آرشیو
انتخاب نشریه


به بهانه‌ آغاز سال تحصيلي و هفته‌ نيکوکاري
نقش محبت در زندگي انسان

دکتر جواد سعيد تهراني            قسمت دوم و پاياني
درشماره‌ قبل به اينجا رسيديم که تفاوت انسان‌ها نسبت به هم، تفاوت نگاه آنان به زندگي است. گروهي دنيا را پلي براي عبور و رسيدن به حيات جديد مي‌دانند که چگونگي زندگي در حيات جديد، تجسم فکر و رفتار انسان در دنياست و لذا منحصرا در مسير رضاي الهي قدم بر‌مي‌دارند. گروه دوم کساني هستند که نگاه‌شان به زندگي، سود‌جويانه است. با هر پديده‌اي روبه‌رو شوند اولين نکته‌اي که به ذهن‌شان خطور مي‌کند منافع شخصي است. ارزيابي آنان اين است که اين پديده جديد تا کجا مي‌تواند منافع مادي و رفاه و آرامش آنان را تامين نمايد؟ اين تفاوت نگرش به دنيا موجب خواهد شد که دو گروه، از پايانه‌ يکساني برخوردار نباشند. تفکر مادي و غرق شدن در ماديات، انسان را از درون تهي کرده، معنويت و صفاي باطن را نابود مي‌سازد. لذا قرآن، کتاب آسماني مسلمانان با صراحت، خوشبختي و رستگاري را از آن گروه اول معرفي مي‌کند، آنجا که مي‌فرمايد: "يا ايهاالذين آمنوا اتقوالله و قولوا قولا سديدا يصلح لکم اعمالکم و يغفر لکم ذنوبکم و من يطع الله و رسوله فقد فاز فوزا عظيما" (اي مومنان! در همه امور زندگي، رضايت الهي را در مسير رعايت تقوا در نظر بگيريد و هميشه بحق و حکيمانه با مردم سخن بگوييد تا خدا کار‌هاي شما را به لطف خود، اصلاح فرمايد و از گناهان شما در گذرد و هر کس خدا و پيامبر را اطاعت کند، به سعادت و پيروزي بزرگ نايل آمده ‌است.)
در واقع، انسان بايد در مسيري حرکت کند که پيامبران الهي عليهم السلام ترسيم کرده‌اند، زيرا هدف از آفرينش انسان، حرکت بر محور خدا‌پرستي است. همه‌ کائنات در تکاپو هستند تا انسان به چنين مقامي برسد. حتي همه‌ اندام‌ها، بافت‌ها و ياخته‌هاي بدن ما با نهايت دقت، انجام وظيفه مي‌کنند و حريم سلامت ما را حفظ مي‌نمايند تا انسان‌ فرصت انديشيدن و تلاش درجهت جلب رضاي الهي را پيدا کند.
خداوند به‌عنوان محور عالم هستي، همه‌ انسان‌ها را به ‌سوي پاکي، احسان و نيکو‌کاري، ايثار و تقواي الهي دعوت کرده و شاخص‌هايي را به نام پيامبر و امام معرفي نموده، تا انسان‌ها در هر مرحله از زندگي، خود را با الگو‌هاي معرفي‌شده، وفق دهند، اخلاق و رفتار و عمل خود را در مسير رضاي او قرار دهند تا در سراي ديگر از ثمرات آن، که حيات طيبه در جوار حق است، بهره‌مند شوند. يکي از پيام‌هاي الهي مي‌گويد: "احسنوا ان الله يحب المحسنين" (اي انسان‌ها! نيکو‌کار باشيد، خداوند نيکوکاران را دوست مي‌دارد.) (بقره-195) در پيام ديگر مي‌فرمايد: "احسن کما احسن الله اليک" (همان‌طور که خدا به شما احسان کرده، شما هم به ديگران احسان کنيد.)(قصص-77) پيامبر اسلام صلي الله عليه و آله احسان و نيکوکاري را که آرام‌بخش زندگي انسان‌هاست، بر‌اساس دعوت و فرمان همگاني قرآن، جامع همه‌ ارزش‌ها معرفي کرده‌است. پيامبر اسلام صلي الله عليه و آله فرمود: کسي که فرياد 
ياري طلبي مسلماني را بشنود و پاسخ ندهد مسلمان نيست. حضرت علي عليه السلام نيز در پاسخ به اين سوال که چگونه مي‌توان احسان و نيکوکاري را زنده نگه داشت؟ فرمودند: احسان خود را فراموش کن، نيکوکاري زنده مي‌شود.
آنان که دوست دارند محبوب ديگران قرار گيرند، خداوند آنان را به نيکوکاري دعوت مي‌نمايد. آنان که خواستار عزت و سربلندي در جامعه هستند، خداوند راه احسان و ايثار را به آنان پيشنهاد مي‌نمايد. کساني که در جست‌وجوي خوشبختي و رستگاري هستند، خداوند از آنان مي‌خواهد روحيه‌ مهر‌ورزي را محور زندگي خود قرار دهند.
امام سجاد عليه السلام مي‌فرمايند: سروران مردم در دنيا سخاوتمندان و در آخرت، پرهيز‌کاران هستند.
خداوند در کتاب آسماني ما قرآن مجيد مي‌فرمايد: "يوم لا ينفع مال ولا بنون الا من اتي الله بقلب سليم " (شعرا-88و89) روزي که همه در پيشگاه خدا دست خالي هستند، مگر دل‌هايي که سرشار از عشق الهي است، اينان مورد عنايت ويژه‌ خداوند قرار خواهند گرفت.
هر روز فرياد بي‌صداي زن و مرد و کودک نيازمند هموطن، از سراسر کشور به گوش جان من و شما مي‌رسد. عواطف انساني و اسلامي ما ايجاب مي‌کند، به اين فرياد‌ها لبيک بگوييم و به اندازه توان خود در رفع مشکلات نيازمندان مشارکت نماييم.
بيا تا مونس هم، يار هم، غمخوار هم باشيم
انيس جان، غم فرسوده‌ بيمار هم باشيم
شب آيد شمع هم گرديم و بهر يکدگر بسوزيم
شود چون روز، دست و پاي هم در کار هم باشيم
دواي هم، شفاي هم، براي هم، فداي هم
دل هم، جان هم، جانان هم، دلدار هم باشيم

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9311/12/39141/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha