آرشیو
انتخاب نشریه


آيت الله کاظم صديقي:
عشق به اهل بيت‌ (ع) پايه رسيدن به سعادت است

آيت الله صديقي گفت: پايه همه مودت‌ها مودت اهل بيت عليهم السلام است. چون تبعيت ايشان ما را به سعادت مي‌رساند و اين تبعيت با عشق حاصل مي‌شود.
به گزارش ايکنا، آيت‌ الله کاظم صديقي، خطيب موقت نماز جمعه تهران، چندي پيش در جلسه اخلاق خود در حوزه علميه امام خميني (ره) گفت: قرآن شريف، کتاب هدايت است، نور خداست، تجلي اعظم پروردگار عزيز است. معجزه هميشگي است و ريسماني است که خلق را به خالق مرتبط مي‌کند و چشمه‌اي است که براي هميشه تشنگان را سيراب مي‌کند و ذخيره‌اي است که تمام‌شدني نيست. اين قرآن يک سلسله از ابتدا تا انتها بوده و مسير مشخصي است و همه مطالبي که در اين آيات مبارک آمده است، چه مطالب معرفتي محض مانند آيات سوره مبارکه حديد، سوره اخلاص، آخر سوره حشر و از اين قبيل، خداي متعال در اين فرازها سفره معرفت‌ را براي دل‌هاي مؤمنين گسترده و خود را براي جمال و جلال، براي دلبري ارائه کرده است.
وي با اشاره به آيه «هُوَ الْأَوَّلُ وَالْآخِرُ وَالظَّاهِرُ وَالْبَاطِنُ وَهُوَ بِكُلِّ شَيْءٍ عَلِيمٌ - اوست اول و آخر و ظاهر و باطن و او به هر چيزى داناست.» (سوره حديد، آيه 2) گفت: 6 آيه اول سوره مبارکه حديد جزء اسرار خاص خاص است و براي حضرت امير عليه السلام، پيامبر صلي الله عليه و آله مختص کرده‌اند و کساني که در خط ولايت علوي باشند، امکان دسترسي به معارف اين آيات 
6‌ گانه را از سوي خداوند خواهند داشت.
خطيب موقت نماز جمعه تهران تصريح کرد: آياتي که عالم آخرت را براي ما توصيف کرده است، تقريبا يک ششم از آيات قرآن شريف، مربوط به معاد و زندگي بعد از مرگ است. آن آياتي که مربوط به مبدأ است و اين آياتي که مربوط به معاد است، قسمت اعظم آيات اين کتاب عظيم را تشکيل داده و هم خداشناسي و هم انسان ‌شناسي است. خداي متعال آن مقدار از صفات ذات و فعل که براي ما بيان فرموده به اين خاطر نيست که براي ما علم ياد دهد بلکه بدان سبب است که ما را آدم کند و ما را به خلافت خود تشويق مي‌کند.
امام جمعه موقت تهران ادامه داد: خدا خود را به عنوان مقصد، ظاهر و باطن و انسان را به عنوان مظهر و مجلي و مخزن سرّ خودش عنوان کرده و مي‌خواهد ما را در اين مسير، به سوي خود ببرد که ما رنگ او را بگيريم و غباري، حجابي مانع نشود تا از تابش نور ذات الهي و صفات الهي در اين ظرفيت عظيمي که حضرت حق سبحانه و تعالي به ما عنايت فرموده است، محروم باشيم. در اين راستا خداي متعال رهنمودهاي خاصي دارد. بندگانش را به علم، قرائت و عمل، امر و تشويق فرموده است.
آيت الله صديقي افزود: آياتي که مربوط به علم است در قرآن فراوان است. از اين جمله آيه «هَلْ يَسْتَوِي الَّذِينَ يَعْلَمُونَ وَالَّذِينَ لَا يَعْلَمُونَ - بگو آيا كسانى كه مى‌دانند و كسانى كه نمى‌دانند، يكسانند؟» (سوره زمر، آيه 9) اين‌ها را خداي متعال براي تنبيه ما گفته است که اگر بناست ما عمر خود را در مسيري هزينه کنيم آن را بدانيم. اين ارزش‌هايي است که بايد در اين مسير به کار ببريم و بايد در مسير علم، جواني را بدهيم و فرصت‌ها را به مسير علم محدود کنيم که «يَرْفَعِ اللَهُ الَّذِينَ آمَنُوا مِنْكُمْ وَالَّذِينَ أُوتُوا الْعِلْمَ دَرَجَاتٍ - خدا [رتبه] كسانى از شما را كه گرويده و كسانى را كه دانشمندند [بر حسب] درجات، بلند گرداند» (سوره مجادله، آيه11)
خطيب موقت نماز جمعه تهران تصريح کرد: اگر کسي طالب رفعت است که اين هم از روي فطرت و از روي عقل چنين است، بايد به دنبال علم برود. شما کسي را پيدا نمي‌کنيد در درون خود به ارتقاء علاقه‌ مند نباشد. در فرازي از دعاي عرفه امام عظيم‌الشأن مان که هم سيد شهيدان و سيد عرفان است و قطرات خون و اشکش هم وزن است، مي‌فرمايد: «اَللَّهُمَّ اکْشِفْ کُرْبَتى وَاسْتُرْ عَوْرَتى وَاْغْفِرْ لى خَطيَّئَتى وَاخْسَاءْ شَيْطانى وَفُکَّ رِهانى وَاْجَعْلْ لى يا اِلهى الدَّرَجَهَ الْعُلْيا فِى الاْ خِرَهِ وَالاُوْلى - خدايا! گرفتارى‏ ام را برطرف کن و زشتى‏ام را بپوشان و خطايم را بيامرز و شيطانم را بران‏ و دينم را ادا کن و برايم معبودا! در آخرت و دنيا درجه‏ اى برتر قرار ده.» امام حسين عليه السلام از خداوند مي‌خواهد که مرا بالا ببر.
آيت الله صديقي تصريح کرد: دعاي عرفه ديدن دارد. گاهي به قصد يک پناهگاه به سراغ اين دعا برويد. امام حسين عليه السلام مي‌ گويد خدايا! من نمي‌خواهم زمين‌گير بشوم و مي‌خواهم بالا روم. اين توجيهي همه جانبه 
دارد. خدا عظيم، عالي و متعالي است. خدا دوست دارد ما به اخلاق او تخلق داشته باشيم. هر چه او دارد ما هم داشته باشيم، از اين رو بايد به پهناي صفات الهي، ما بايد خود را بالا بکشيم.
وي ادامه داد: يکي از اموري که انسان را بالا مي‌برد، به تصريح قرآن کريم، علم است. اين يک هشدار است و علم بدون ايمان زمينه رشد ندارد. قرآن، اول ايمان را مطرح و بعد علم را مطرح مي‌کند. مومن غير عالم تنها يک درجه دارد اما مومن عالم چندين درجه بالا مي‌رود. خداوند در قرآن مي‌فرمايد که علم موهبتي است و بايد به انسان داده شود و اکتسابي نيست. در حالي که پروردگار متعال آنچه براي ما اختياري قرار داده است، دست‌مان را براي رسيدن به آن باز گذاشته است. خداوند مي‌فرمايد: «مَنْ كَانَ يُرِيدُ حَرْثَ الْآخِرَةِ نَزِدْ لَهُ فِي حَرْثِهِ وَمَنْ كَانَ يُرِيدُ حَرْثَ الدُّنْيَا نُؤْتِهِ مِنْهَا وَمَا لَهُ فِي الْآخِرَةِ مِنْ نَصِيبٍ - كسى كه كشت آخرت بخواهد براى وى در كشتش مى‏ افزاييم و كسى كه كشت اين دنيا را بخواهد به او از آن مى‏ دهيم [ولى] در آخرت او را نصيبى نيست.» (سوره شورا، آيه 20) اگر کسي دنيا را بخواهد چيزي گيرش مي‌‌آيد اما آنچه متعلق به آخرت است، مهم‌ تر است.
خطيب موقت نماز جمعه تهران تصريح کرد: علم، تا انسان طالب و تشنه نباشد و فقر علمي خود را لمس نکند، به او داده نشود. اين طور نيست که ما بگوييم درس‌ مي‌خوانيم، کار مي‌کنيم و حقوق مي‌گيريم، اين‌ها همه از جانب خداست و ما کاري نمي‌کنيم. اينکه کسي به ثروت و عزت رسيده يا عالم و عارف شده است به خاطر استخوان‌ خوردن‌شان نيست، خدا مي‌گويد همه اين‌ها را ما داده‌ايم. قارون معتقد بود که من با دانش خودم که علم اقتصاد و بازاريابي بلد بودم، صاحب گنج شده‌ام و چه ربطي دارد که موسي بخشي از اين مال را از من بخواهد اما وقتي که زمين دهن باز کرد و قارون و دارايي او را بلعيد، طعمه زمين شد. قرآن کريم ثروت قارون را بسيار عظيم نقل مي‌کند که کليد‌هاي آن را شترها حمل مي‌کردند. نه قارون ارزشي داشت و نه مالش و خدا همه را طعمه زمين کرد. اينجا بود که کساني که چشم به ثروت قاروني دوخته بودند، فهميدند که خدا مي‌دهد و خدا هم مي‌گيرد.
وي ادامه داد: اگر خدا بخواهد کسي را بالا ببرد دو بال علم و ايمان به او مي‌دهد. امتيازات ديگري هم در قرآن مطرح شده است که بشر را ممتاز و برجسته مي‌کند، اما آنچه که روح همه اين‌هاست از جمله شهادت، جهاد، تقوا، بصيرت که نسخه حقيقي است، از خداست. ما بايد ظرف خود را آماده علم کنيم. اگر جهاد براي انسان جزء امتيازات است و کليد وصال حق تعالي است، نيازمند فضايل بسيار ديگر از جمله جهاد صغير، متوسط و اکبر است. حق جهاد وقتي ادا مي‌شود که انسان در همه عرصه‌هاي جهاد حضور داشته باشد.
آيت الله صديقي ادامه داد: انسان بايد از خودش انفاق کند، انسان همه چيز را براي خودش مي‌خواهد، در روز قيامت از همه اينها فرار مي‌کند. پس انسان همه اينهايي را که به آن وابسته بود وامي گذرد، قيامت چنين است، روزي که مادر از فرزند خود مي‌گذرد و مادر شيداي بچه، بچه را رها مي‌کند، بنابر اين بايد از محبوب براي خدا گذشت. اين‌ها رهنمودهاي حق تعالي است و بايد علم، جهاد، ايمان، تقوا و... را جدي گرفت.
خطيب موقت نماز جمعه تهران افزود: زبان، کليد ‌همه خوبي‌ و بدي‌هاست. زبان در برخي از روايات آمده که تا درست نشود، دل درست نمي‌شود. از پيامبر اکرم صلي الله عليه و آله از اعمال برتر پرسيده شد، که فرمودند؛ صبر، صمت و انتظار قائم عجل الله تعالي فرجه الشريف است. گفته شده است که اگر ما به اندازه آبي که مي‌ خوريم، به امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف احساس نياز مي‌ کرديم، ايشان ظهور مي ‌کردند.
وي تصريح کرد: مجموع فضايل، احراز ظرفيت‌هاي انساني است تا انسان به سعادت برسد و قدم اولش علم و آگاهي است. قدم دوم فضيلت، اطاعت است. هيچ سيري بدون معرفت عقلاني نيست. معرفت، لازم است اما بعد حرکت لازم است. خداي متعال کم نگذاشته است و پيامبر صلي الله عليه و آله فرمودند که ما براي شما هيچ چيزي را کم نگذاشته‌ايم، تمام راه‌هاي عنايت الهي ارائه شده است. خدا، جهنم را به عنوان نعمت مطرح مي‌کند براي اينکه اگر نبود، معلوم نبود ما خود را پاک نگاه داريم. اين چوب تنبيه الهي است که ما را کنترل مي‌کند. اين باطن انسان است که جهنم يا بهشت است.
آيت الله صديقي در پايان گفت: بدون عشق، انسان به سعادت نمي ‌رسد. اين عشق مهار گسيخته نيست، ما مي‌خواهيم شما بالا بياييد. آنچه شما را بي دردسر بالا مي ‌برد، عشق است که سختي‌ها را آسان مي‌کند. برخي به نق زدن عادت دارند. اين علامت بدي است که نشان مي‌دهد عشق در کار نيست. برخي دوستان عادت به نق زدن دارند که عادت خوبي نيست. مودت، انسجام زندگي است، اما پايه همه مودت‌ ها مودت اهل بيت عليهم السلام است. چون تبعيت از ايشان، ما را به سعادت مي ‌رساند و اين تبعيت با عشق حاصل مي‌شود. اگر عاشق باشي، عشق تو را مي‌ برد و سرعت عشق با چيزي قابل مقايسه نيست. ببينيد عشق با حر چه کرد؟ اگر مي‌خواهيد وارد وادي معرفت شويد، بايد با عشق به اهل بيت عليهم السلام وارد شويد و بر سفينه عشق ايشان سوار شويد.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9096/1/3825/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha