آرشیو
انتخاب نشریه


خطر اختلالات رواني با استرس در زنان!

پس از در معرض قرارگيري با موقعيت هاي استرس زا مشخص شد که زنان در ريسک بالاتري نسبت به مردان براي گسترش اختلالات رواني هستند.
به گزارش ايسنا، استرس يکي از آسيب‌زاترين مشکلات روان شناختي است که  مي تواند سلامت جسمي و روحي هر انساني را تهديد کند. استرس به صورت واکنش فيزيولوژيک بدن به شرايط تهديدآميز محيطي تعريف مي شود. واکنش هايي مانند افزايش ضربان قلب، افزايش تنفس و جمع شدن خون در دست و پاها که بدن را براي واکنش مناسب درباره آن تهديد ادراک شده، آماده مي کند.
 در واقع اين تفکر ماست که باعث ايجاد استرس در يک موقعيت خاص مي شود. به طور مثال پرش از هواپيما با چتر را يک عده خطرآفرين و در نتيجه استرس زا برداشت مي کنند اما عده ديگري آن را يک چالش و هيجان  انگيز ادراک مي کنند.
 اين عامل نقش شخصيت و يادگيري را در ادراک استرس پررنگ مي سازد. برخي افراد در بيشتر شرايط، احساس تهديد مي کنند و دچار استرس مي شوند، صرف نظر از اين که آيا آن شرايط واقعا خطرناک است يا خير؟
 به تازگي محققان آمريکايي در يک تحقيق جالب به بررسي تفاوت ميزان تاثير استرس بر زنان و مردان پرداختند. در خور ذکر است که از 200 زن و مرد براي شرکت در اين تحقيق کمک گرفته شد تا نتايج به دست آمده، دقيق تر باشد. در اين تحقيق و پس از در معرض قرارگيري با موقعيت هاي استرس زا مشخص شد که زنان در ريسک بالاتري نسبت به مردان براي گسترش اختلالات رواني هستند که شامل بي خوابي و ديدن کابوس است. آشفتگي در خواب يکي از بيشترين علايم التهابي مربوط به اختلالات استرس است که بيشتر براي زنان اتفاق مي افتاد.  بنابراين و طبق نتايج اين تحقيق، زنان نسبت به مردان پس از در معرض استرس قرار گرفتن، بيشتر دچار اختلالات رواني مي شوند.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9311/6/39131/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha