از انقلابي‌گري بزند و دم از امام بزند ولي در عمل ببيند که از جامعه عقب افتاده است بداند که در راه امام نيست. امام پيشران بود و دائم توليد داشت؛ ما بايد منتقد وضع موجود باشيم و نه مدافع آن، چون ما تا آرمان فاصله داريم. اگر هميشه از وضع موجود دفاع کنيم جامعه از ما عبور خواهد کرد.
اين استاد برجسته حوزه در جمع بندي اين بخش از سخنان خود گفت: پرچم نقد را رها نکنيد، ما منتقد وضع موجود هستيم ما دنبال آرمان ها هستيم و به سمت آن ها حرکت مي کنيم. اين که رهبري فرمودند "هرجا انقلابي عمل کرديم. موفق شديم" به خاطر اين است که انقلابي بودن يعني پيشراني و پيشتازي. گفتمان توليد بکنيم.«حرف نو توليد بکنيم. امام سال به سال حرف نو و جبهه تازه توليد مي کردند. کسي که در حيطه انديشه امام 
مي خواهد فعاليت بکند بايد هميشه پيشران و منتقد وضع موجود باشد. منتقدي که اصول را قبول دارد و پشتوانه او به اصول اسلام و انقلاب است اما وضع موجود را نمي پسندد.»

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9098/3/4013/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha