آرشیو
انتخاب نشریه


اخبار برگزيده

مکاتبات معاون رئيس جمهور به نفع بهائيان
به گزارش ايسنا، مولاوردي دستيار رئيس جمهور در امور حقوق شهروندي در پاسخ به سوالي در ارتباط با حقوق اقليت بهائيان گفت: راجع به پلمب اماکن تجاري و ممانعت از فعاليت بهائي‌ها 
استعلاماتي از معاونت حقوقي رئيس جمهور شده است. اين بحث را ازطريق حقوقي پيش مي بريم تا راهکاري براي موضوع بيابيم. مکاتبات لازم از طريق معاونت حقوقي با مراجع ذي ربط براي دريافت پاسخ انجام شده است و فکر مي کنم به زودي به نتيجه برسد.
***
وقت گذراني در فضاي مجازي 
دو برابر متوسط جهاني
رئيس سازمان مدارس غير دولتي گفت: دانش‌آموزان ايراني زمان زيادي را در فضاي مجازي مي‌گذرانند که اين ميزان 2 برابر ميانگين جهاني است. به گزارش شبکه علمي ثريا، مجتبي زيني وند اظهار داشت: اين مسئله در حالي اتفاق مي افتد که محتواي مناسبي براي اين دانش آموزان در فضاي مجازي توليد نکرده ايم. وي اضافه کرد: معلمان بايد به فناوري هاي روز به عنوان يک گزينه ضروري نگاه کنند زيرا روش هاي قديمي جواب نمي دهد و بايد تربيت با اقتضائات زمان همگام و هماهنگ باشد.
***
آزمون ‌هاي استخدامي دولتي، صوري است
عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس گفت: استخدام ها بر طبق سناريويي از پيش تعيين شده اند؛ در استخدام ها نيروهايي جذب و وارد دولت مي شوند که خاستگاه دولتي داشته و گرايش هاي آنها با دولت يکي باشد و به عبارت ديگر اين استخدام ها سياسي هستند. به گزارش فارس، حاجي‌ دليگاني افزود: بسياري از اين استخدامي ها براي تبديل عضويت نيروهايي است که قبلا بر اساس علاقه مسئولين و گرايش هاي سياسي مستخدمين به صورت قراردادي در ادارات صورت گرفته است. اين افراد در بعضي شرايط به کارگرفته شده اند 
و غالب آنها با پارتي بازي در اداره‌اي جذب و در نهايت زماني که جاي پاي آنها در ادارات دولتي باز شد، با برگزاري يک آزمون استخدامي صوري به عضويت رسمي در مي آيند.
***
 در صد روز گذشته هيچ گشايشي 
در فرهنگ کشور نديديم
بسياري از فعالان حوزه فرهنگي کشور از عملکرد دولت در اين سال ها زياد دل خوشي ندارند و تلاش هاي انجام شده در اين راه را بي اثر ارزيابي مي کنند. طيبه سياوشي در گفتگو با تابناک در خصوص اين موضوع اظهار داشت: متأسفانه دولت در عرصه فرهنگي عملکرد خوبي نداشته است. دولت يازدهم ادعا مي کرد تورم را کنترل کرده است، در حوزه فرهنگ هم مي گفتند خط قرمزها کاهش پيدا کرده و مميزي ها نيز کم و مشخص تر شده است. اينها قبول؛ اما اين عملکرد مربوط به دولت يازدهم است. اين نماينده مجلس در ادامه گفت: صد روز از عمر دولت دوازدهم مي گذرد، ولي در عرصه فرهنگي هيچ اتفاقي رخ نداده است؛ براي مثال سينماي ما هيچ تکاني نخورده است. در عرصه کتاب هم ما هيچ کار خاصي نديده ايم، در کل در عرصه فرهنگي کشور هيچ اتفاقي که اين دو دولت را از هم متمايز کند، ديده نمي شود. عضو کميسيون فرهنگي مجلس افزود: جلسات اداري روتين براي من ملاک نيست، بايد اتفاقات فرهنگي خاصي براي مردم طراحي شود. دائم در کميسيون فرهنگي صحبت از هنر فاخر است، اما اين هنر جاي خود را دارد و مردم بايد هنر را درک کنند. من به مسئولين هم اين را گفتم و از آنها پرسيدم چه ميزان حاضر به سرمايه گذاري 
براي آشتي دادن مردم با هنر هستند؟ اين موضوع را ما در دولت يازدهم و دوازدهم نديديم. اينکه تنها نمايشگاه بين المللي 
کتاب را به عنوان يک کار فرهنگي عنوان کنيم، درست نيست، نمايشگاه مطبوعات يک نشانه از آن است. شايد 10 سال پيش نمايشگاه مطبوعات بدون اين ميزان تبليغات، پر بيننده تر و باکيفيت تر بوده باشد! وي خاطرنشان کرد: ما در بسياري از عرصه ها 
يک بام و دو هوا هستيم و روابط ناسالمي حاکم است.
***
بدهي آمريکا به بالاترين ميزان رسيد
جنت يلن، رئيس کل سابق بانک مرکزي آمريکا اعلام کرد: مردم آمريکا نبايد بدهي عمومي 20 هزار ميليارد دلاري اين کشور را فراموش کنند؛ چرا که اين بالاترين سطح بدهي آمريکا در تاريخ اين کشور است. وي ادامه داد:‌ هم اکنون حجم بدهي عمومي آمريکا نسبت به توليد ناخالص داخلي اين کشور به 75 درصد رسيده است که اگر چه اين رقم خيلي ترسناک نيست؛ اما کم هم نيست. شرايط به گونه‌اي است که مي‌تواند خواب را از چشمان مردم آمريکا بگيرد. هم اکنون سطح بدهي عمومي آمريکا به 20 هزار و 600 ميليارد دلار رسيده و همچنان رو به افزايش است. 9/14 هزار ميليارد دلار از اين حجم بدهي مربوط به بدهي مردم اين کشور است که از جنگ جهاني دوم تاکنون بالاترين ميزان محسوب مي‌شود.
***
دولت، گرم کردن سر جوانان را 
اشتغالزايي معرفي کرده است!
روزنامه اعتماد در گزارشي با عنوان «تفاوت شغل و سرگرمي» نوشت: گزارش يکصد روزه رئيس‌جمهور مهم‌ترين برنامه اشتغالزايي دولت را «کارورزي» معرفي کرده است. در اين گزارش کارورزي در صدر برنامه‌هاي اشتغالزايي مطرح شده... رئيس‌جمهور مي‌گويد: "طرح کارورزي براي ۲۰ هزار نفر شغل ايجاد کرده است". ظاهراً در اين گزارش «گرم کردن سر جوانان»، اشتغالزايي برداشت شده است. اين دو مفهوم از نظر اقتصادي تفاوت‌هايي اساسي دارند... قانون کار ايران نيروي کاري را به عنوان شاغل به رسميت مي‌شناسد که ماهانه کمتر از حداقل ‌مزد دريافت نکند و بيمه تأمين اجتماعي داشته باشد. کارورزي شغل‌هايي ايجاد مي‌کند که در آنها نيروي کار درصدي از رقم حداقل‌ مزد را دريافت مي‌کند و کارفرما مکلف به پرداخت حق بيمه نيست... اين طرح در اساس با قانون بالادستي‌اش (قانون کار) در تعارض است. در اين قانون مبحثي ۱۱ ماده‌اي با نام «کارآموزي» وجود دارد که محدوده‌هاي حقوقي استخدام نيروي کاري را که نيازمند آموزش است مشخص مي‌کند. دولت تلاشي براي تغيير اين قانون انجام نداده بلکه طرحي را اجرا مي‌کند که اين مواد قانوني را خنثي و بلااستفاده کرده است.
***
با سهام عدالت حتي نمي ‌توان 
چند نان سنگک خريد
عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس گفت: مردم با سود سهام عدالت نمي‌توانند حتي چند نان سنگک بخرند. به گزارش مشرق، احمد خدابخشي با انتقاد از روش دولت در پرداخت يارانه‌هاي نقدي، گفت: روشي که دولت براي پرداخت يارانه‌هاي نقدي در پيش گرفته، اصلا در شأن مردم نيست و سهامداران نيست که بايد در روش پرداخت تجديدنظر صورت گيرد. وي به نحوه اجرا و واگذاري سود سهام عدالت انتقاد و تصريح کرد: دريافت وجه از دارندگان سهام عدالت براي تکميل شدن مالکيت آنها منطقي نيست و بايد اين روش در پرداخت سود سهام عدالت اصلاح شود. وي مهم‌ترين اولويت دولت را واگذاري اصل سهام عدالت به دارندگان اين سهام دانست و اظهار داشت: با توجه به اينکه دولت در زمينه واگذاري اصل سهام عدالت هنوز تصميمي اتخاذ نکرده و به جمع‌بندي نرسيده است، امکان واگذاري آن وجود ندارد. 
پشت پرده حجاب مربي مرد تايلندي!
زهرا رحيم ‌نژاد سرپرست فني فدراسيون کبدي در گفتگو با ايسنا گفت: دختر رئيس فدراسيون، روسري بر سر مربي مرد تايلندي کرد و او را به داخل زمين برد! به او گفتم نکن، پاسخ داد: "ول کن خانم رحيمي نژاد!" هر چهار بازي تايلند را اين مربي مرد تايلندي با چهار روسري مختلف در داخل سالن حضور داشت. او با روسري سفيد، مشکي، شال کرم مانند و چفيه بر سر داشت و چهار بازي را کامل در زمين بود. اول مجوز دختر رئيس فدراسيون بود و دوم اينکه من به حراست گفتم اين کار را نکنيد، به من گفته شد: "آقاي طيبي (مدير کل ورزش و جوانان استان گلستان) به ما اجازه داده است، نگران نباشيد."
***
 اوج حماقت
نخست ‌وزير رژيم صهيونيستي در ادعايي واهي و بي‌ اساس گفت که ايران متعهد به کشتار يهوديان است. به نوشته روزنامه هاآرتص، بنيامين نتانياهو در پيام خود به اجلاس سالانه سابان در واشنگتن به تکرار ادعاهاي خود عليه ايران پرداخت. وي با ابراز نگراني در باره تهديد ايران عليه رژيم صهيونيستي گفت که ايران به طور بي‌رحمانه‌اي متعهد به ترور و کشتار يهوديان شبيه نازي‌هاي آلمان در جريان جنگ جهاني دوم است. نتانياهو در ادامه ادعاهاي خود گفت: من مکرراً درباره ايران صحبت مي‌کنم، چراکه تاريخ را خوانده‌ام. نخست‌ وزير رژيم صهيونيستي همچنين از شرکت‌کنندگان در اين نشست خواست تا از فرصت ايجاد شده توسط دونالد ترامپ رئيس‌جمهور آمريکا براي حذف معايب توافق هسته‌اي با ايران استفاده کنند. وي در اظهارات خصمانه خود گفت که اگر نظام کنوني ايران تغيير کند اسرائيل اولين کسي خواهد بود که روابط خود را با ايران مجدداً برقرار خواهد کرد. اجلاس سابان کنفرانس سالانه درباره سياست آمريکا در خاورميانه است که توسط انديشکده بروکينگز برگزار مي‌شود.
***
حزب الله، برنده بزرگ تحولات اخير منطقه
خبرگزاري رويترز با انتشار گزارشي تحت عنوان "حزب الله يک گروه پيروز در آشفتگي هاي خاورميانه است"، نوشت: در نامه ژنرال ايراني [سردار سليماني] براي رهبر عالي ايران [آيت الله خامنه اي] در ماه نوامبر، بر نقش ويژه حزب الله لبنان در ميان  ديگر گروه هاي شيعي منطقه که تحت حمايت ايران قرار دارند تاکيد شده بود. حزب الله به عنوان يک برنده بزرگ در آشفتگي هايي که جهان عرب را از سال 2011 در برگرفته و به سرنگوني دولت هاي در چندين کشور انجاميده، ظاهر شده است. حزب الله در سوريه و عراق مبارزه کرده و ديگر گروه ها را در اين کشورها آموزش داده است و براي ديگر گروه ها مانند حوثي هاي يمن الهام بخش بوده است. در اين ميان، قدرت رو به افزايش حزب الله، هشداري براي اسرائيل و آمريکاست. از سوي ديگر اين موضوع تهديدي براي عربستان سعودي - رقيب منطقه اي ايران - است که حزب الله را به ايفاي نقش نظامي در يمن متهم کرده است. اسرائيل نيز از اين موضوع هراسناک است که ايران و  حزب الله، پادگان هايي دائمي در سوريه 
راه اندازي نمايند و در همين راستا خواستار اقدام عليه "تجاوز ايرانيان" شده است! يکي از فرماندهاني که کشورش در جنگ سوريه حضور داشته با اشاره به قدرت حزب الله مي گويد: "حزب الله تجارب زيادي از همکاري با ارتش ها به دست آورده و به طور همزمان سيستم هاي تسليحاتي زيادي را در اختيار خود در آورده است؛ قدرت هوايي، خودروهاي زرهي، اطلاعات، پهپادها، تمامي تخصص هايي که ارتش ها در اختيار دارند. حزب الله اکنون يک ارتش پوياست که جنگجويان چريکي و تسليحات متعارف را در اختيار دارد."


آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9098/2/4000/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha