آرشیو
انتخاب نشریه


مناقشه بر سر مقاله جنجالي

بخش سياسي خارجي
مناقشه در داخل ايالات متحده آمريکا بر سر مقاله جنجالي يک دولتمرد ناشناس در نيويورک تايمز به قوت خود باقي‌است. اين مناقشه روز به روز تحت تاثير عوامل مختلف بيشتر تقويت مي شود. در اين ميان، فرضياتي مطرح مي شود که هر يک از آنها منجر به دامنه دار تر شدن اين مناقشه مي شود. از سوي ديگر، دونالد ترامپ رئيس جمهور ايالات متحده آمريکا فعلا ترجيح داده است که در خصوص اين مناقشه به صورتي جدي وارد عمل نشود. با اين حال برخي تحليلگران معتقدند که ترامپ به زودي تحت تاثير جو به وجود آمده، تغييراتي در تيم خود در کاخ سفيد خواهد داد. 
يکي از فرضيات قابل تامل در اين خصوص ، دخالت کوشنر داماد ترامپ در ماجراي انتشار مقاله جنجالي در نيويورک تايمز است. اين قضيه در حالي مطرح مي شود که کوشنر همواره يکي از نزديک ترين افراد به رئيس جمهور ايالات متحده محسوب 
مي شود. يک ستون نويس روزنامه واشنگتن پست در مطلبي اين نظريه را مطرح کرد که جارد کوشنر داماد دونالد ترامپ نگارنده نامه پرمناقشه منتشر شده در روزنامه نيويورک تايمز با موضوع وجود "تيم مقاومت" در داخل دولت ترامپ است.ديويد فون دريل، نويسنده اين مطلب در روزنامه واشنگتن پست، مي‌گويد که "نظريه" نگارش مطلب پرمناقشه روزنامه نيويورک تايمز توسط جارد کوشنر، داماد و مشاور دونالد ترامپ را برپايه برخي دلايل مطرح کرده است.
فون دريل مي گويد: کوشنر و ايوانکا همسرش کساني هستند که بيشترين تلاش را براي تغيير عملکرد ترامپ و توقف وضعيت بي ثبات و سردرگم داخل کاخ سفيد  داشته‌اند. کوشنر در بين اعضاي دولت ترامپ بيشترين تلاش را براي پنهان سازي مواضع بي ثبات ترامپ صورت داده است، وي مي افزايد: محتواي اصلي اين مقاله نيز براين موضوع استوار است که رئيس‌جمهور آمريکا ديوانه است و وجود افرادي همچون پزشک در داخل دولت و اطراف او اقدام مثبتي است.
اين نويسنده مي‌گويد: اين تئوري مي‌تواند به اين پرسش فراگير که از زمان انتشار اين مقاله در روز چهارشنبه گذشته مطرح شده پاسخ دهد: چرا اين وطن پرست استعفا نمي دهد؟ بايد گفت که کسي مثل جارد کوشنر هيچ وقت کنار گذاشته نمي شود. يک مثل مشهور مي‌گويد وقتي شما با کسي ازدواج مي‌کنيد با خانواده او وصلت کرده‌ايد."
اين نويسنده در ادامه درباره اين تئوري استدلال مي کند:"وقتي هويت اين نويسنده ناشناس مشخص شود چه کسي از اين اتفاق ممکن است سود ببرد جز کسي که خودش درست در وسط شهري است که هيچ راز پنهاني در آن نيست؟ در پاسخ به اين سوال بايد گفت که جارد و ايوانکا به نيو يورک بر مي‌گردند و مسيرشان براي رسيدن به اوج در جامعه منهتن را از سر مي گيرند.
در هر حال، از اين پس بخشي از وقت کوشنر صرف پاسخ‌دهي به مقاله روزنامه واشنگتن پست خواهد شد! طي روزهاي اخير افراد مختلف از جمله جيمز متيس وز دفاع دولت ترامپ و نيکي هيلي نماينده ايالات متحده آمريکا در سازمان ملل متحد در خصوص مقاله نيويورک تايمز اظهار نظر کرده اند. هم اکنون موضوع انتشار مقاله يک مقام ناشناس دولت ترامپ در نيويورک تايمز به 
اندازه اي پررنگ شده است که برخي منابع آمريکايي از آن به مثابه يک "کودتاي اداري" ياد مي کنند. کودتايي که وقوع آن در آستانه انتخابات مياندوره اي کنگره آمريکا مي تواند صحنه سياسي ايالات متحده را دگرگون سازد. در هر حال، بايد در انتظار ادامه چنين مناقشه پر سر و صدايي در داخل آمريکا ماند....
منبع:واشنگتن پست

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9309/9/38957/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha