آرشیو
انتخاب نشریه


آمريکا چگونه افکار عمومي خود را فريب مي دهد ؟

حنيف غفاري
"جنگ افغانستان" به يکي از نقاط آشکار ساز شکست ايالات متحده آمريکا در نظام بين الملل تبديل شده است. علاوه بر ايالات متحده، ناتو نيز در اين نبرد عملا شکست خورده است. حضور ناتو و آمريکا در افغانستان نه تنها منجر به از بين رفتن بحران‌هاي امنيتي در افغانستان نشده است، بلکه منجر به تشديد اين بحران شده است. بي دليل نيست که روز به روز شاهد افزايش مخالفت‌هاي عمومي مردم افغانستان با حضور نظاميان خارجي در کشورشان هستيم.
در اين ميان مقامات آمريکايي، اعم از مقامات هر دو حزب دموکرات و جمهوري‌خواه در صددند شهروندان خود را بابت حضور در افغانستان فريب دهند. نيويورک تايمز نوشت: مقام‌هاي آمريکايي بعد از گذشت ۱۷ سال از جنگ افغانستان و به سبب طولاني شدن بيش از حد اين جنگ و وخيم‌تر شدن وضعيت در آن رو به اغراق در ارزيابي هايشان نسبت به پيشرفت وضعيت آورده اند در حالي که صحبت‌هاي آنها با آنچه در واقعيت اتفاق مي افتاد متناقض است.چنانچه نيويورک تايمز گزارش داده است،  بيش از ۲۲۰۰ آمريکايي در جنگ افغانستان کشته شده‌اند و آمريکا بيش از ۸۴۰ ميليارد دلار صرف مبارزه با شبه نظاميان طالبان و ساخت و ساز و امدادرساني در افغانستان کرده است. اين سرمايه گذاري عظيم سبب شده که مقام‌هاي آمريکايي به شدت براي آن که نشان دهند طالبان در حال باختن در اين جنگ است و اوضاع افغانستان رو به بهبود است تحت فشار قرار بگيرند.
اين افشاگري نيويورک تايمز از اهميت ويژه اي برخوردار است، آن هم درست در زماني که ترامپ و ديگر مقامات کاخ سفيد سعي دارند سياست خارجي کشورشان در افغانستان را موفقيت آميز جلوه دهند!طالبان از سال ۲۰۱۷ تا کنون توانسته بيشترين ميزان اراضي را در افغانستان از زمان آغاز حمله آمريکا به اين کشور در ۲۰۰۱ در کنترل خود بگيرد. يک هفته پيش شبه نظاميان بالغ بر ۲۰۰ پليس و سرباز افغان را با تصرف دو پايگاه نظامي بزرگ ارتش افغانستان و شهر غزني کشتند. ارتش آمريکا مي گويد دولت افغانستان ۵۶ درصد خاک اين کشور را "تحت کنترل يا نفوذ" خود دارد. اما در بسياري از مناطق دولت افغانستان عملا تنها مقر دولتي و پايگاه‌هاي نظامي را در کنترل دارد. آمريكا در طول اشغال افغانستان توسط شوروي در دهه هزار و نهصد و هشتاد از مبارزان و مجاهدان افغان حمايت مالي و نظامي مي كرد ولي پس از خروج نظاميان شوروي ، اين روند را متوقف ساخت و همين خلأدر نهايت موجب تقويت طالبان و به قدرت رسيدن اين گروه در افغانستان شد .
آمريکايي ها  سعي دارند با ناامن ساختن اوضاع داخلي افغانستان حضور خود در اين كشور را توجيه نموده و خود را دوست مردم اين كشور جلوه دهند!از آنجا كه آمريكايي ها قصد دارند براي مدت طولاني درافغانستان بمانند احساس مي‌كنند كه نيازمند همكاري و به اصطلاح اداي محبت با مردم افغانستان هستند كه نشان دهند حضورنظامي آنان در افغانستان ، در جهت تخاصم نيست .اين در حالي است كه از ديدگاه مردم افغانستان، اقدامات نيروهاي آمريكايي بخصوص در كشتار غيرنظاميان ، بيانگر دروغين بودن ادعاهاي مقامات نظامي و سياسي آمريكا است و از سوي ديگر ،بيانگر ترس و وحشت نظاميان آمريكايي از تهديدات و ناامني هايي است كه جان آنان را تهديد مي كند. اين بدان معنا است كه نيروهاي آمريكايي براي به اصطلاح نشان دادن اقتدار خود اقدام به كشتار مردم مي كنند و با ورود به خانه ها و اهانت به مقدسات و ناديده گرفتن آداب و سنن ملي آنان ،اهالي منزل را بازداشت مي‌كنند كه باعث تشديد خشم مردم افغانستان شده است .

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9310/1/39109/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha