آرشیو
انتخاب نشریه


اخبار برگزيده

 چرا علي مطهري از پيگيري مطالبات مردم عصباني است؟
در روزهايي که مردم به خاطر وضعيت بد اقتصادي و بي‌عملي مسئولان مربوطه، روزهاي سختي را پشت سر مي‌گذرانند، علي مطهري باز هم در اقدامي که تنها از فردي مانند وي بر مي‌آيد، نمايندگان ملت در مجلس خبرگان را به دليل پيگيري مطالبات مردم مورد حمله قرار داد! مشرق نوشت: بر اساس آنچه در رسانه‌ها منتشر شده، علي مطهري در بيانيه‌اي، به نمايندگان خبرگان حمله کرده و مدعي شده است: «مجلس خبرگان به کلي از مسير قانوني خود خارج شده و وارد حوزه اختيارات مجلس و دولت شده است. ورود به موضوع بازار ارز و سکه چه ارتباطي با وظايف اين مجلس دارد؟ حال که مجلس خبرگان به وظيفه اصلي خود نمي‌پردازد بهتر است از برگزاري اجلاس‌هاي خود که موجب استهلاک بيت المال است صرف نظر کند.» براي پاسخ به اين ادعاي علي مطهري ضروري است به نکات ذيل توجه شود: بيشتر نمايندگان مجلس خبرگان رهبري جزء علماي ذي‌نفوذ و محبوب بلاد کشور بوده و همواره محل رجوع مردم براي پيگيري مشکلات و مصائب آن‌ها هستند. برخي از آن‌ها در قامت ائمه جمعه استان‌ها و شهرها و برخي ديگر هم به علت داشتن پايگاه مردمي مورد احترام مردم بوده و هستند. حال جناب مطهري بايد پاسخ دهد که چرا به‌جاي تقدير از اين بزرگان که به‌عنوان تريبون مردم، مطالبات مردم را به گوش مسئولان رسانده‌اند، اينچنين برآشفته شده و با لحن توهين‌آميز با خبرگان منتخب ملت صحبت مي‌کند؟ اين نماينده تازه اصلاح‌طلب‌شده مجلس که نگران بيت‌المال شده، آيا در طول دوره نمايندگي خود اين تذکر را به خود و ديگر نمايندگان همسو با خود داده است؟ بر اساس آنچه حشمت‌الله فلاحت‌پيشه رئيس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي گفته است؛ هر دقيقه اداره مجلس بيش از ۳۰۰ ميليون تومان هزينه دارد. آيا جناب مطهري تاکنون نسبت به هدررفت اين پول ملت توسط نمايندگان همسو با خود در مجلس که براي آن مي‌توان چندين شاهد مثال آورد، سينه چاک داده و فريادي زده است؟
***
اصلاح ‌طلبان نمک نشناسي نکنند
دبير کل حزب موتلفه اسلامي گفت: امروز برخي از اصلاح طلبان با نگاه به انتخابات ۱۳۹۸ و ۱۴۰۰ در حال خالي کردن پشت دولت هستند. خطاب ما به آنها اين است؛ در حالي که طي ۵ سال اخير بيش از ۹۰ درصد پست‌هاي دولتي را در اختيار گرفته ايد، لااقل نسبت به دولت و رئيس جمهور که اين مناصب را در اختيارتان گذاشته اند نمک نشناسي نکنيد. به گزارش افکارنيوز،  محمدنبي حبيبي اظهار داشت: براساس اظهارات اخير آقاي رئيس جمهور برخي از کارگزاران دولتي در تشديد نابساماني‌هاي اخير اقتصادي شريک هستند و سوال اينجاست که اگر قرار است مديريت جهادي در حل مشکلات اعمال شود آيا با اين قبيل مديران چنين سياستي عملياتي خواهد شد؟ حبيبي با اشاره به اينکه متاسفانه هنوز هم برخي از مقامات دولت فعلي اميدشان به مذاکره با آمريکا براي حل مشکلات اقتصادي و سياسي و منطقه اي است، گفت: آمريکايي‌ها چند بار بايد ثابت کنند که در ارتباط با نظام و ملت ايران ۴۰ سال است که در مواضع براندازي و تسلط هستند و هنوز هم خواب زمان پهلوي و قاجار را مي بينند؟ 
***
براي مجلس تعطيل شده متأسفم
نماينده مردم ملاير در مجلس با بيان اينکه‌اي کاش هيئت رئيسه مجلس اين تعطيلي را اعلام نمي‌کرد، تصريح کرد: تعطيلي دو هفته مجلس در آشفته‌بازاري که نياز به حضور نمايندگان احساس مي‌شود کار حساب شده و مدبرانه‌اي نيست. به گزارش خبرگزاري دانشجو، احد آزادي خواه با بيان اينکه متأسفم براي مجلسي که دو هفته نمايندگان را به تعطيلي فرستاد، هر چند مي‌دانم بسياري از نمايندگان در حوزه انتخابيه خود مشغول به خدمت به مردم هستند، گفت: ‌اي کاش مي‌توانستيم در اين دو هفته در صحن مجلس امور کشور را بررسي کنيم.
***
هزار وعده خوبان، يکي وفا نکند!
دبيرکل حزب جمعيت رهپويان با بيان اينکه بيشتر وعده‌هاي رئيس جمهور در برهه انتخابات، اقتصادي بود، گفت: روحاني وعده داد وضعيت معيشتي مردم به مراتب هر روز بهتر از ديروز شود، اما اکنون وضعيت اقتصادي مردم روز به روز بدتر مي‌شود. پرويز سروري در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران، در واکنش به مديريت ناکارآمد دولتي و تحميل هزينه‌ هاي آن به دوش مردم گفت: مردم مبتني با اميد به تحقق وعده‌ها راي دادند و آقاي روحاني در شعارهايش رسما اعلام کرد که با برجام مشکلاتي را رفع کردم و بقيه معضلات را هم حل خواهم کرد. وي خاطرنشان کرد: روحاني وعده داد وضعيت معيشتي مردم به مراتب هر روز بهتر از ديروز شود، همچنين حل مشکلات توليد و ايجاد اشتغال از وعده‌هاي وي بود. روحاني مردم را اميدوار کرد که با انتخابش از سوي مردم وضعيت معيشتي آنان بهبود يابد، اما اکنون وضعيت اقتصادي مردم روز به روز بدتر مي‌شود و نه تنها برجام به نتيجه نرسيد، بلکه امروز به يکي از اصلي‌ ترين مشکلات کشور تبديل شده است. وي با انتقاد از اظهارات برخي از دولتي‌ها (وزير بهداشت) مبني بر اينکه مردم چون راي دادند، بايد تحمل کنند، تصريح کرد: در کل معتقدم اين حرف که راي داديد، بايد تحمل کنيد، بسيار سخن بي منطقي است. چراکه درحال حاضر مردم از دولت مطالبه دارند و خواستار تحقق مطالبات خود هستند. وي با بيان اينکه متاسفانه تمرکز دولت بر مسائل حاشيه‌اي است، خاطرنشان کرد: فاصله گرفتن رئيس جمهور از فضاي انتخاباتي باعث خوشحالي است و قوه مجريه بايد خود را از مسائل حاشيه ‌اي جدا کند، هرچند مدتي است که رئيس جمهور مواضع درستي انتخاب مي‌ کند، اما در حد حرف باقي مي‌ ماند.
***
نظام پشتوانه مردمي دارد 
معاون سياسي وزير کشور دولت اصلاحات گفت: برانداز‌ها به نارضايتي‌هاي عمومي که به خصوص با افزايش قيمت دلار و طلا بالا رفته است دل بسته اند. مصطفي تاج زاده از محکومين فتنه ۸۸ در گفت و گو با روزنامه آفتاب يزد، در پاسخ به سوالي درباره تلاش‌هاي براندازانه عليه جمهوري اسلامي گفت: خوشبختانه هنوز اکثريت مردم جامعه مخالف به هم خوردن اوضاع و به معناي دقيق‌تر طرفدار حفظ نظم و ثبات هستند. نمي‌خواهند شرايط ايران به هم بريزد. بسياري از مخالفان هم مي‌گويند نمي‌خواهيم هزينه‌هاي سنگيني مثل سوريه، ليبي و يمن بدهيم؛ بنابراين هنوز بالاي ۶۰ درصد مردم اميدوارند و آرزو مي‌کنند که کشور به گونه‌اي عمل کند که اصلاح امور در آن ممکن باشد و خطا‌ها برطرف شود و با يک راهبرد درست بتوان کشتي کشور را به جلو راند. وي در بخش ديگري از اين گفت و گو با تاکيد بر اينکه بايد نجابت و صبوري مردم را قدر دانست، تصريح کرد: الان برانداز‌ها به نارضايتي‌هاي عمومي که به خصوص با افزايش قيمت دلار و طلا بالا رفته است و کمک ترامپ براي خرابکاري، دل بسته اند. باوجود اين اميدواري هيچ اتفاق ناگواري رخ نخواهد داد، اگر ما عاقلانه و درست عمل کنيم. نظام پشتوانه مردمي دارد.
***
افشاي تسهيلات بي سر و صدا به برخي شرکت هاي دولتي
روزنامه خراسان نوشت: در حالي که بر اساس دستور 21 تيرماه هيئت دولت به بانک مرکزي و وزارت اقتصاد، امهال تسهيلات مربوط به حوادث غيرمترقبه بخش کشاورزي مانند سرمازدگي و خشکسالي براي شرکت هاي کشت و صنعت وابسته به دولت و موسسات عمومي غيردولتي ممنوع شده بود، يک مسئول ارشد اجرايي در ابلاغيه روزهاي اخير خود به تعدادي از اعضاي کابينه خبر داده که اين ممنوعيت با تصميم جديد کابينه لغو شده است.
پرداخت 176 ميليون حقوق و مزايا 
به فردي که سمت اجرايي ندارد!
گروه هتل هاي هما وابسته به سازمان تامين اجتماعي است که از جمله قديمي ترين مراکز فعال اقامتي و توريستي کشورمان محسوب مي شود. اين شرکت در سال 1351 تاسيس شده و در شهرهايي چون تهران، مشهد، شيراز و بندرعباس داراي هتل است. به گزارش سايت صبحانه، جديدترين گزارش بازرس قانوني اين شرکت که مربوط به عملکرد سال مالي 96 است نشان 
مي دهد طي سال مورد گزارش، مبلغ 176 ميليون تومان بابت حقوق و مزاياي يک عضو موظف هيئت مديره، در حسابها منظور شده که وي داراي سمت اجرايي در شرکت مذکور نبوده و توجيهات لازم نيز ارائه نشده است. از سوي ديگر، اين گزارش متذکر شده درصد اشغال طي سال اغلب هتل هاي هما، کمتر از ظرفيت اسمي و معمول آنها بوده و از بابت هزينه هاي جذب نشده ناشي از عدم استفاده موثر از ظرفيت معمول اغلب هتل ها، مبلغي شناسايي و در حسابها منعکس نشده است. طبق اين بررسي، ظرفيت معمول يا همان عملي هتل هما تهران معادل 63 درصد اما درصد اشغال در سال 96 معادل 54 درصد، ظرفيت عملي هتل هما خيام مشهد 54 درصد و اشغال واقعي 40 درصد، هتل هما احمد آباد مشهد 24 درصد ظرفيت واقعي (بازگشايي در اواسط تابستان سال گذشته)، هتل هما شيراز درصد اشغال واقعي 44 درصد و هتل هما بندرعباس 41 درصد بوده است.
***
اصلاح‎ طلبان؛ پيگير مطالبات ۲۴ ميليون 
رأي ‎دهنده
صادق زيباکلام اخيرا در روزنامه آرمان نوشت: يک مشکل اساسي که براي اصلاح‎ طلبان به وجود آمد، اين بود که از همان ابتداي دولت يازدهم با اين مسئله مواجه شدند که با عدم محبوبيت آقاي روحاني چه اقداماتي را در پيش گيرند؟ شماري از اصلاح‎ طلبان تلاش کردند بگويند که با اين دولت کاري نداريم و خود را از همراهي با دولت آقاي روحاني کنار کشيدند. به نظر بنده اينکه اصلاح‌ طلبان از حمايت از دولت آقاي روحاني دست بشويند، به هيچ وجه روش درستي نيست، زيرا به هر حال اصلاح‌ طلبان از مردم خواستند که در راي ‌گيري شرکت کنند و به آقاي روحاني راي دهند. وقتي رفتار آقاي روحاني نسبت به اصلاح‌ طلبان تغيير کرده است، اصلاح‎ طلبان نمي‎ توانند بدون اينکه ذره‎ اي مسئوليت براي خود قائل شوند، اين موضوع را مطرح کنند که اصلاح‌ طلبان با دولت آقاي روحاني کاري ندارند و چون دولت روحاني با افت محبوبيت رو‌به‌رو شده است، اصلاح‌ طلبان نيز خود را کنار بکشند. روش درست‎ تر، روشي است که شمار زيادي از اصلاح‎ طلبان آن را برگزيده‎اند و آن، اين است که اصلاح‌ طلبان بايد به انتقادهاي مکرر و درست از آقاي ‌روحاني ادامه دهند و مطالبات 24 ميليون راي‎دهنده به ايشان را پيگيري کنند و آن‎ها را به طور مرتب و منظم مطرح کنند.


آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9309/2/38978/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha