آرشیو
انتخاب نشریه


گزارش رسالت از آن‌سوي دنياي مجازي
سامانه سايه، محرومان را به خيرين معرفي مي‌كند

آن سوي دنياي مجازي، در دالان‌هاي تودرتوي اينترنت، آن طرف مانيتورهاي مسطح و صفحات لمسي تلفن‌هاي همراه، قصه کمک شروع مي‌شود. قهرمان‌ها و آدم‌هاي خوب قصه همين جا از راه مي‌رسند و دست آدم‌هاي نيازمند را مي‌گيرند، دردشان را درمان مي‌کنند، نان توي سفره‌هايشان مي‌گذارند، برايشان کفش و لباس مي‌خرند و قسط‌هاي عقب‌افتاده چارديواري کوچک‌شان را مي‌پردازند. قصه کمک، اينجا قصه مردمي است که همه با يک زبان صحبت مي‌کنند و زبان محبت، زبان مشترک همه آدم‌ها.
اينجا قصه کمک، روايتي شنيدني است از حضور آدم‌هايي که الگويشان در زندگي همان ناشناس بخشنده شب‌هاي کوفه است. همان که هنوز مادربزرگ‌ها قصه مردانگي‌اش را شب‌ها قبل از خواب براي نوه‌هايشان تعريف مي‌کنند. آدم‌هايي واقعي که دنياي مجازي را واسطه کرده‌اند براي رساندن خير. افرادي که معتقدند فقط کافي است نيت خير داشته باشي، آن وقت خدا خودش راه خير را نشانت مي‌دهد.
بستري براي کار خير
به اندازه همه آدم‌ها، يک راه است براي رسيدن به خدا! اين ديالوگ ماندگار فيلم مارمولک را همه شنيده‌اند، آدم‌هاي خوب گزارش ما اما براساس همين ديالوگ، به يک اعتقاد جالب رسيده‌اند، اينکه به اندازه همه آدم‌ها، يک راه هم هست براي انجام کار خير. راهي که شايد خيلي ها بلد نباشند يا سخت پيدايش کنند. راهي که حالا به واسطه فعاليت يک سامانه در فضاي مجازي پيش پاي خيلي ها قرار گرفته است و بچه هاي گروه خيريه ترنم صبح سيد، از چهار ماه پيش قدم پيش گذاشته اند تا اين راه خير را به همه نشان بدهند نتيجه فعاليت هايشان حالا يک سامانه در نياي مجازي است. سامانه اي که نيازمندان را به افراد نيکوکار و خير وصل مي کند و پل رابطي است براي انجام کار خير. پل رابطي که يک 
راه حل امروزي تر براي رفع نيازمندان پيدا کرده است. به اين که توان توانمند را به نياز نيازمند متصل کند، آن هم از طريق يک سامانه اينترنتي که در دسترس همه کاربران فضاي مجازي است.
بي خبري همسايه از حال همسايه
فلسفه شکل گيري اين سامانه را از زبان متين شريفي، يکي از اعضاي فعال اين سامانه بخوانيد. يک سال و نيم پيش، ما بعد از چند سال فعاليت جهادي در زمينه محروميت زدايي و کمک به نيازمندان در محله ها و روستاهاي محروم و دورافتاده، به اين فکر افتاديم تا در سطح شهر تهران هم چنين فعاليتي را شروع کنيم. اما وقتي به پايتخت رسيديم به مشکلات متعددي برخورديم که در 
محيط هاي كوچکتري مثل روستاها با آنها درگير نبوديم.
مشکلي که از همان ابتدا سنگ راه اين بچه هاي جهادگر شد، اين بود که در 
خيابان هاي شلوغ تهران، در آپارتمان هاي بلند و محله هاي پررفت و آمدش همسايه از حال همسايه اش خبر نداشت: واقعا عجيب بود اما ما در روستاها اين مشکل را نداشتيم، هر وقت وارد يک روستا مي شديم و از اهالي اش سراغ نيازمندها را مي گرفتيم، همه ما را به درستي راهنمايي مي کردند، همه از حال هم با خبر بودند، اما اين ويژگي بين شهروندان تهراني وجود نداشت.
کل راه اندازي سامانه سايه همين جا در ذهن بچه هاي جهادي اين خيريه زده شد. آنها دور هم جمع شدند و به فکر يک راهکار جديد افتادند: ما وقتي ديديم که نمي شود همه نيازمندان واقعي را تهران شناخت و حتي ما در منطقه يک تهران هم نيازمند داريم، به اين فکر افتاديم تا يک استارتاپ جديد را شروع کنيم، آن هم به اين شکل که تلاش کرديم بتوانيم تمامي ظر فيت هاي مردمي را که در زمينه محروميت زدايي در شهر تهران کار مي کردند به يک شبکه متصل و کمک کنيم تا هم افزايي داشته باشند.
حالا چهار ماه از راه اندازي اين سامانه مي گذرد و «سايه» بستري است که کمک مي کند تا خيرين به نيازمندان وصل شوند و نيازهايشان را برطرف کنند. شريفي در توضيح بيشتر مي گويد: شکل کار به اين صورت است ما به همه آنهايي که توان کمک کردن دارند چه يک خيريه بزرگ باشد چه يک نفر خير که از روي دغدغه شخصي اش به فکر کمک به نيازمندان افتاده، کمک مي کنيم تا کار خيري را که در نظرش است انجام بدهد.
شناسايي نيازمندان از طريق خيريه ها
بچه هاي سايه، چند نفر جوان هستند مثل همه جوان هاي ديگر اين مرز و بوم، جوان هايي که سرشان درد مي کند براي انجام کار خير، براي کار جهادي، براي فعاليت هاي عمراني و پزشکي و آموزشي در مناطق محروم. آنها حالا فضايي را براي کمک رساني بقيه مردم هم به وجود آورده اند، فضايي که به هرکسي که دوست دارد قدم خيري بردارد، راه درست را نشان مي دهد.
شريفي در اين باره هم مي گويد: اين نرم افزار به صورتي طراحي شده که بعد از اين که فرد نيکوکار اعلام آمادگي کرد که چه تواني دارد، بعد از پرسيدن چند سوال درباره همان توان و مقايسه بين وضعيت نيازمندان موجود در حافظه اش 10 نيازمند را به نسبت همين توان به او معرفي مي کند.
نيازمندان اما چطور وارد اين ماجرا مي شوند؟ ما اين سوال را از شريفي 
مي پرسيم و او در جواب به رابطه نزديک سامانه سايه و گروه هاي خيريه و جهادي اشاره مي کند و مي گويد: همه نيازمندان از طريق همين مراکز خيريه شناسايي شده اند و درباره نياز واقعي شان هم اطلاع رساني شده است. براي مثال اعلام 
شده که فلان خانواده در فلان نقطه حاشيه اي تهران، احتياج به کولر دارد. حالا به محض اين که يک فرد نيکوکار براي تهيه کولر اعلام آمادگي کند. اين نيازمند به او معرفي مي شود. قاعده هم به اين شکل است که اين کمک از طريق مرکز خيريه انجام شود. اين خيريه کولر را از فرد نيکوکار تحويل مي گيرد و به دست فرد نيازمند مي رساند. بعد هم يا از طريق ارسال عکس يا ارسال فايل صوتي، خير را به اين اطمينان مي رسانيم که کمکش به دست يک نيازمند رسيده است. تمامي عمليات کمک رساني و رفع نياز، در اين سامانه تحت کنترل و نظارت همين جوان هايي است که با وجود همه مشکلات، کنار هم ايستاده اند تا سامانه سايه سرپا بماند.
چه تواني براي کدام نيازمند؟
يک صفحه آبي مواج، اولين چيزي است که با ورود به صفحه sayeh.ir 
به چشم مي خورد. سمت چپ صفحه يک جمله کليدي، هدف نهايي بچه هاي جهادگر اين گروه را مشخص مي کند: «کمکي داري بگو نيازمندش را پيدا کن.»
درست پايين اين جمله، جايي است که افراد خير مي توانند از توان شان بگويند، مثلا تهيه ماشين لباسشويي، پيراهن بچگانه، پزشک عمومي و لباس عروس.
ماجرا اما به همين چند کمک ساده ختم نمي شود و اگر نشانگر موس را پايين تر بياوريد و روي تمامي نيازها کليک کنيد به صفحه دوم سايت منتقل مي شويد. جايي که راه هاي مختلفي از کمک به نيازمندان را پيش روي شما قرار مي دهد. از تهيه کالاهايي مثل لوستر، فرش و گليم، پنکه، برنج، اتو و شلوار بچگانه گرفته تا ارائه خدمات درماني و آموزشي و شغل و استخدام.
اين وسط بچه هاي سايه فکر برخي خيرين ديگر را هم کرده اند، گروهي که به واسطه داشتن تالار عروسي، سالن آرايشگاه، دفتر ازدواج، مرکز ترک اعتياد يا باشگاه ورزشي مي توانند ياري رسان افراد نيازمند باشند.
شريفي در توضيح بيشتر مي گويد: در اين سامانه، تمامي نيازها دسته بندي شده است. اين دسته بندي هم با مشورت گرفتن از افرادي که سابقه سال ها کار خير داشتند و با نيازمندان در ارتباط مستقيم بودند انجام شده است. مثلا يکي از نيازمندي ها در بخش کالايي اين سامانه، تهيه ماشين ظرفشويي است. شايد خيلي ها در نگاه اول فکر کنند که يک نيازمند چه احتياجي به ماشين ظرفشويي دارد، اما ما در جواب 
مي گوييم که اتفاقا بين نيازمنداني که شناسايي شده اند افراد معلولي هستند که ماشين ظرفشويي خيلي برايشان کاربرد دارد.
فعاليت سامانه سايه با اين که از تهران آغاز شده و بيشترين تمرکزش در چهارماه گذشته روي پايتخت بوده اما حالا چند هفته اي است که به برخي استان هاي ديگر هم گسترش پيدا کرده و حالا سيستان و بلوچستان، لرستان و گيلان هم به اين شبکه نيکوکاري آنلاين متصل شده اند. فعاليتي که به گفته شريفي در همين مدت کم به رفع نياز از 2500 نيازمند منجر شده است. رفع نيازي که با کمک 550 خيريه فعال صورت گرفته است.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9309/1/38982/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha