آرشیو
انتخاب نشریه


جواد انصافي:
مسئولين، ما را خانه نشين کرده اند

جواد انصافي، نويسنده، بازيگر و کارگردان نمايش هاي آييني سنتي با انتقاد از شرايط کنوني تئاتر به ويژه در بخش نمايش هاي آييني و سنتي گفت: متأسفانه مسئولان شعار حمايت از هنرمندان را مي دهند اما در عمل هيچ اتفاق مثبتي نمي افتد، گويا آنها دوست ندارند که ما کار کنيم و به همين علت هم ما اين روزها بيکار و خانه نشين شده ايم.
کارگردان نمايش «چله زري و عمو چله جون» در گفت و گو با خبرنگار سينماپرس افزود: چند وقت پيش بنده نمايشي با عنوان «شهر بي گدا» در دو فرم مختلف بزرگسال و کودک آماده کردم که متن آن نوشته دکتر دولت آبادي بود؛ ما براي بازبيني فرم کودک اين نمايش به تالار هنر رفتيم که در آن زمان خانم مقتدي اداره آنجا را بر عهده داشتند و بعد از بازبيني نمايش به ما گفتند که اين کار در اولويت ما نيست و به همين دليل ما براي اجراي بخش بزرگسال اين نمايش به تماشاخانه سنگلج مراجعه کرديم که متن را از ما گرفتند و گفتند بررسي مي کنيم و به شما اطلاع مي دهيم!
وي ادامه داد: جالب اينجاست که قانوني تعيين شده که گروه هاي نمايشي در تالار هنر هر دو سال يک بار و در تماشاخانه سنگلج تنها سالي يک بار اجازه دارند کار روي صحنه ببرند که براي گروه نمايش ما زمان هر دو سر رسيده اما هنوز هم هيچ خبري مبني بر اجرا در اين تالارها نيست!
اين سياه باز پيشکسوت کشور خاطرنشان کرد: چند وقت قبل که من براي پي گيري مجدد به تماشاخانه سنگلج رفتم، خانم مقتدي که از تالار هنر به سنگلج منتقل شده و اداره اين تماشاخانه را در دست گرفته اند به من گفتند اسم شما اصلاً در ليست ما نيست و ما هم تا پايان سال برنامه ريزي هاي 
مان را انجام داده ايم و ظرفيت تماشاخانه پر است! اين اتفاق در حالي افتاد که پيش از اين قرار بود ما بعد از ايام ماه هاي محرم و صفر نمايش مان را در سنگلج روي صحنه ببريم و من نمي دانم اين اتفاقات از کجا نشأت مي گيرد؟
انصافي با انتقاد از وضعيت فعلي تئاتر کشور تصريح کرد: امروزه جز بنده، آقاي فتحعلي بيگي و چند کارگردان انگشت شمار ديگر، چه کسي در حوزه کارهاي سياه بازي و آييني سنتي کار انجام مي دهد که براي ما امکان کار و فعاليت فراهم نمي کنند؟ اين اتفاقات چه معنايي دارد و ما چرا نبايد کار کنيم؟ خدا مي داند! وقتي ما به مسئولان و مديران مي گوييم که گويا شما نمي خواهيد ما کار کنيم و اصلاً وجود داشته باشيم، با تعارف به ما مي گويند نه، شما عزيز هستيد. اما در عمل هيچ گونه حمايتي از ما ندارند.
کارگردان نمايش «نوروز خواني» در بخش ديگري از اين گفت و گو با بيان اينکه همراه با علي فتحعلي نمايشنامه اي راجع به «پيش پرده خوان ها» آماده کرده ايم، اظهار داشت: بنده ضمن آماده کردن اين نمايشنامه اين روزها مشغول نگارش کتابي راجع به پيش پرده خوان ها هستم؛ تاريخچه پيش پرده خواني بسيار غني است؛ بزرگاني از هنر ايران همانند مرتضي احمدي، مجيد محسني، نصرت کريمي، عزت الله انتظامي و... کار خود را با پيش پرده خواني آغاز کرده اند و بعد به کمدي خواني رسيده اند.
وي ادامه داد: همين پيش پرده خواني و کمدي خواني قديم اين روزها به اسم «استندآپ کمدي» شناخته مي شود و کمي ظاهرش فرق کرده است؛ علي فتحعلي که يکي از بازيگران و پيش پرده خوانان بسيار متبحر است با من در اجراي نمايش «عبدلي و فتحعلي» همکاري خواهد داشت. ما اين روزها درگير و دار گرفتن مجوز براي اين نمايش هستيم که شايد بعد از ايام محرم و صفر در فرهنگسراي فردوس روي صحنه برود. انصافي در خاتمه اين گفت و گو متذکر شد: اين نمايش مي تواند براي يکايک کساني که به تئاتر و هنر بازيگري علاقه مند هستند يک کلاس درس غير مستقيم باشد و آنها را با تاريخچه تئاتر و بازيگري در کشورمان آشنا کند.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9309/6/38920/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha