آرشیو
انتخاب نشریه


اختلافات دنباله دار در واشنگتن
چرا تيلرسون از ترامپ ناراضي است؟

حسين ياري
 طي روزهاي اخير برخي رسانه هاي آمريکايي از برکناري رکس تيلرسون وزير امور خارجه ايالات متحده در آينده‌اي نزديک خبر دادند.حتي اين رسانه‌ها از "مايک پمپئو" رئيس سازمان سيا به عنوان گزينه جايگزين تيلرسون نام برده اند. با اين حال دونالد ترامپ رئيس‌جمهور آمريکا ضمن تکذيب اين خبر، اين اقدام را محصول شايعه سازي رسانه ها خوانده است. از سوي ديگر، سارا سندرز، سخنگوي کاخ سفيد نيز در اين باره گفت: هيچ اعلامي در اين مرحله وجود ندارد و تيلرسون در راس وزارت خارجه به کارش ادامه مي‌دهد و دولت به طور کامل بر به پايان رساندن موفق سال اول دولت ترامپ تمرکز دارد.
با همه اين اوصاف، بسياري از تحليلگران مسائل آمريکا نسبت به وجود اختلافات شديد ميان وزارت امور خارجه اين کشور و کاخ سفيد اذعان دارند. .آنچه امروز در داخل دولت آمريکا رخ مي‌دهد، جدال و کشمکشي تمام عيار است که بعضا خود را در نوع موضع گيري مقامات اين کشور نشان مي‌دهد. واقعيت امر اين است که رکس تيلرسون وزير امور خارجه آمريکا به شدت از افرادي مانند ترامپ، نيکي هيلي و کوشنر( داماد ترامپ) به علت دخالت در امور وزارت امور خارجه اين کشور عصباني است. 
اين موضوع حتي خود را در کشمکش‌هاي موجود در آمريکا بر سر توافق هسته‌اي با ايران نيز نشان داده است. ترامپ عملا تيلرسون را از تيم بررسي کننده برجام در آمريکا کنار گذاشته است و نيکي هيلي، نماينده ايالات متحده در سازمان ملل را جايگزين وي ساخته است. نيکي هيلي، هم اکنون به اصلي‌ترين و تاثيرگذار ترين فرد در آمريکا ( در حوزه مربوط به برجام ) تبديل شده است. بدون شک، اين موضوع نوعي شکست حيثيتي براي تيلرسون محسوب مي شود. در حالي که وزير امور خارجه آمريکا با عدم تاييد برجام از سوي ترامپ موافق نبود، اما رئيس جمهور آمريکا هشدارها و توصيه هاي تيلرسون را در اين خصوص ناديده انگاشت و در نهايت، نيکي هيلي را طرف مشورت خود قرار داد! حدود دو ماه قبل نيز رسانه هاي آمريکايي از برکناري يا استعفاي اجباري تيلرسون از مسند وزارت امور خارجه و جايگزيني نيکي هيلي خبر داده بودند. 
يکي ديگر از اختلافات شديد تيلرسون و ترامپ، به دخالت کوشنر داماد يهودي رئيس جمهور ايالات متحده درمنطقه  غرب آسيا باز مي گردد. کوشنر رايزني‌ها و لابي گري هاي زيادي با برخي کشورهاي عربي حامي تروريسم و در راس آنها عربستان سعودي داشته و دارد. اين رايزني ها در حالي صورت مي گيرد که رکس تيلرسون به عنوان وزير امور خارجه ايالات متحده از محتويات آنها به صورت دقيق آگاه نيست. به عبارت بهتر، بسياري از تحرکات کوشنر، در قالب اختيارات مستقيم و بي واسطه‌اي صورت مي گيرد که ترامپ به داماد خود داده است. 
مروري بر گزارش اخير بلومبرگ نشان مي دهد که نارضايتي تيلرسون از اقدامات يک‌جانبه کوشنر به نقطه اوج خود رسيده است. بلومبرگ در اين خصوص مي‌نويسد: "رکس تيلرسون، وزير خارجه ايالات متحده همچنان نگران ارتباطات محرمانه جراد کوشنر، داماد يهودي رئيس جمهور اين کشور با مقامات سعودي است که مخل تحقق صلح خاورميانه است.وزير خارجه آمريکا همچنان اين نوع ارتباطات غيررسمي کوشنر را موجب هدايت منطقه خاورميانه به سوي هرج و مرجي مي داند که شايد کنترل آن براحتي امکان پذير نباشد.، اگرچه مقامات کاخ سفيد ادعاي وزارت خارجه آمريکا مبني بر انجام مذاکرات خارج از سيستم اين وزارتخانه، از سوي کوشنر با رهبران عربي به ويژه با محمد بن سلمان، شاهزاده سعودي را رد مي کند، اما تيلرسون اطمينان دارد که ديدارهاي مشاور عالي يهودي دونالد ترامپ، منطقه را به آشوب مي‌کشاند."
مطابق آنچه از گزارش اخير بلومبرگ و ديگر گزارش‌هاي منتشر شده در خصوص نسبت کاخ سفيد و وزارت امور خارجه ايالات متحده بر مي آيد، تيلرسون عملا به وزير امور خارجه اي بي اختيار و بدون بهره گيري از قدرت لازم در دستگاه ديپلماسي و سياست خارجي آمريکا تبديل شده است. از اين رو علي رغم تکذيب‌هاي صورت گرفته از سوي ترامپ در خصوص استعفاي تيلرسون، اين امکان همچنان وجود دارد که وزير امور خارجه ايالات متحده در نهايت ناچار به استعفا يا برکناري از سمت خود شود. بدون شک در اين صورت، شاهد تقابل جدي تري ميان جمهوري‌خواهان و رئيس جمهور ايالات متحده آمريکا خواهيم بود. 

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9098/7/3947/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha