آرشیو
انتخاب نشریه


سعودي‌ها به ‌دنبال كودتا در صنعا؛
انصارالله : اوضاع تحت كنترل است

بخش سياسي خارجي: تحليلگران مسائل منطقه و نظام بين الملل اذعان دارند که آل سعود بازنده بزرگ و شکست خورده اي مطلق در ميدان يمن محسوب مي شود. اگرچه رياض با حمايت واشنگتن تحرکاتي را در راستاي ايجاد تفرقفه داخلي در ميان مردم يمن آغاز کرده است، اما اين تلاشها نيز در نهايت به جايي نخواهد رسيد. با عبارت بهتر، تنها راه باقيمانده براي عربستان سعودي، بالا بردن پرچم شکست در يمن و مواجهه با عواقب و آثار و تبعات بيش از دو سال توحش و خونريزي در اين کشور مي باشد.  از سوي ديگر، اخيرا منابع خبري از شليک موشک کروز از يمن به تاسيسات اتمي ابوظبي خبر داده اند. اين موضوع، بار ديگر نشان داد که يمني ها در مقابل فشارهاي آل سعود و متحدان آن ( که حدود سه سال است ملت يمن را به خاک و خون کشيده اند) کوتاه نخواهند آمد. 
دو سال و نُه ماه است که يمن هدف حمله نظامي عربستان و متحدانش است. اگر ناکامي عربستان در تمام کردن جنگ يمن دو علت داشته باشد، يکي از آن قطعا وحدت اغلب جريان‌هاي و گروه‌هاي سياسي و مردمي در برابر «تجاوز نظامي» کشور همسايه است. با اين حال هم اکنون برخي جريان‌هاي داخلي در يمن ، ضمن بازي در زمين آل سعود، نسبت به عواقب و آثار فتنه انگيزي در کشورشان بي تفاوت هستند. در چنين شرايطي رياض و رسانه هاي وابسته به آل سعود در منطقه نيز سعي دارند در فتنه به وجود آمده ميان گروه‌هاي يمني دميده و از اين طريق، شکست در ميدان نظامي را تلافي نمايند. 
اين در حالي‌است که اين بازي رياض نيز عاقبتي به سود آل سعود نخواهد داشت. انصارالله اخيرا اعلام کرده است که اوضاع در يمن تحت کنترل است. 
اخيرا سيد عبدالملک الحوثي رهبر جنبش انصارالله در پي بروز تنش و درگيري در صنعاء سخنراني کرده است.سيد عبدالملک الحوثي در ابتداي سخنراني خود اعلام کرد که از برادران شريف خود در کنگره مردمي يمن که به فتنه و آشوب کشيده نشده‏اند، تمجيد مي کنيم.رهبر انصارالله با اشاره به سخنراني علي عبدالله صالح عليه انصارالله اعلام کرد که سخنراني وي بسيار بد بود و حقيقت عدم وجود درگيري هاي سابق امنيتي را نشان مي دهد.وي افزود: از شبه نظاميان و کنگره مردمي يمن و رئيس آن خواسته بوديم که عاقلانه و منطقي برخورد کنند، پس چرا ممانعت مي کنند؟وي با بيان اينکه صنعاء تا قبل از اينکه شبه نظاميان اقدام به تخريب آن کنند، در امن و امان به سر مي برد، گفت: ما و دستگاه هاي امنيتي در کنار اهالي صنعاء قرار داريم و همه تلاش خود براي تثبيت امنيت به کار خواهيم گرفت.وي تصريح کرد: هدف قرار دادن مراسم گرامي‌داشت سالروز ولادت نبوي (ص) اقدامي زشت بود اما از آن چشم پوشي کرديم.
الحوثي افزود: سخنراني رهبر شبه نظاميان شامل دعوت به فتنه و آشوب و جنگ و درگيري، کذب، خصومت و دشمني بود، اين در حالي است که ما همگان را به تفاهم و همکاري براي تامين امنيت دعوت مي کرديم. سخنراني رهبر شبه نظاميان ذره‌اي رنگ و بوي امنيت نداشت.رهبر انصارالله يمن گفت: ما اين انتظار را از وي نداشتيم که مواضع خيلي منفي اتخاذ کند. وي افزود: سخنراني رئيس شبه نظاميان به طور کامل هماهنگ با طرف هاي دشمن بود. امروز در چارچوب مواضع دشمن حرکت مي کنند و اين خيانت و کودتا عليه کشور است. سلاح هاي خود را برداشته‎ايد تا اهالي صنعاء را به قتل برسانيد، به جاي اينکه سلاح هاي خود را در مقابل دشمن برداريد.
وي گفت: مشکل ما حزب کنگره مردمي يمن نيست، بلکه مشکل ما شبه نظاميان آن هستند. از شبه نظاميان مي خواهيم که به امنيت و مرحله تاريخي يمن احترام بگذارند. وي خطاب به صالح گفت: سخنراني رهبر شبه نظاميان بوي تعفن مي‌دهد، او کسي نيست که به نظام جمهوري يمن اعتقاد داشته باشد.
سيد عبدالملک الحوثي همچنين به بيانيه ائتلاف سعودي درباره تمايل علي عبدالله صالح به اين ائتلاف گفت: ائتلاف متجاوز از مواضع شما استقبال کرد و آن را بازگشت به آغوش مزدور بودن و جنايت برشمرد. وي تاکيد کرده است که  بيانيه ائتلاف دشمن سعودي، مهر تائيدي بر اقدامات تخريبي شبه نظاميان در صنعاء است. آنچه که روي داده است، براي ما بسيار دردناک است، اما وظيفه داريم که مقابل فتنه بايستيم.قبلا درباره ستون پنجم گفتگو کرده بوديم و از کنگره مردمي يمن خواسته بوديم که نسبت به آن آگاه باشد. حمايت از جبهه‌هاي داخلي بايد ادامه داشته باشد و اين آخرين برگه‌اي است که در دست دشمن است.وي در پايان سخنراني خود بر تعقل و تحمل مسئوليت و همکاري براي حمايت از امنيت تا پشت عبور از اين رويداد تاکيد کرد.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9097/1/3860/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha