آرشیو
انتخاب نشریه


گزارشي از پانزدهمين همايش اساتيد تفسير حوزه در دارالقرآن علامه طباطبايي

اشاره: 
به مناسبت سي و ششمين سالگرد ارتحال مفسر كبير قرآن حضرت علامه طباطبايي همايش هاي مفسران و مبلغان حوزه به مدت سه شب متوالي در روزهاي هفتم تا نهم آذر ماه در دار القرآن علامه طباطبايي برگزار شد.آنچه در پي مي آيد گزارش دومين شب اين مراسم است كه تحت عنوان پانزدهمين همايش اساتيد تفسير حوزه برگزار شد.  
***
آيت‌الله العظمي جوادي آملي:
قرآن بايد در حوزه اصل و محور باشد
حضرت ‌آيت الله جوادي ‌آملي نسبت به تلاش دشمن براي تحريف اسلام ناب و معارف قرآني و نفوذ اين تفکر در دانشگاه ها 
هشدار داد و گفت: دشمن براي بيرون کردن قرآن از صحنه زندگي مسلمين قدم به قدم اقدام مي کند.
حضرت آيت الله عبدالله جوادي آملي استاد برجسته درس خارج حوزه علميه قم شامگاه چهارشنبه هشتم آذرماه در پانزدهمين همايش اساتيد تفسير حوزه علميه قم که در دارالقرآن علامه طباطبايي برگزار شد، با تبريک پيروزي جبهه مقاومت بر کفار به ظاهر مسلمان گفت: از سعي بليغ همه عزيزان به ويژه برادر عزيز، محبوب، گرامي وگرانقدار سردارقاسم سليماني سپاسگزاريم.
وي افزود: از خداوند متعال مي خواهيم به برکت قرآن و عترت همه اين شادي ها را مستدام بدارد و سانحه سنگين و تلخ زلزله اخير را نيز ترميم کند.
مفسر برجسته قرآن کريم با بيان اين که قرآن پژوهان در محضر و مشهد قرآن کريم هستند، اظهار داشت: قرآن کريم هيچ معادلي غير از عترت طاهرين(ع) ندارد، هر روايت و درايت جهان نيز بايد به پيشگاه قرآن و عترت عرضه شود.
وي ادامه داد: عترت معادل قرآن کريم است نه روايت، اهل بيت(ع) فرمودند که هرچه از ما نقل شده است را بر قرآن عرضه کنيد چون به نام ما دروغ مي گويند اما دروغ گفتن به نام قرآن کريم ممکن نيست، حتي روايات تفسيري که در ذيل روايات آمده بايد به قرآن کريم عرضه شود.
حضرت آيت الله جوادي آملي با بيان اين که تمام روايت هاي 
اخلاقي، فقهي، حقوقي و تفسيري حتما بايد بر قرآن عرضه شوند، ابراز داشت: قرآن کريم بايد اولين حرف را در حوزه  بزند، البته اگر کسي در محضر امام باشد و ايشان مطلبي بفرمايد که صدور، جهت صدور و دلالت آن مسلم باشد نيازي به قرآن نيست چون خود امام قرآن است.
وي عنوان کرد: پيامبر وقتي اميرمؤمنان را معرفي مي کنند مي فرمايند علي با حق بوده و حق با علي(ع) است، نصوص بايد به محضر قرآن ارائه شود؛ علما و طلاب نائبان امام محسوب مي شوند و امروز دين به دست آن ها زنده است که نخستين رسالت آن ها قرآن محوري است.
استاد برجسته درس خارج حوزه علميه قم خاطرنشان کرد: امروز همانند گذشته وقتي اسلام عرضه مي شود دشمن نيز آن را تعقيب و براي تخريب تلاش مي کند، برخي مي گويند که وحي يک ارتباط ويژه بين پيامبر و خداوند و خداوند علوم فراواني به حضرت داده اما قرآن هيچ ربطي به خداوند ندارد و کتابي است که پيامبر تأليف کرده است.
وي اضافه کرد: گروهي ديگر با همين نظام مي گويند قبلا فکر مي کرديم اسلام يک دين جدا و مسيحيت چيز ديگري است اما الان به اين نتيجه رسيديم که محمديت مانند مسيحيت است يعني مسيحيت را به عنوان يک دانشور الهي معرفي کردند و قرآن را معادل انجيل فعلي که جزء تقريرات درس ايشان بوده و هيچ ارتباطي با حضرت مسيح ندارد قرار دادند، با اين کار دين مسيحيت و اسلام را هدف قرار دادند و پيامبران را در يک يک عالم معرفي کردند.
حضرت آيت الله جوادي آملي با بيان اين که اناجيل 
4 گانه وحي نبوده بلکه تقريرات درس حضرت مسيح است، گفت: بر اساس فرمايش امام رضا(ع) ما عيسايي را که مانند پيامبر اسلام سخن مي گويد و به حق دعوت مي کند قبول داريم نه کسي که ديگران جعل مي کنند.
وي افزود: حضرت عيسي در درگاه الهي عبد محض است که تکلم او معجزه به شمار مي رود نه کلام ايشان؛ کلامي معجزه است که مربوط به قرآن کريم باشد و کلامي که احدي توان ندارد همانند آن را بياورد قرآن کريم است.
استاد برجسته درس خارج حوزه علميه قم با بيان اين که مسيحيت مسخ و تحريف شده است، اظهار داشت: امروز نيز دشمنان اسلام سعي مي کنند که اسلام ناب را مانند مسيحيت معرفي کنند يعني مي خواهند اعتبار قرآن را به عنوان کلام الهي زير سؤال ببرند و مقام پيامبر اسلام را در حد يک فرد عادي معرفي کنند.
وي ادامه داد: وقتي اين سخنان در دانشگاه ها بيان 
مي شود نبايد توقع داشت که جوان مسلمان به دانشگاه بروند و اين سخنان را از برخي اساتيد به ظاهر مسلمان بشنوند و دين آن ها باقي بماند، رسالت حوزويان حفظ قرآن کريم، تفسير کلام الهي و عرضه روايات و درايات به قرآن است.
حضرت آيت الله جوادي آملي با تأکيد بر اين که قرآن کريم حبل متين به نحو تجلي است، ابراز داشت: آنچه که معادل اين حبل متين است علي(ع) و اولاد ايشان هستند، به ما گفتند که در زمان زيارت اهل بيت(ع) به اين بزرگواران بگوييد که مي خواهيم از علم شما بهره ببريم والا علومي مانند فقه و فلسفه در حوزه فراوان است، آنچه در حوزه نيست را بايد از اهل بيت(ع) دريافت کرد که اين علم جامعه را تضمين مي کند.
وي عنوان کرد: اگر منظور از تطابق اسلام و مسيحيت، دين مسيحيت حقيقي باشد درست است و انجيل، تورات و قرآن کلام خدا است، قرآن انبيا ديگر را تصديق مي کند اما مي فرمايد سيطره و سلطنت براي پيامبر اسلام است، قرآن نيز نسبت به کتب الهي ديگر اين گونه است.
مفسر برجسته درس خارج حوزه علميه قم خاطرنشان کرد: قرآن مسيحيت و انجيل را حفظ کرد، مرحوم کاشف الغطا مي گويد اگر قرآن نبود مسيحيت و انجيل وجود نداشت و با پيشرفت علم مسيحيت باقي نمي ماند، اسلام و قرآن مسيحيت را زنده کرد.
وي اضافه کرد: انقلاب اسلامي و شهداي حرم دين را زنده کردند؛ حوزه علميه وبزرگان بايد مباهله را مانند غدير احيا کنند و پاس بدارند، اگر انسان بداند که مباهله چه روز بزرگ و تأثيرگذاري است حتما آن راجشن مي گيرد البته جشن صرفا به معناي شيريني پخش کردن نيست بلکه بايد براي اين روز بزرگ مقاله نوشته شده و همايش برگزار شود و کار علمي صورت گيرد.
حضرت آيت الله جوادي آملي با تأکيد بر اين که حوزه و حوزويان بايد قرآن متحرک باشند، گفت: انقلاب اسلامي به برکت امام و شهدا دين الهي را احيا کرد و الا دين افيون بود، کليسا به برکت مسجد و مسيحيت به برکت اسلام زنده است.
وي افزود: قرآن کريم محور اصلي کار مسلمانان است و دشمن براي بيرون کردن اين کتاب الهي از صحنه زندگي مسلمين قدم به قدم اقدام مي کند و سعي دارند که عقل بشري را جايگزين وحي کرده و قرآن را از صحنه بيرون کنند.
مفسر برجسته قرآن کريم اظهار داشت: براي گفتمان با ديگران و روشن کردن جامعه مرجع قرآن کريم و عترت طاهرين(ع) است، کار حوزه بايد قرآن محوري باشد، اصول علمي متکي به قرآن نيست و کسي كه تمام مدت عمر خود قرآن را نديده باشد مي تواند رسائل و کفايه بخواند و تدريس کند، کدام محقق اصولي دليل حجيت خبر واحد را  آيه نبأ و آيه نفر بداند، يک محقق نيامده که به اين آيه تمسک کند، اساس کار ما بايد قرآن باشد.
وي ادامه داد: بار قرآن بر دوش حوزويان است و نخستين درس و بحث حوزويان بايد قرآن کريم باشد و آن را منتشر کنند، نبايد اجازه داد که الميزان و قرآن کريم تنها بماند، علامه طباطبايي با توجه به نيازهاي جامعه الميزان را نوشتند، قرآن تمام شدني نيست و به ابديت متصل است و فعاليت هاي علمي و پژوهشي پيرامون آن بايد جدي انجام شود. 
آيت الله استادي: حوزه و طلاب به مسائل اخلاقي توجه بيشتر داشته باشند
دبير شوراي عالي حوزه هاي علميه تأکيد کرد: امروز حوزه و حوزويان به مسائل اخلاقي بسيار نياز دارند از اين رو بايد درباره تقويت مسائل اخلاقي در حوزه تلاش کرد.
آيت الله رضا استادي دبير شوراي عالي حوزه هاي علميه با تقدير از فعاليت هاي مجمع تفسير و مرکز مديريت حوزه گفت: در قم همواره تفسير وجود داشت اما برخي مدام اعلام مي کردند که تفسير و قرآن مهجور مانده است و تنها به فقه و اصول توجه مي شود، خوشبختانه فعاليت هاي 
انجام شده  اين شايعه منتفي شد.
وي افزود: امروز درس هاي تفسير در کنار دروس فقه و اصول برگزار مي شود و روز به روز نيز بايد گسترش پيدا کند، امروز حوزه و حوزويان به مسائل اخلاقي بسيار نياز دارند از اين رو بايد درباره تقويت مسائل اخلاقي در حوزه تلاش کرد.
عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم با بيان اين که دروسي مانند فقه، اصول، ادبيات و فلسفه به صورت غير مستقيم با اخلاق سروکار دارند، اظهار داشت: اين در حالي است که آيه آيه قرآن مي تواند با اخلاق ارتباط داشته باشد، اساتيد قرآني مي توانند با تفسير نيز اخلاق را ارائه و تزريق کنند.
وي ادامه داد: بسياري از آيات قرآن با اخلاق ارتباط مستقيم دارد و اين اخلاق قرآني اثر بيشري خواهد داشت، بزرگان تأکيد داشتند و دارند که هر استادي در ابتدا يا انتهاي درس خود يک حديث بخواند اما به آن عمل نشده است.
آيت الله استادي با بيان اين که جلسات قرآني و تفسيري بايد معنوي باشد، ابراز داشت: در چنين جلساتي بايد عظمت قرآن حفظ شود، اگر گفته مي شود که کلاس هاي ديگر خلوت شده دروس تفسير نبايد اين چنين باشد.
دبير شوراي عالي حوزه هاي علميه خاطرنشان کرد: اميرمؤمنان فرمودند کسي که انس و مجالست با قرآن داشته باشد هدايتش زياد شده و بي بصيرتي آن کم مي شود، قرآن بايد مورد علاقه ما باشد، کسي که غذاي خوب و سالم را دوست نداشته باشد مريض است.
وي اضافه کرد: اگر قرآن براي کسي جاذبه ندارد و در زمان خواندن قرآن خسته مي شود بايد درباره خود فکر کند، علوم قرآني و مسائل تفسيري بايد به صورت جذاب بيان شود تا بيشتر مورد استفاده مخاطبان و شاگردان قرار گيرد.
عضوجامعه مدرسين حوزه علميه قم اظهار داشت: بايد تعارف ها 
را کنار گذاشت و به صورت جدي قدم برداشته شود، انس با قرآن انسان را نوراني مي کند، جوانان با انس و تکيه کردن بر قرآن مي توانند سعادت خود را تأمين کنند. 

تئوري برگرفته از کتاب و سنت در عرصه هاي گوناگون از سوي حوزه ارائه شود
حجت الاسلام مفتح با بيان اين که تئوري برگرفته از کتاب و سنت در حوزه هاي فرهنگي، اقتصادي، سياسي و اجتماعي بايد از سوي حوزه علميه ارائه شود، گفت: اين تئوري ها بايد توليد شود تا مورد استفاده قانونگذاران قرار گيرد.
حجت الاسلام محمدهادي مفتح عضو هيئت علمي دانشگاه قم  پرداختن به پژوهش هاي 
قرآني در ابعاد داخلي و بين المللي را امري ضروري دانست و گفت: بايد به شبهاتي که دائما در حوزه قرآن توليد مي شود و سعي در اثرگذاري بر جامعه و نخبگان دارد پاسخ داده شود.
وي ادامه داد: ضرورت و نياز دوم در داخل پر کردن خلأهاي پژوهشي در حوزه قرآن و سنت است، در حال حاضر روش قانون گذاري در کشور به صورت سکولار رفوشده است يعني نمايندگان مجلس به دنبال رفع مشکلات هستند اما براي پاسخ و رفع مشکلات به سراغ کتاب و سنت نمي روند و راه حل را از تئوري هاي بشري مي گيرند و قانونگذاري مي کنند و شوراي نگهبان نيز بررسي مي کند که از محدوده فقه بيرون نباشد.
وي عنوان کرد: در خارج از کشور نيز شبهاتي توليد مي شود 
و مستشرقين تلاش هاي بسياري دارند تا قرآن را از سنديت بيندازند.
حجت الاسلام مفتح گفت: اگر کوتاهي کنيم و نسل هاي 
آينده دچار مشکلاتي در اين زمينه مشکل شوند مسئول خواهيم بود و بايد پاسخ دهيم. 

اساتيد علوم قرآني قواعدتفسيري را از کلام اهل بيت استخراج کنند 
حجت الاسلام احمدي قمي گفت: با رسيدن به اصول و قواعد مورد نياز در حوزه تفسير مي‌توانيم به پرسش‌ها پاسخ داده و در دنياي پر تلاطم کنوني مسير رسيدن به سعادت را براي انسان‌ها باز کنيم.
حجت الاسلام احمدي قمي تفسير قرآن کريم را نيازمند آشنايي اساتيد با مسائل و روش هاي آن دانست و اظهار داشت: قرآن و عترت دو امانت و ثقل گرانبهاي پيامبر اسلام هستند و اهل بيت طاهرين(ع) اصلي ترين و بزرگ ترين مفسران قرآن به شمار مي روند. وي دريافت و استخراج علوم قرآني و قواعد تفسيري از کلام اهل بيت(ع) را وظيفه اساتيد حوزه خواند و عنوان کرد: با رسيدن به اصول و قواعد مورد نياز در حوزه تفسير مي‌توانيم به پرسش‌ها پاسخ داده و در دنياي پر تلاطم کنوني مسير رسيدن به سعادت را براي انسان‌ها باز کنيم.

هم انديشي بزرگان براي بررسي راهکارهاي مقابله با هجمه دشمنان
نجفي قدسي برنامه ريزي نهادهاي حوزوي و ديني را براي پاسخگويي به شبهات ضروري دانست و از برگزاري نخستين نشست هم انديشي با حضور بزرگان براي بررسي راهکارهاي مقابله با هجمه دشمنان خبر داد.
مرتضي نجفي قدسي مدير دارالقرآن علامه طباطبايي  برنامه ريزي 
حوزه علميه و نهادهاي تبليغي براي پاسخگويي به شبهات به ويژه در شبهات عليه قرآن را کاري مهم و حياتي ارزيابي کرد.
وي افزود: پاسخ به شبهات بايد امر مهمي تلقي شده و با جديت به آن پرداخته شود، دارالقرآن علامه طباطبايي در اين موضوع سعي مي کند در حد وسع خود اقدام عملي انجام دهد، البته  اين مرکز در سال هاي گذشته دوره هاي 
پاسخگويي به شبهات برگزار کرده است.
نجفي قدسي ابراز داشت: گاهي برخي مي خواهند القا کنند که بين بزرگان و علما اختلافي وجود دارد در حالي که اين گونه نبوده و قلوب آن ها به ويژه شاگردان علامه طباطبايي بسيار به يکديگر نزديک است، امام راحل و علامه طباطبايي دو شجره طيبه بودند که راهشان بايد ادامه داده شود.
وي عنوان کرد: برخي مي گويند علامه طباطبايي با انقلاب کار نداشته است ولي چگونه مي شود که ايشان شاگرداني تربيت کند که استوانه هاي انقلاب باشند اما ايشان کاري نداشته باشد.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9098/12/3998/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha