آرشیو
انتخاب نشریه


بحران در حزب جمهوري‌خواه

بخش سياسي خارجي
طي ماه‌هاي اخير شاهد تشديد بحران در حزب جمهوري‌خواه آمريکا شده ايم. حضور دونالد ترامپ در راس معادلات سياسي و اجرايي ايالات متحده مولد بحران‌هاي عميقي در اين حزب سنتي آمريکا بوده است. برخي جمهوري‌خواهان صراحتا با حضور ترامپ در قدرت مخالف هستند . در بسياري از نظرسنجي ها نيز شاهد مخالفت بخش قابل توجهي از بدنه راي دهندگان جمهوري‌خواه با سياست‌هاي ترامپ هستيم. در چنين شرايطي بسياري از تحليلگران و کارشناسان روابط بين الملل،  آينده روشني براي حزب جمهوري‌خواه متصور نيستند.فراتر از آن، در صورت شکست جمهوري‌خواهان در انتخابات مياندوره اي کنگره امسال، شاهد وقوع بحرانهاي عمقيق تري در اين حزب خواهيم بود.
در اين صورت تقابل برخي اعضاي ارشد حزب جمهوي‌خواه با ترامپ ، از فاز مخفي وارد فاز علني خواهد شد. اين موضوع مي تواند به برخي سناتورهاي حزب جمهوي‌خواه نيز سرايت پيدا کند. شکاف‌هاي به وجود آمده در حزب جمهوري‌خواه و بحرانهايي که اين حزب پس از ورود ترامپ به کاخ رياست جمهوري پيدا کرده است، مورد توجه بسياري از رسانه هاي آمريکايي قرار گرفته است. به عنوان مثال واشنگتن پست نوشته است که دوران زمامداري ترامپ و حضورش در کاخ سفيد هزينه هايي براي حزب جمهوري خواه به همراه داشته و اين حزب شأن و اعتبار خود را از دست داده است.
پايگاه اينترنتي واشنگتن پست در گزارشي به قلم ريچارد کوهن نوشت: حزب جمهوري خواه آمريکا يک بيماري مسري دارد. اين حزب مدتي طولاني است که با دونالد ترامپ، رئيس جمهور آمريکا، دمخور شده است و در نتيجه اقداماتي که انجام مي دهد شباهت بسياري به اقدامات رئيس جمهور (کنوني) آمريکا دارد. ترامپ دروغ مي گويد و بعد از آن جمهوري خواهان هم درباره دروغ هاي ترامپ دروغ مي گويند. برايشان هم اصلا مهم نيست که چه مي گويند، تنها بايد سر و صدا راه بيندازند. دوران زمامداري ترامپ و حضور وي در کاخ سفيد هزينه هايي براي حزب جمهوري خواه به همراه داشته است. اين حزب شأن و اعتبار خود را از دست داده است و اين کار توسط رئيس جمهوري صورت گرفته است که هيچ يک از اين دو (يعني شأن و اعتبار) را ندارد.
نوع جديدي از مک کارتيسم در آمريکا  شکل گرفته است. 
مک کارتيسم اصطلاحي است که از نام سناتور جوزف مک‌کارتي ، 
از ايالت ويسکانسين، و در آغاز دوران جنگ سرد اقتباس شده است. مک کارتيسم به فعاليت‌هاي ضدکمونيستي اشاره دارد که موجب شد موجي از عوام‌فريبي، سانسور و مخالفت با روشنفکران فضاي اجتماعي دهه ۱۹۵۰ آمريکا را دربرگيرد. اما مک کارتيسمي که اکنون در آمريکا دنبال مي شود با مک کارتيسم دهه 1950 اين کشور متفاوت است. مک کارتيسم جديد از نام کوين 
مک کارتي, از نمايندگان کاليفرنيا در مجلس نمايندگان آمريکا و رهبر اکثريت اين مجلس، اقتباس شده است.کوين مک کارتي به نمايندگي از نامزدهاي جمهوري خواه که اکنون در مجلس نمايندگان آمريکا عضو هستند، به گوشه و کنار آمريکا سفر مي کند و در همه اين سفرها از دونالد ترامپ تعريف مي کند تا شايد بتواند براي خود اعتبار کسب نمايد.
درنهايت اينکه انتخابات ميان‌دوره اي کنگره امسال براي دونالد ترامپ رئيس جمهور ايالات متحده آمريکا حکم مرگ و زندگي را دارد. در صورتي که جمهوري‌خواهان در اين انتخابات شکست بخورند، مسير شکست ترامپ در انتخابات رياست جمهوري سال 2020 هموار تر خواهد شد. موضوعي که براي رئيس جمهور فعلي آمريکا و همراهانش يک کابوس سخت محسوب مي شود. 

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9311/9/39219/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha