آرشیو
انتخاب نشریه


آيا جامعه معنوي تر شده است؟

محسن مهديان    
 در پاسخ به اين سوال چند نکته حائز اهميت است.
يکم. خطاي مشاهده
يکي از اشکالات اصلي در ارزيابي سطح معنويت در جامعه، توقف در مظاهر فساد است. فساد في ذاته برورش بيشتر است، اما عمق ندارد. اين گزاره هم به تجربه ثابت شده است و هم در معارف ما تاکيد خاص دارد. تعبير قرآن از باطل، کف روي آب است (رعد آيه 17) کف اولا طفيلي آب است و بعد هم ظهورش بيشتر است؛ اما کف است و ماندگار نيست.
قدرت رسانه جديد در يک جمله، همين است که باطل را با درشت نمايي گمراه 
کننده اي جلوي چشم مي آورد. اما اين حقيقت جامعه ما نيست.
براي تماشاي حق نياز به چشم مسلح داريم. چشمي که تربيت يافته است. چشمي که قدرت تماشاي زيبايي اهل حق را داراست.
اما حقيقت جامعه را چطور ببينيم؟
دوم. ديدن خوبي ها
يکي از اشکالات ما اين است که خوبي هاي جامعه و بروز و ظهور معنوي جامعه را توجه نمي کنيم. زيبايي هاي جامعه را بايد در بزنگاه ها ملاحظه کرد. يکي از نمايش هاي معنوي جامعه همين ايام محرم است. همين مناسک است.
عبادات امروز جامعه ما، يک تفاوت بسيار کليدي با گذشته کرده است و آن هم فراتر رفتن از عبادت فردي به عبادات جمعي است. جمع همواره به خدا نزديک ترست. از عزاداري ها گرفته تا اعتکاف ها تا گروه هاي جهادي تا .... کار خير.
يکي ديگر از ظهورات معنوي جامعه، کار خيرست. کار خير را دست کم نگيريم. کار خير امروز، نسبت به گذشته هزاران برابر رشد يافته تر و مترقي تر است. کار خير در گذشته تنها در اختيار بزرگان بازار بود.
امروز کار خير، کاملا مردمي و همگاني و عمومي شده است. از همه طيفي نيز در آن حضور دارند. کار خير يک پيام بسيار جدي دارد و آن هم عبور از انانيت و منيت است. خيرخواهي يعني از خودگذشتن. از خود گذشتن قدم اول در سلوک و معنويت است. به تعبير عرفا اولين گام بعد از يقظه از خود گذشتن است.
از خود گذشتن يک روز در خيرخواهي براي محيط زيست و کمک به حيوانات است. رشد يافته ترش مي شود خيرخواهي براي مردم مستضعف و پابرهنه‌ها. و همين طور سطوح تعالي اش تا آنجا مي رسد که در شهر به ظاهر پليدي ها، جواناني يافت 
مي شوند که جان به کف مي گيرند و براي دفاع از حريم اهل بيت و امنيت مردم از خود و خانواده شان گذر مي کنند.تلاش کنيم درست ببينيم.
ممکن است بگوئيد اين حرف‌ها قبول، ولي اينها براي بخشي از جامعه است. اکثريت جامعه درگير معصيت اند. نمونه اش رونق بي حجابي.
پاسخ به اين سوال بسيار مهم وکليدي است.
سوم. تقوا در حرکت است
يک اشتباه اساسي بين من و شما اين است که تصور مي کنيم ارزيابي تقوا نقطه اي است. يعني چي؟ يعني تقواي آدم ها را اولا در ظاهرشان و بعد هم بصورت نقطه به نقطه مقايسه مي کنيم، در حالي که تقوا را بايد در حرکت سنجيد. چه حرکتي؟
ميزان ورود انسان به دنيا. کمال تقوا به ميزاني است که به دنيا ورود مي کنيم و در مقابل معصيت و انحراف مقاومت مي کنيم. دنياي امروز، دنياي هجمه هاي بي امان شيطاني است. ايستادگي در اين دنيا به مراتب سخت تر از گذشته است و صدالبته که مقاومت در برابر گناه، دهها برابر انسان را معنوي تر و روحاني تر مي سازد. نيامدن به دنيا و گوشه گزيني، 
بي قدر و بهاست. مرد آن است که پاي به ميدان بنهد...
معنويت جامعه امروز را در حرکت و مقاومتش ببينيد. اين طور تحليل کنيم خواهي ديد که از هر منظر نسبت به گذشته جلوتريم و متعالي تر.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9311/2/39195/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha