آرشیو
انتخاب نشریه


اخبار برگزيده

 وعده چند به يک نماينده در قبال 
پس گرفتن امضاي استيضاح
عضو کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس از بده بستان ها 
براي پس گرفتن امضاهاي استيضاح محمد شريعتمداري وزير صنعت، معدن و تجارت خبر داد و گفت: به يک نماينده گفته شده که اگر امضايش را پس بگيرد 2 واحد صنعتي به ارزش چند صد ميليارد تومان در حوزه انتخابيه اش مستقر مي کنند. حسينعلي حاجي دليگاني نماينده شاهين شهر در گفت و گو با خبرنگار الف با بيان اينکه استيضاح محمد شريعتمداري در دستور کار نمايندگان قرار دارد، گفت: يک طرح استيضاح شريعتمداري دو هفته پيش با 70 امضا تقديم هيئت رئيسه مجلس شد. همچنين طرح استيضاح دوم اين وزير نيز از سوي 12 نماينده تحويل هيئت رئيسه مجلس شد که هر 2 طرح به کميسيون صنايع و معادن مجلس ارجاع شده است. وي با اشاره به تلاش ها براي منتفي کردن استيضاح وزير صنعت در مجلس گفت: در روزهاي گذشته شاهد تلاش معاونين وزير در اين زمينه بوديم که وعده و وعيد هاي 
زيادي به نمايندگان مي دهند. وي اضافه کرد: در همين راستا يکي از معاونين وزير صنعت به يکي از نمايندگان پيغام داده که اگر وي امضاي استيضاح وزير را پس بگيرد، 2 واحد صنعتي به ارزش چند صد ميليارد تومان در حوزه هاي انتخابيه اش مستقر مي کنند. وي از نپذيرفتن پيشنهاد مذکور از سوي نماينده خبر داد و افزود: آقايان بايد وظيفه خود را انجام دهند نه اينکه انجام وظيفه خود را به امتيازگيري از نمايندگان منوط کنند. وي با طرح اين سوال که وزير صنعت کجاست، افزود: وقتي قيمت پرايد به 40 ميليون رسيده، وضعيت خودرو اين گونه ولنگار و به يک جوک شبيه شده و هيچ جوابي براي مردم نداريم، چاره اي جز استيضاح وزير نداريم. تا زماني که منافع مردم تامين نشده دست بردار نيستيم. بر اثر ضعف مديريت آقايان، تنها در حوزه انتخابيه اينجانب، 300 واحد صنفي تريکو دوز و واحد توليدي لباس و پوشاک تعطيل و حدود هزار و 500 نفر بيکار شدند.
***
عجله کار شيطان است
سيد محمد علي ابطحي در کانال شخصي خود نوشت: در سخت‌ترين شرايط اقتصادي و در اوج بحران بيکاري و کارزار بي امان رسانه اي، دولت نه وزير اقتصاد دارد و نه وزير کار و نه سخنگو و نه کسي به فکر جايگزين آنهاست.فقط جهت اطلاع عرض کردم.مسئولان هر چه ندارند، صبر و حوصله خوبي دارند. کلاً معتقدند عجله کار شيطان است و بس.
***
حضور اصلاح طلبان در دولت روحاني 
از سر ناچاري بود
علي تاجرنيا از متهمين فتنه ۸۸ در مصاحبه با روزنامه اعتماد گفت: دولت روحاني به نام اصلاح‌ طلبان و به کام اصولگرايان معتدل شده است. حضور اصلاح‌طلبان در دولت آقاي روحاني کمرنگ و بخش عمده آن از سر ناچاري و نداري بوده است. در افکار عمومي اين تلقي وجود دارد که روحاني مورد تاييد اصلاح ‌طلبان بوده، پس عملکرد و مديريت او به پاي اين جريان نوشته مي‌ شود. با همه اين توضيحات اگر دولت روحاني شکست بخورد در افکار عمومي شکست جريان اصلاح ‌طلب محسوب مي‌شود چون حرف‌هاي روحاني نزديک به اصلاح‌ طلبان اما در عمل اصولگراست. تاجرنيا در پاسخ به اين سوال که «اين موضوع مستلزم عبور از روحاني نيست؟» گفت: مشکل اصلي روحاني دولت خودش است. روحاني بايد خودش دست به تغيير بزند و کاري از جريان سياسي 
اصلاح ‌طلب که تاکنون همراه بوده برنمي‌آيد. اگر اوضاع به همين شکل باقي بماند، روند همين‌ گونه منفعلانه طي شود و بر سياست‌هاي غلط اصرار شود، طبيعي است که بخشي از همپيمانان روحاني زبان و ادبيات تندتري در نقد دولت پيدا کنند.
***
هفته اي يک خبر خوش
رئيس پيشين صداوسيما در صفحه توييتر خود از آيت‌الله آملي لاريجاني خواست خبرهاي خوش قضائي را به گوش مردم برساند. 
عزت اله ضرغامي در حساب توييتري خود نوشت: اطلاع رساني اخير در مورد بازگشت بخشي از اموال نجومي به بيت المال لازم و خوب بود. بهتر است رئيس محترم قوه قضائيه در سخنراني‌هاي ثابت هفتگي خود، در کنار پرداختن به همه رويدادهاي سياسي و بين المللي، يک خبر خوش از اين دست به مردم بدهد.
***
يک حرف مضحک
سيد حسين موسوي تبريزي، فعال اصلاح‌ طلب و دبيرکل مجمع مدرسين و محققين قم طي اظهاراتي  درباره حسن رحيم‌ پور ازغدي و سخنراني او در تجمع اخير مدرسه فيضيه قم گفته است: «فيلم سخنراني فردي که در تلويزيون هميشه ديده مي‌شود و در شوراي انقلاب فرهنگي هم حضور دارد و از قديم هم روي اين فرد شناخت دارم، براي من فرستاده‌اند. اين فرد قبل از انقلاب با آيت ‌الله خامنه‌ اي زاويه داشت و بعد از مدتي چهره‌اي ديگر از خود نشان داد.» مشرق نوشت: در اشاره به صحبت‌هاي موسوي ‌تبريزي لازم به توضيح است که جاي خوشوقتي دارد که مسئله زاويه داشتن با مقام معظم رهبري براي چهره‌هاي ستاد جريان سياسي خاص نيز به يک دغدغه تبديل شده است. از طرفي اين نکته هم نياز به يادآوري دارد که زاويه داشتن فکري با رهبري نظام، ذنب لايغفر نيست زيرا اولا ولايتمداري در عمل تعريف مي‌شود نه لزوما در فکر و ثانيا در ايران اسلامي اجبار فکري نداريم و آزادي انديشه به مفهوم واقعي کلمه در ايران، جاري و ساري است. در عين حال اما بايستي اشاره کرد که آقاي حسن رحيم‌پورازغدي متولد سال 43 است! به اين معني که او در هنگام وقوع انقلاب اسلامي فقط 14 سال داشته است و بنابر اين طرح زاويه داشتن رحيم‌ پور با رهبر معظم انقلاب در قبل از انقلاب، يک حرف مضحک بيشتر نيست.
***
آيا مسئله اصلاح‌ طلبان نظارت استصوابي است؟
روزنامه فرهيختگان نوشت: پريشان ‌گويي و بازگشت به ادبيات تند، دو برون‌داد سياسي و رسانه‌اي جريان اصلاح‌طلب در شرايط فعلي است؛ عملکرد دولت در حوزه اقتصاد و آثار اجتماعي و سياسي آن قافيه را براي اين جريان تنگ کرده است. يکي از مهم‌ترين ادبيات‌سازي‌هايي که مدتي است در اين مسير پيگيري مي‌کنند طرح موضوع نظارت استصوابي شوراي نگهبان است، اوج استدلال هم اين است که اگر نظارت استصوابي نبود، مديران بهتري در مصدر امور قرار مي‌گرفتند و اوضاع اين‌طور نبود. انتخابات شوراي شهر دوم بدون نظارت استصوابي برگزار شد، اما ناکارآمدي دولت خاتمي به‌ حدي بود که همه ليست‌هاي حامي دولت شکست خوردند و مصطفي تاجزاده از مبدعان حمله به شوراي نگهبان پس از محمود خسروي‌ وفا، رئيس فدراسيون جانبازان و معلولين در انتخابات شانزدهم شد و از راهيابي به شورا بازماند... «بي‌بي‌سي» فارسي هم حتي در موفقيت اين پروژه شک دارد و مي‌نويسد: معلوم نيست پيشنهاد مقابله با نظارت استصوابي در شرايط کنوني چقدر مورد توجه مردم قرار مي‌گيرد؟
***
لبنيات در حال خارج شدن از سبد خانوارهاست
به گزارش ايرنا، علي احسان ظفري، رئيس هيئت مديره اتحاديه لبني گفت: با افزايش قيمت لبنيات در ماه‌هاي اخير مصرف سرانه اين محصول به شدت کاهش يافته تا جايي که لبنيات در حال خارج شدن از سبد مصرف خانوارهاست. ادامه روند کاهش مصرف لبنيات خانوار نگران‌ کننده است و مي‌تواند زمينه ساز بروز بيماري‌هاي متعدد ميان مردم و همچنين تعطيلي کارخانه‌ها و خروج صنعت لبنيات از چرخه توليد کشور شود.
واقعا اين نماينده، آداب سفر ديپلماتيک را نمي دانست؟
روزنامه جوان نوشت: روزنامه شهروند به رفتار غيرديپلماتيک يک نماينده مجلس در سفر رئيس مجلس به بلاروس واکنش نشان داده و نوشته است: تصويري از سيدناصر موسوي‌لارگاني منتشر شد که در حين مراسم اداي احترام لاريجاني به کشته‌شدگان جنگ جهاني دوم در بلاروس، مشغول فيلمبرداري با موبايل است و اين تصوير سوژه رسانه‌هاي بلاروس شده است.  اين روزنامه مي‌نويسد: بار ديگر بحث عدم‌آموزش اعضاي خانه ملت توسط تشريفات مجلس زمان حضور در چنين مجالسي را پيش کشيده است. پيش از اين هم رفتار‌هايي خارج از عرف در مراسم رسمي از نمايندگان مجلس سر زده بود که عجيب‌ترين نمونه آن سلفي سال گذشته نمايندگان با موگريني، مسئول سياست خارجه اتحاديه اروپا بود. اگرچه انتقاد روزنامه شهروند درست است، اما به نظر مي‌رسد اين آداب ساده‌اي است که هر کس بايد بلد باشد در فضاي رسمي چگونه رفتار کند؛ چه طور يک نماينده مجلس مي‌ تواند اين موارد ساده را بلد نباشد؟!
***
اگر به اروپا نمي رفتيم، بي ادبي بود!
روزنامه آفتاب يزد در گزارشي با عنوان «دعوت بوديم، نمي رفتيم بي ادبي بود» نوشت: دوازدهم شهريور هيئتي با عنوان هيئت روابط پارلماني جمهوري اسلامي ايران با پارلمان اروپا به رياست کاظم جلالي رئيس مرکز پژوهش هاي مجلس به اروپا سفر کرد. بلژيک و لوکزامبورگ نيز از جمله کشورهاي اروپايي بودند که نمايندگان مجلس رهسپار آن شدند. غلامرضا تاجگردون رئيس کميسيون برنامه و بودجه مجلس...و زهرا ساعي عضو کميسيون اجتماعي مجلس اعضاي هئيت روابط پارلماني ايران با اروپا را تشکيل مي دادند. در ادامه اين گزارش آمده است: زهرا ساعي (نماينده فراکسيون اميد) در مصاحبه با آفتاب يزد گفت: «اگر ما دعوت طرف اروپايي را قبول نمي کرديم يک بي ادبي تمام عيار از سوي کشورمان بود. عرف ديپلماتيک موجود ايجاب مي کرد تا حتما چنين سفري داشته باشيم.» گفتني است در مهر ۹۶ نيز فرانسه گردي اعضاي فراکسيون اميد مورد اعتراض رسانه ها قرار گرفت.
***
لاريجاني مي‌ خواست ربيعي استيضاح شود
محمد صادق حسني جوريابي، نماينده اصلاح ‌طلب مردم رشت در مجلس به ايلنا گفت: ديکتاتوري در مجلس بايد روزي به اتمام برسد و رئيس و هيئت رئيسه مجلس پاسخگو باشند. در جريان استيضاح وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي شاهد بوديم آقاي لاريجاني در حالي به هر نحو جلسه استيضاح را برگزار کرد که حتي جلسه کميسيون هم برگزار نشده بود. علت اين بود که لاريجاني مي‌خواست ربيعي استيضاح شود.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9311/2/39196/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha