آرشیو
انتخاب نشریه


به بهانه‌ آغاز سال تحصيلي و هفته‌ نيکوکاري
نقش محبت در زندگي انسان

جواد سعيد تهراني                                        قسمت اول
همه انسان‌ها تشنه محبت هستند. همه دوست دارند محبوب ديگران باشند. حتي در دنياي ماشيني که عواطف واحساسات انساني کم‌ رنگ مي‌شود، انسان در جستجوي راهي براي جلب محبت ديگران است. علت اين است که محبت از نياز‌هاي اساسي هر انسان است. محبت بايد در گفتار و رفتار انسان بروز و ظهور داشته ‌باشد. از جلوه‌هاي بروز محبت، خوش‌برخوردي، خوش‌اخلاقي، ادب در کلام، داشتن روحيه‌ قدرداني و تشکر و احسان به نيازمندان است.
رسول گرامي اسلام صلي الله عليه و آله فرموده‌اند: «خوش‌اخلاقي، بهترين هديه‌ الهي‌است به انسان.» هر گاه يک مسلمان بتواند از اين سرمايه در خانواده و جامعه بهره ببرد، علاوه بر بهره‌هاي اجتماعي، اجر فراواني براي او منظور مي‌گردد. روان‌شناسان نيز مي‌گويند کمبود محبت، منشا بسياري از ناهنجاري‌هاي رفتاري است، لذا در اسلام به مسئله محبت به فرزندان، فراوان توصيه شده‌است.
آرامش درسايه‌ محبت: يکي از بهره‌هاي مهم ابراز محبت به ديگران و رسيدن به آرامش است. آرامش گوهر گران‌بهاي هستي و گمشده‌ همه‌ انسان‌هاست. همه دنبال آرامش هستند، اما کمتر انساني را مي‌توان يافت که به آرامش رسيده‌ باشد. اينکه بشر، در به در دنبال آرامش زندگي است، به اين ‌دليل است که احساس خوش‌بختي در سايه‌ آرامش به‌ وجود مي‌آيد.مرکز وجود انسان، قلب و روان انسان است. اگر دل انسان آرام باشد، دنيا براي انسان آباد است، دل که خراب شد، دنياي به ظاهر آباد هم تيره و تار مي‌شود. احساس آرامش، در قلب انسان به‌وجود مي‌آيد و چيزي نيست که بتوان از بيرون تهيه کرد و در اختيار قلب قرار‌داد. قلب‌ها در اختيار کيست؟ همه‌ ما اعتقاد داريم که قلب‌هاي همه در اختيار خداست، زيرا يکي از نام‌هاي او "مقلب القلوب والابصار" است. اگر دلمان در اختيار خدا باشد و ما دلداده‌ او شويم و دستوراتش را به جان بخريم، او براي خوشبختي ما کافي است زيرا او خود را چنين معرفي کرده است؛ "نعم المولي ونعم النصير" (انفال -40) او بهترين سرپرست و بهترين ياري‌ دهنده است.تفاوت انسان ها با يکديگر: وجوه مشترک انسان‌ها فراوان است. همه‌ انسان‌ها تلاش مي‌کنند تا زندگي بهتري براي خود و خانواده تنظيم نمايند، همه مي‌کوشند تا از زيبايي‌هاي زندگي لذت ببرند و زندگي آرام و توام با پيشرفت داشته باشند، اما يک تفاوت عمده بين انسان‌ها وجود دارد و آن نگاه به زندگي است. انسان‌هاي بزرگ همچون انبياء و اولياي الهي عليهم السلام که رهبران معنوي جامعه محسوب مي‌شوند، نگاهشان به زندگي به گونه‌اي ‌است که هر چه را خدا دوست داشته‌باشد، آنان دوست دارند. براي آنان مطرح نيست پديده‌هاي زندگي تلخ است يا شيرين، آنچه براي آنان اهميت دارد، رضايت حق در سايه‌ اطاعت از اوست. اما نگاه انسان‌هاي عادي به زندگي، نگاه کاسب‌کارانه و تاجرانه است. ارزيابي مي‌کنيم اين پديده جديد، چه قدر براي رفاه مادي ما موثر است و چه اندازه مي‌تواند موجب آرامش ما شود؟

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9310/12/39033/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha