آرشیو
انتخاب نشریه


اخبار برگزيده

 رانت ۳۰ هزار ميليارد توماني 
در جيب پتروشيمي ‌ها 
يک پژوهشگر اقتصادي در يک برنامه تلويزيوني گفت: در حال حاضر پتروشيمي‌ها خوراک خود را ارز دولتي و با نرخ با ارز ۳۸۰۰ توماني از دولت دريافت مي‌کنند و ارز خود را با نرخ ۸ هزار تومان مي‌فروشند که از اين محل حدود ۳۰ هزار ميليارد تومان رانت دريافت مي‌کنند. حميدرضا قريشي در برنامه تلويزيوني پايش افزود: اکنون اين شرکت‌ها که خوراک خود را با نرخ ۳۸۰۰ توماني دريافت مي‌کنند، اما محصول آنها به دو طريق عرضه در داخل و صادرات به فروش مي رسد و ارز به دست آمده از صادرات محصولات خود را در بازار ثانويه به نرخ ارز حدود ۸هزار توماني مي‌فروشند. قريشي گفت: بخش تلخ ماجرا اينجاست که در حالي که قيمت خوراک پتروشيمي ها با ارز ۳۸۰۰ توماني به آنها داده مي شود ولي ارز اختصاصي براي واردات دارو و کالاهاي اساسي با نرخ ۴۲۰۰ تومان محاسبه مي‌شود؛ اين بدان معني است که دولت نرخ خوراک پتروشيمي ها را ارزان‌تر از ارز کالاهاي اساسي که مايحتاج مردم است، مي دهد. وي تصريح کرد: اگر دولت خوراک پتروشيمي‌ها را بر مبناي ارز ۴۲۰۰ توماني به آنها بفروشد از رانت پتروشيمي‌ها حدود ۳هزار ميليارد توماني حذف مي‌شود، اين رقم برابر با يارانه نقدي کل ايرانيان در يک ماه است. وي افزود: اگر دولت خوراک را بر مبناي بازار ثانويه يعني ارز ۸ هزار توماني به پتروشيمي ها بدهد، حدود 30 هزار ميليارد تومان رانت پتروشيمي‌ها حذف مي‌شود، اين رقم نيز معادل يارانه ۹ماه کل ايرانيان است. در حال حاضر اين پتروشيمي ها حدود ۳۰ هزار ميليارد تومان رانت دريافت مي کنند. کيا داوود اسفندياري مجري برنامه پايش در خلال صحبت هاي قريشي به اين رانت عظيم واکنش نشان داد و گفت : آدم حس مي کند که اين پتروشيمي ها در يک حکومت مستقلي قرار دارند که زور هيچ کس به آنها نمي‌رسد. پس به خاطر اين رانت عظيم و وسوسه انگيز است که اين روزها همه تلاش مي‌کنند مديرعامل يا عضو هيئت مديره يک پتروشيمي شوند، متاسفانه پتروشيمي‌ها مثل آبکش شده‌اند و هر چه دلار در آنها ريخته مي‌شود معلوم نيست چه کار مي‌کنند.
***
چرا ناراحتيد؟ 
عضو هيئت رئيسه مجلس نسبت به اظهارات علي مطهري نايب رئيس دوم خانه ملت درباره ورود مجلس خبرگان به دغدغه معيشتي مردم انتقاد کرد. احمد اميرآبادي نماينده مردم قم و عضو هيئت رئيسه مجلس در توئيتي در صفحه شخصي خود نوشت: جناب آقاي دکتر مطهري نايب رئيس مجلس شوراي اسلامي فرمودند مجلس خبرگان را چه کار به بازار سکه و ارز؟! بايد به ايشان عرض کنم، جنابتان که عمدتاً دغدغه ‌تان خانم رهنورد و آقايان موسوي و کروبي است! حال که خبرگان ناچاراً به جاي شما دغدغه معيشت مردم را دارند، جاي تشکر، ناراحت هم هستيد!
***
رابطه بيکاري و جلب توجه!
روزنامه کيهان نوشت: مدتي است سينماگران ورشکسته براي «ديده شدن» رو به حاشيه ‌سازي‌ هاي مبتذلي آورده‌اند. تازه‌ترين حاشيه‌سازي ورشکسته‌هاي سينما و تلويزيون، به اصطلاح افشاگري درباره سانسورهاي تلويزيون است! اين رويداد از فيلمنامه ‌نويسي شروع شد که مدت‌هاست هيچ کار قابل توجهي نداشته و مدتي است که به عرصه بازيگري رو آورده و در اين زمينه نيز موفقيتي کسب نکرده است. او به طرح مطالبي پرداخت که صرفا جنبه سرگرم کنندگي داشت. پس از وي نوبت به شمار اندکي از اين افراد رسيد تا به انتشار مطالب خود در اين‌ باره بپردازند؛ اما جاي سؤال است که اين سينماگران ميان‌مايه اگر با سانسورهاي صداوسيما مشکل داشتند چرا همواره با رسانه ملي همکاري مي‌کردند؟ چرا تا وقتي که دستمزدهاي آنچناني مي‌گرفتند، ساکت بودند، اما حالا که هيچ کس به آنها کاري نمي‌سپارد براي جلب توجه دست به نوشتن چنين مطالبي برده‌اند؟!
***
فروش 200 ميليون يورو ارز دولتي با نرخ آزاد!
به گزارش پايگاه خبري تحليلي بصيرت، عضو هيئت‌ رئيسه مجلس گفته است؛ خبر موثقي دارم درباره اينکه خريدار شرکت ماشين‌سازي تبريز ۲۰۰ ميليون يورو ارز دولتي براي واردات دريافت کرده، اما همه اين مبلغ را به نرخ بازار آزاد فروخته است. همچنين تحقيق و تفحص از نحوه واگذاري اين شرکت را تحويل هيئت‌رئيسه داده‌ام؛ چرا که اين فرد بايد پاسخگوي نحوه خريد اين شرکت باشد. احمد اميرآبادي با بيان اينکه از آغاز مهر ماه آراي خود را نسبت به لوايح و طرح‌ها در مجلس اعلام مي‌کنم، اظهار داشت: بنده و تعدادي از نمايندگان مجلس براي شفافيت آراي خود تصميم بر اعلام عمومي تمام نظرات و آراي خود در مجلس گرفته‌ايم. وي با اشاره به اينکه هم‌اکنون 15 نفر از نمايندگان مجلس به کمپين شفافيت آراي نمايندگان پيوسته‌اند، افزود: هر يک از ما هر روز موافقت و مخالفت خود را درباره لوايح و طرح‌ها در مجلس در فضاي مجازي اعلام مي‌کنيم، به حتم تعداد نمايندگاني که به اين کمپين پيوسته‌اند افزايش‌ يافته و نمايندگاني که از شفاف نبودن آراي خود سوءاستفاده مي‌کنند، بايد پاسخگوي مردم باشند.
***
برابري قاچاق پوشاک با هزينه ساخت 175 هزار کلاس درس
هر ۱۰هزار دلار کالاي قاچاق، موجب از بين رفتن يک شغل مي‌شود و جلوگيري از آن مي‌تواند ۲۶۰هزار شغل ايجاد کند اين رقم ۱.۶برابر اشتغال ايجاد شده با بودجه وزارت کار است. به گزارش مشرق، پوشاک بيشترين حجم قاچاق ورودي به کشور را تشکيل مي‌دهد و ارزش آن 2 ميليارد و 600 ميليون دلار است. براي ملموس شدن اين عدد مي‌توان آن را با هزينه مورد نياز براي مورد نياز براي ساخت مدارس کشور و طرح‌هاي عمراني مقايسه کرد.سيدهادي بهادري، عضو کميسيون عمران مجلس شوراي اسلامي با انتقاد از کمبود 40ميليون متر مربع فضاي آموزشي در کشور، عنوان مي‌کند که «براي ساخت مدارس به 40هزار ميليارد تومان هزينه نياز است»؛ بنابراين با جلوگيري از قاچاق پوشاک مي‌توان حدود نيمي از هزينه ساخت مدارس کشور را تأمين کرد. همچنين مهراله رخشاني‎ مهر، معاون عمراني وزير آموزش و پرورش هم با انتقاد از اين موضوع که پروژه‌هاي مسکن مهر کشور، به صورت جدي نياز به ساخت 25 هزار کلاس درس دارند، عنوان مي‌کند که «اعتبار ساخت اين تعداد کلاس، 3هزار ميليارد تومان است.» با اين حساب اگر ميزان قاچاق پوشاک به صفر رسانده شود، تقريباً 7 برابر اين هزينه تأمين خواهد شد و به کمک آن مي‌توان حدود 175هزار کلاس درس ساخت.
***
تشکر از قاضي شرافتمند، باسابقه و انقلابي
رئيس هيئت مديره ديده بان شفافيت و عدالت با ارسال نامه‌اي به رئيس دستگاه قضا از اقدام به موقع يکي از قضات دادگاه انقلاب تهران در ابطال حکم فروش باغ هاي منطقه عباس آباد، تشکر کرد. به گزارش الف، احمد توکلي با ارسال نامه اي به آيت الله آملي لاريجاني، از شخص رئيس دستگاه قضا تشکر کرد و خواستار تشويق اين قاضي درستکار شد. به موجب حکم اين قاضي، معامله‌اي که ميان سازمان زندان‌ها و يکي از متمولين شهرستان بهشهر انجام شده بود، باطل گشت. در اين نامه آمده است: زيبايي کار دادگاه وقتي بيشتر نمايان مي‌شود که توجه کنيم معامله يکي از دستگاه‌هاي قوه قضائيه ابطال شده و تلاش‌هاي ناحقي براي اعمال فشار بر قاضي شرافتمند، باسابقه و انقلابي دادگاه در کار بوده است.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9310/2/39098/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha