آرشیو
انتخاب نشریه


مدير کل طب سنتي وزارت بهداشت مطرح کرد؛
دستورات طب سنتي براي درمان کبد چرب

مدير کل طب سنتي وزارت بهداشت با بيان اينکه ۳۰ تا ۵۰ درصد مردم کشورمان از "کبد چرب" رنج مي‌برند، به تشريح دستورات ضروري براي درمان کبد چرب پرداخت.
به گزارش تسنيم، محمود خدادوست اخيرا پيش از خطبه‌هاي نماز جمعه تهران با اشاره به تاثيرگذاري سبک زندگي بر سلامت انسان اظهار کرد: در دهه اخير سازمان جهاني بهداشت علت اصلي بسياري از مشکلات و بيماري هاي 
غيرواگيردار را در سبک زندگي غلط معرفي کرده و تنها راه پيشگيري و درمان بسياري از بيماريها در اصلاح سبک زندگي و نوع تغذيه است.
وي با بيان اينکه حکماي طب ايراني نيز در قرن‌هاي گذشته و پيش از نظر سازمان جهاني بهداشت بر سبک زندگي تاکيد داشته‌اند، تصريح کرد: حکيم جرجاني در 800 سال پيش جمله امروز سازمان جهاني بهداشت مبني بر سبک زندگي را مورد تاکيد قرار داده بود و چند توصيه براي سالم زيستن در شرايط آب و هوايي مختلف را مورد توجه داشت.
مديرکل طب سنتي وزارت بهداشت با اشاره به صحبت‌هاي حکيم جرجاني خاطرنشان کرد: تدابيري از جمله لزوم دقت در خوردني‌ها و آشاميدني‌ها، چگونگي و زمان استراحت در شبانه‌روز، حرکت و فعاليت‌هاي فيزيکي، چگونگي دفع مواد زايد و پاک سازي بدن از اين مواد و امواج نفساني همچون استرس و خيالات، بخش هايي از توصيه‌هاي اين حکيم طب ايراني بوده است.
خدادوست با بيان اينکه چگونگي دفع مواد زائد يکي از مهمترين علل سلامتي و بيماري محسوب مي‌شود، گفت: مسئله يبوست يکي از مشکلات عمده مردم ما محسوب مي‌شود و از نظر حکما فرد بايد به ازاي هر وعده غذاي اصلي به اجابت مزاج بپردازد در صورتي که برخي مردم تصور مي‌کنند که بايد هر 24 ساعت اجابت مزاج داشته باشند.
وي تصريح کرد: بسياري از حکماي ديگر همانند حکيم محمدکاظم گيلاني نيز در قرن‌هاي گذشته علل امراض، کسالت و ضعف بنيه را به نحوه خوردن و آشاميدن و در اصل سبک زندگي ربط داده‌اند و بايد در اين باره دقت کافي صورت پذيرد.
مديرکل طب سنتي وزارت بهداشت افزود: متاسفانه بسياري از مردم هرگونه که پيش بيايد، عمل مي‌کنند و فقط در زمان بيماري به طبيب و پزشک مراجعه دارند، در صورتي که فايده طبيب در زمان صحت است و بايد به سبک زندگي و نوع تغذيه توجه شود.
خدادوست با اشاره به نوع تغذيه و رويکرد افراد در فصل زمستان توصيه کرد: حکماي طب ايراني معتقدند چون در فصل زمستان هوا سرد است، حرارت در درون بدن متمرکز مي‌شود، بنابراين هضم مواد غذايي در زمستان قوي‌تر خواهد بود و گردش خون هم بيشتر است و بالعکس در تابستان هواي بيرون گرم خواهد بود و حرارت دستگاه گوارش کاهش مي‌يابد، يعني ضعيف‌ترين هضم در تابستان انجام مي‌گيرد.
وي با بيان اينکه بهترين هضم در فصل زمستان انجام مي‌گيرد، گفت: در  دوران گذشته بسياري از مردم در فصل تابستان از غذاهاي سهل ‌الهضم و سبک ‌تر استفاده مي‌کردند، يعني از نان و هندوانه و... بهره مي‌بردند، در حالي که غذاهايي نظير حليم، کله ‌و پاچه و... در فصل زمستان استفاده مي‌شد و اين موضوع در حال حاضر با توجه به سبک زندگي غلط آنچنان مورد توجه قرار نمي‌گيرد.
مديرکل طب سنتي وزارت بهداشت با تاکيد بر فعاليت هاي بدني و ورزش در فصل زمستان اظهار کرد: يکي از مهمترين تدابير در فصل زمستان به ورزش و پياده‌روي بازمي‌گردد و اين موضوع در هضم قوي غذا نيز اثرگذار است.
خدادوست افزود: حال اگر همانند سال ‌جاري، زمستان آن گونه مانند گذشته زمستاني نکرد نيز بايد تدابيري انديشيده شود و تقليل طعام صورت گيرد ضمن اينکه ورزش و رياضت نيز افزايش پيدا کند.
وي در ادامه يکي از مشکلات کنوني مردم ما را کبد چرب دانست و گفت: حدود 30 تا 50 درصد مردم از کبد چرب رنج مي‌برند و اين مشکل شايد در ظاهر علامتي نداشته باشد اما يکي از مشکلات شايع امروزي به حساب مي‌آيد.
مدير کل طب سنتي وزارت بهداشت تصريح کرد: مهمترين علت پديد آمدن سردي کبد و چربي آن به کم تحرکي بازمي‌گردد. بنابراين حکماي طب ايراني نيز بر فعاليت‌هاي فيزيکي و ورزش تاکيد ويژه‌اي داشته‌اند.
خدادوست افزود: مهمترين نکته براي پايين آوردن چربي کبد و کنترل آن، ورزش است و يکي از بهترين ورزشها نيز پياده‌روي محسوب مي‌شود که در دفع مواد زايد کبدي و گرم شدن آن اثرگذار است.
وي يکي ديگر از راه‌حل‌هاي مشکل کبد چرب را پرهيز از غذاهاي ديرهضم و لزج دانست و گفت: کساني که کبد چرب دارند، هضم معده کمتري خواهند داشت و يکي از علائم چرب بودن کبد به سستي بدن بعد از مصرف غذاهاي سنگين بازمي‌گردد و مصرف داروهايي همانند بابونه و سياهدانه در هضم غذا و سلامت انسان کمک مي‌کند.
مديرکل طب سنتي وزارت بهداشت  تاکيد کرد: کساني که کبد چرب دارند از غذاهايي مانند گوشت گاو، ماکاروني، آش رشته و... خودداري کنند.
وي تصريح کرد: فست‌فودها و غذاهاي کنسروي نيز در بيماري هاي جسمي و کبد چرب اثرگذار هستند ضمن اينکه افراد براي پرهيز از بيماري هاي کبدي به نوع تغذيه و آشاميدني‌ها توجه ويژه‌اي داشته باشند؛ نوشيدني‌هايي همچون آب و به‌ويژه نوشابه‌ها، قبل يا بعد از غذا نبايد مصرف شود و افراد داراي بيماري هاي کبدي از غذاهاي لطيف و سبک به همراه ورزش استفاده کنند. 

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9310/6/39032/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha