آرشیو
انتخاب نشریه


مردم قيد ميوه‌ را هم بزنند؟!
تکليف سلامت مردم چه مي شود؟

گشت و گذاري در بازار ميوه و تره‌بار حاکي از آن است که بيشتر ميوه‌ها به محصولي لوکس براي مصرف‌ کننده تبديل شده‌اند به طوري که قيمت هر کيلو موز در مغازه‌هاي سطح شهر به کيلويي 14 هزار تومان رسيده و هر کيلو گلابي درجه يک نيز از کيلويي 28 تا 32 هزار تومان به مصرف‌کنندگان تهراني عرضه مي‌شود. همچنين محصولاتي همچون گوجه فرنگي، بادمجان و هويج نيز طي روزهاي اخير با افزايش قيمت
١٠ تا ١٢ درصدي روبه‌رو شده است.
به گزارش جهان صنعت، بر همين اساس رئيس اتحاديه بارفروشان در واکنش به اينکه برخي مسئولان علت افزايش قيمت ميوه را دلال‌بازي‌هاي بسيار به ويژه در ميادين و بارفروشان مي‌دانند، با صراحت گفت: مشکل ما اين است که مسئولان به جاي اينکه بنشينند و همفکري کنند، توپ را به زمين يکديگر مي‌اندازند در حالي‌که بايد هزينه اين مشکلات را مردم و مصرف‌کننده بدهد. حسن صابري با بيان اينکه دلايلي از جمله سرمازدگي و کمبود عرضه‌،‌ نداشتن آمار توليد و مصرف، افزايش نرخ ارز براي ميوه‌هاي وارداتي و سورت‌بندي نکردن عامل افزايش قيمت ميوه است، گفت: به عنوان مثال موز اکنون به کيلويي بيش از ۱۱ هزار تومان رسيده که علت آن نه دلال‌بازي است و نه کمبود، بلکه موز را جزو کالاهاي لوکس به حساب آورده‌اند که بايد براي واردات آن از ارز آزاد استفاده شود که قاعدتا با افزايش نرخ ارز قيمت موز هم افزايش مي‌يابد. صابري به سرمازدگي بهاره امسال در ۱۷ استان کشور هم اشاره کرد و گفت: آقايان فقط گيلاس و آلبالو را جزو ميوه‌هاي هسته‌دار حساب مي‌کنند که از بين رفته است. در صورتي که هلو، شليل، انواع آلو و سيب هم جزو ميوه‌هاي هسته‌دار است که امسال بسيار در بازار نوع باکيفيت آن کم شده است.
رئيس اتحاديه بارفروشان در مورد نحوه قيمت‌گذاري و توزيع ميوه در ميدان بارفروشان پايتخت گفت: آن‌طور هم که فکر مي‌کنيد ميدان بارفروشان بي‌سر و صاحب نيست و هفته‌اي يک‌بار نماينده وزارت جهاد کشاورزي، اتاق اصناف، بارفروشان و ميوه‌فروشان در ميدان کشف قيمت مي‌کنند. در ادامه پس از هم‌فکري و جلسه‌هاي يکشنبه هر هفته، نرخ‌نامه بارفروشان ابلاغ مي‌شود که قيمت‌ها از آن تخطي نکند.
وي به صراحت به فارس گفت: تنها ۲۰ درصد ميوه ورودي به بارفروشان ميوه سوپرلوکس بوده که قيمت آن دو برابر ميوه‌هاي موجود در بازار است که معمولا روانه شمال پايتخت مي‌شود و شبانه قيمت‌هاي خاص خود را مي‌گيرد. به عنوان مثال اگر ميوه درجه يک در ميدان کيلويي سه هزار تومان است، ميوه سوپرلوکس شش هزار تومان مي‌شود. ۵۰ درصد ميوه موجود در ميدان بار روانه غرفه‌هاي شهرداري و سازمان ميادين مي‌شود، ۲۰ درصد به ميوه‌فروشي‌هاي سطح شهر مي‌رود و ۱۰ درصد از ميوه باقي مانده که معمولا از نوع درجه سه است توسط وانت‌بارها در حاشيه بزرگراه‌هاي جنوبي شهر به مردم با قيمت کيلويي ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ تومان عرضه مي‌شود.
صابري همچنين به اين نکته اشاره کرد که خود حجتي به عنوان وزير جهاد کشاورزي عنوان کرده که ۱۱ هزار ميليارد تومان خسارت ناشي از سرمازدگي برآورد شده است و مطابق اين رقم کمبود توليد داريم و تمام ميوه‌هاي هسته‌دار ما از بين رفته است. مضاف بر آنکه سال گذشته سال بارآور ما بوده که عرضه ميوه بسيار فراوان و در نتيجه قيمت‌ها پايين بوده است.
رئيس اتحاديه بارفروشان در ادامه بر اين نکته تاکيد کرد که بايد کيفيت ميوه را در کنار عرضه بالا ببريم و در بخش بسته‌بندي و سورت‌بندي نيز فکري بشود، چراکه در حال حاضر نه کسي سرانه مصرف را مي‌داند و نه اطلاعات کشت و توليد را دارد‌. بنابراين نتيجه آن مي‌شود که هندوانه‌کاران چابهار کاميون‌کاميون هندوانه را روانه بازار پايتخت مي‌کنند. از اين رو مجبور شديم براي اينکه بتوانيم کرايه حمل را بپردازيم، کيلويي ۳۰۰ تومان خوراک دام به دامداري‌ها بفروشيم، در صورتي که هندوانه‌ها درجه يک بود. وي ادامه داد: مشکل ديگر اين است که قيمت يک محصول در فصلي به دليل کمبود کشت، دوچندان مي‌شود. به عنوان مثال مردم بايد براي يک کيلو سيب‌زميني يا گوجه‌فرنگي چهار تا پنج هزار تومان پول بدهند. اين در حالي است که تمام اين مشکلات جز با ايجاد زنجيره و هم‌فکري‌ تمام ذي نفعان در اين حوزه حل نخواهد شد.
در اين خصوص همچنين سخنگوي سازمان تعزيرات حکومتي با اشاره به بالا بودن حجم تخلف بازار ميوه و تره‌ بار گفت: يک نوع ميوه در ميادين ميوه و تره‌بار شش بار دست به دست مي‌شود تا به دست مغازه ‌دار جهت عرضه به مصرف‌کنندگان واقعي برسد. براي مثال هر کيلو گلابي درجه يک در استان گيلان 10 هزار تومان و همين ميوه در سطح عرضه معمولي براي شهروندان تهراني به‌ازاي هرکيلو 28 تا 32 هزار تومان است. ياسر رايگاني حجم تخلف بازار ميوه و تره‌ بار را در کشور بالا عنوان کرد و گفت: با وجود اين، حجم کمي پرونده تخلف از سوي اتحاديه‌هاي مرتبط به سازمان تعزيرات جهت رسيدگي و برخورد قانوني ارجاع مي‌شود. وي افزود: ارجاع کمتر از يک‌هزار و 500 فقره پرونده گرانفروشي به تعزيرات حکومتي از ابتداي سال تا پايان مردادماه شاهدي صادق بر اين مدعاست. وي در ادامه ضمن اشاره به اينکه ناهماهنگي در بحث عرضه ميوه هميشه در کشور مطرح بوده است، اظهار داشت: در حال حاضر افزايش قيمت ميوه‌هاي وارداتي متاثر از تلاطم بازار ارز و عامل گراني ميوه‌هاي داخلي بحث دلالي و واسطه‌گري است. رايگاني بيان داشت: کساني در ميادين ميوه و تره‌بار سود اصلي را مي‌برند که شايد غرفه هم اجاره نمي‌کنند بلکه کار اين افراد بيشتر به‌صورت سيار است.
سخنگوي تعزيرات حکومتي در بخش ديگري از سخنان خود گفت: تعزيرات حکومتي با توجه به شرايط کنوني کشور بسته پيشنهادي به‌ منظور افزايش اختيارات اين سازمان براي اثرگذاري بيشتر به مجلس تقديم کرده است.
وي اضافه کرد: موارد پيشنهادي اين بسته ضمن بررسي در کميسيون‌هاي تخصصي مجلس يعني «حقوقي و قضائي» و «اقتصادي» مورد موافقت و تصويب اعضاي اين کميسيون‌ها نيز واقع شده است. وي تصريح کرد: بدون شک با تصويب نهايي اين بسته در صحن علني مجلس، سازمان تعزيرات حکومتي به‌عنوان يک دستگاه ناظر و مدعي‌العموم در حوزه مسائل صنفي ورود پيدا خواهد کرد. رايگاني گفت: تعزيرات حکومتي در حال حاضر تنها يک دستگاه رسيدگي‌کننده است نه ناظر. وي در ادامه يادآورشد: تعزيرات حکومتي در شرايط کنوني در اوج مطالبه‌گري عمومي قرار گرفته اما ماموريت‌ها و اختيارات اين سازمان پاسخگوي اين مطالبات نيست.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9310/6/39030/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha