آرشیو
انتخاب نشریه


بيژن عبدي در گفت‌و‌گو با رسالت:
توصيه‌هاي بانك جهاني، اقتصاد را به خاك سياه مي‌نشاند

بيژن عبدي در گفت و گو با رسالت گفت:
توصيه هاي بانك جهاني، اقتصاد را به خاك سياه مي نشاند.
وي گفت : برخي دلدادگي هاي مسئولين به کشورهاي غربي موجب شده که بسياري از مسئولين علاقه اي به حفظ منافع ملي نداشته باشند بنابراين در صورت برکنار شدن مهاجرت کرده واين گونه است که تلاشي براي ترسيم برنامه هاي بلند مدت صورت نمي گيرد و فعاليت هاي اقتصادي کشور روزمره شده است.
دکتر بيژن عبدي با اشاره به شعارهايي مبتني بر اقتصاد باز بعد از دوران جنگ گفت:  بعد از دوران جنگ که در واقع دوران بازسازي اقتصادي آغاز شد مجموعه سياست هايي که در کشوربه مرحله اجرا درآمد گرايش دولت ها را به سمت اقتصاد باز يا آزاد سازي و کوچک سازي دولت ها نشان داد.
وي عنوان کرد:  آزاد سازي نرخ ارز و مبادلات تجاري شعارهاي زيبايي بود در حالي که اين شعارهاي قشنگ ، مجموعه دستورالعمل هايي بود که توسط بانک جهاني عنوان شده بود و در همه کشورها از جمله کشور ما براي دستيابي  به توسعه به مرحله اجرا درآمد ولي  بيشتر اين سياست ها ، کشورهاي 
اجرا کننده  مانند ايران را به خاک سياه نشاند.
 وي عنوان کرد: با توجه به اينکه عمده اين مباحث به رها سازي و کاهش کنترل و نظارت دولت بر اقتصاد متکي بود اقتصاد رانتي شکل گرفت،  اقتصادي که منجر به اختصاص غير بهينه هزينه ها شد.
عبدي با اشاره به سياست خصوصي سازي به عنوان يکي از مکانيزم هاي توسعه ابراز کرد:  تا زماني که ما از مکانيزم هاي لازم برخوردار نباشيم و بسترهاي لازم براي بخش خصوصي فراهم نشود در اجرا با مشکل رو به رو مي شويم چرا که اجراي سياست گذاري ها مي بايست از پشتوانه و بسترهاي لازم برخوردار باشد در غير اين صورت نه تنها پاسخگوي نياز اقتصادي کشور نيست بلکه نتيجه عکس مي دهد. 
اين اقتصاد دان خلق نقدينگي و عدم ارتباط موثر دانشگاه و صنعت را به عنوان آفت اقتصاد امروز عنوان کرده، افزود:در تمام کشورهاي  دنيا هنگامي که در آغاز راه صنعتي شدن قرار داشت با برنامه ريزي هاي دولتي  از صنعت کشورشان حمايت کردند و با باز کردن تدريجي بازار توانستند به يک  توانمندي رسيده و روي پاي خود بمانند و بعد از اينکه بخش خصوصي و صنعت به خود متکي شد، حمايتش را بر مي دارد  تا پا به جهان بيرون گذاشته و صادراتش را افزايش دهد. 
وي عنوان کرد: متاسفانه اين اتفاق در ايران شکل نگرفت واقتصاد ما تنها در چند محور خلاصه شد که همان رها سازي نرخ ارز بود چنانچه در دولت آقاي هاشمي يک باره ارز نزديک هزار تومان شد  بنابراين دولت ناچار به کنترل نرخ ارز شد که اثرات تورمي شديدي بر اقتصاد کشور به جاي گذاشت.
عبدي ادامه داد: نرخ سود بانکي هم ابزاري بود که با آن بازي شد و نزديک بود اقتصاد را به مرحله رکود کامل ببرد و در نهايت کارايي خود را از دست داد. 
وي عنوان کرد:  خلق نقدينگي شبکه بانکي که به صورت بي ضابطه و بدون نظارت رقم زده شد و منجر به ايجاد حجم پايه پولي  وحشتناکي شد در حالي که موضوع  حمايت از صنعت وتوليد داخلي که نياز به برنامه ريزي داشت و بايد به تدريج در فرآيندي از دانشگاه آغاز مي شد تا صنعت از طريق  دانشجويان واساتيد داخلي قطعه سازي سپس به برخي از زمينه هاي صنعتي اولويت دار برسد اما متاسفانه عملا صنعت کشور دراين حوزه موفق نشد. 
دکتر عبدي با اشاره به واردات محور بودن دولت ها تصريح کرد:  متاسفانه عملکرد دولت ها در سال هاي گذشته واردات محور بوده است چنانچه بخش تجاري ما وارداتي است و  اين امر متاسفانه تاثير جدي در سياست گذاري هاي کلان داشته است.
وي افزود: از نقاط ضعف ديگر که طي اين سال ها منجر به ويران شدن اقتصاد کشور شده وجود انحصارات دولتي و نيمه دولتي است. متاسفانه کل فرآيند اقتصاد ما همچنان گرفتار نظام سلطاني در فرايند اقتصادي هستند و افتخار 
مي کنيم فلاني سلطان معادن يا سلطان واردات لوازم خانگي است. اين سلطان ها 
جايگزين سلطان هاي گذشته شده اند که شبکه هاي انحصاري در جامعه ايجاد کرده و نفس جامعه را بريده اند، نه به مردم اجازه مي دهند در اين فرآيند وارد شوند و خود نيز بيشتر وارد کننده هستند.
وي عدم شفافيت مالي را راهي در توسعه فسادها دانست وخاطر نشان کرد: از جمله ايرادات جدي که بر دولت ها وارد است عدم   شفافيت مالي است. ما هنوز از يک شبکه رسمي شفاف برخوردار نيستيم که نوع تخصيص منابع مالي را مشخص کند. اينکه درآمد واقعي افراد و شرکت ها به چه ميزان است که براساس آن بتوان ماليات اخذ کرد و مانع کارشکني ها شد.
عبدي ادامه داد: متاسفانه چنين سيستم يکپارجه اي تعريف نشده که براساس آن بتوان از مبدأ ورود کالا را شناسايي کرد. هر تلاشي نيز تا کنون صورت گرفته مانند طرح شبنم از سوي رانت خواران و کساني که مايل به افزايش قاچاق هستند طرد شده بنابراين عملا مانع از انجام بازرسي هاي نظارتي شفاف شده اند. 
وي افزود: هر چند نمي توان از اين نکته هم غفلت کرد که برخي دلدادگي هاي 
مسئولين نيز به کشورهاي غربي به دليل حضور فرزندشان در خارج از کشور موجب شده که بسياري از مسئولين علاقه اي به حفظ منافع ملي نداشته باشند بنابراين در صورت برکنار شدن مهاجرت کرده واين گونه است که تلاشي براي ترسيم برنامه هاي بلند مدت صورت نمي گيرد به اين دليل فعاليت هاي اقتصادي کشور روزمره شده است.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9309/1/38981/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha