آرشیو
انتخاب نشریه


دبير كل جمعيت رهپويان انقلاب اسلامي در‌گفت‌و‌گو با رسالت:
طرح اعاده اموال مسئولان چه شد؟

پرويز سروري در گفت‌وگو با رسالت گفت: طرح اعاده اموال مسئولان چه شد؟! متن اين گفت‌و‌گو را با هم مي خوانيم:
*ما اين روزها در فضاي مجازي و حتي حقيقي با آقازاده هايي روبه رو هستيم که سعي در پنهان کردن هويت و ثروت هاي هنگفت شان ندارند، آيا اگر در هر جايي مسئول يا فرد داراي نفوذ، فرزندان خود را بدون قاعده از موقعيتي خاص بهره مند سازند، بايد به عنوان مفسد با آنها برخورد شود و آيا برخوردي صورت گرفته است؟ 
شما شک نکنيد اگر برمبناي مباني صحبت نکنيم دچار هيجاناتي مي شويم 
که بعدها ممکن است برون داد مثبتي نداشته باشد، در حال حاضر بايد سيستمي را براي رسيدگي به اموال مسئولان طراحي کرده و با اين مشکل برخورد کنيم. 
اگرچه محمد دهقان به عنوان يکي از نمايندگان مجلس اين مسئله را پيگيري مي کند و  طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان را دنبال کرده است اما متاسفانه اي اين طرح به مجمع تشخيص رفت و با تغييرات بسيار گسترده اي مواجه شد و همان هم متاسفانه اجرا نمي شود.
بي ترديد بايد يک سنجه اي داشته باشيم تا منابع درآمدي مديران و مسئولان از زمان آغاز به کار تا دوره خاتمه مسئوليت شان مشخص شود، اگر ما شاهد اوج گيري درآمد در ميان مسئولان و مديران هستيم، يعني درآمد آنها کثيف است. قضيه آقازادگي و برادرزادگي از اينجا منشا 
مي گيرد، اگر اين قانون، از کجا آورده اي را درست اجرا و تبيين کرده و بر روند اجراي آن نظارت داشته باشيم، آنگاه ما مي توانيم در يک قالب مشخص اين کار را جلو ببريم وگرنه بر مدار شعارها مي افتيم و فقط توقعات اجتماعي را بالا مي بريم و چون برخوردي صورت نمي گيرد، 
آثار بسيار بدي را در کشور به وجود آورده و موجب بي اعتمادي مردم مي شود. 
آنچه محرز و مشخص بوده، اين است که بايد با هرکسي که يک ريال از بيت المال سوء استفاده مي کند، برخورد شود. خدايي ناکرده گاهي ما شاهد هستيم بعضي ها داراي ثروت هاي بادآورده اي هستند که عموما اين ها 
يا از منابع درآمدي نامشروعي که پدرشان داشته اند به اين ثروت هاي 
بادآورده رسيده اند  يا از عناوين پدرشان سوء استفاده مي کنند و به تعبيري در فضاي رانت مي توانند به رانت اطلاعاتي دست پيدا کرده و از اين رانت اطلاعاتي مي توانند به پولهاي کثيف و نجومي دست يافته و زندگي اشرافي شان را به رخ مردم بکشند. 
*امروزه سبک زندگي آقازاده ها و درآمدهايي که آنها کسب مي کنند، 
بزرگترين علامت سوالي است که در ذهن جامعه شکل گرفته، به اعتقاد شما شيوه هاي برخورد با آنها که از طريق رانت به درآمدهاي آنچناني رسيده اند چيست؟ 
ما مي توانيم دو شيوه برخورد با اين مسئله داشته باشيم، يکي اينکه داد و فرياد بزنيم که با آقازاده ها برخورد شود و آن وقت ممکن است بگويند آقازاده کيست، خب آيا هرکسي که فرزند يک مسئولي است، آقازاده محسوب مي شود. طبعا به کسي يا کساني که از بيت المال سوء استفاده کرده اند، آقازاده اطلاق مي کنيم. ما در حال حاضر با اين مشکل مواجه هستيم يعني در واقع پديده زشتي به نام گفتمان آقازادگي و برادرزادگي  داريم و به تازگي دخترزادگي هم رواج پيدا کرده و در حال توسعه است و بعدها عمه زاده ها و خاله زاده ها 
هم اضافه مي شوند، به نظر مي رسد که مشکل از آنجا آغاز مي شود که ما به مباني مسئله ورود پيدا نمي کنيم و فساد و سوء استفاده را مي بينيم اما چون نظام برخورد طراحي نشده و ضعف هاي زيادي وجود دارد، با مشکل برخوردي صورت نمي گيرد. متاسفانه اين آقازاده ها و آقاهاي آنچناني، قانوندانان قانون شکن هستند و خوب بلدند از قانون به نحو احسن استفاده کنند، البته نه در جهت منافع مردم بلکه در جهت سوء استفاده هاي خودشان، اين درد بي درمان است، اگر ما يک نظام قانونمند و نظام مندي طراحي نکرده باشيم در شعارها مي مانيم و 10 سال ديگر هم دربحث برخورد با آقازاده ها حرف و حديث هاي متعددي مطرح مي شود. 
*نقش مجلس شوراي اسلامي در قانونمند کردن برخورد با آقازاده ها و مفاسد اقتصادي چقدر مي تواند داراي اثرگذاري لازم باشد؟ 
طبعا ما به برخورد با آقازاده ها اعتقاد داريم ولي صرفا گفتن اين مسائل دردي را دوا نمي کند چون حالت شعاري پيدا مي کند، به نظر مي رسد نقش مجلس در قانونمند کردن نظارت و نظام مند کردن برخورد بسيار تعيين کننده است، اراده و تصميم قوه قضائيه هم بسيار تعيين کننده است و بايد کساني در راس قوه قضائي براي برخورد با فساد قرار بگيرند که دامن خودشان آلوده نباشد، اگر يک قاضي دچار آلودگي باشد، آن موقع ما شاهد رشد هندسي از فساد خواهيم بود. قوه قضائيه هم نقش تعيين کننده دارد اما نقش مجلس در قانونگذاري و نظام مند کردن نظارت بسيار اهميت دارد. پديده آقازادگي تنها يکي از بخش هاست، برنامه اصلي ما بايد مبارزه با فساد در هر سطح و متن و مقامي باشد. 

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9312/1/39284/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha