آرشیو
انتخاب نشریه


چند نکته پيرامون سخنان اخير رئيس جمهور

سيد مسعود علوي
1- رئيس جمهور در چهاردهمين جشنواره شهيد رجائي که با حضور کارگزاران اصلي دولت برگزار شد، با انتقاد شديد از شرکت هاي دولتي و خصولتي اقدام آنان که باعث التهاب در بازار ارز شده اند را جنايت ناميد و گفت، دستور داده است تا در صورت تکرار، مقام مربوط عزل و به دادگاه معرفي شود.
رئيس جمهور گفته است: مجموع صادرات غير نفتي کشورمان چهل ميليارد دلار است. امروز پس از گذشت شش ماه از سال بايد بيست ميليارد دلار آن به بانک مرکزي و سامانه ارزي وارد شود، اما نشد. چه کسي مسئول است؟ آيا اين را هم مي خواهيم گردن آمريکا بيندازيم؟ راستي، مخاطب اين سؤال جز رئيس دولت و مسئولين قوه مجريه کيست؟ امروز رئيس دولت اختيارات وسيع و گسترده و ويژه دارد. چرا از اين اختيارات استفاده نمي کند؟ برخورد با اخلال و التهاب بازار ارز و طلا بايد «اِعمالي» باشد نه «اعلامي»، تا مردم نتايج آن را به طور ملموس ببينند.
2- رئيس جمهور همچنين گفته است؛ مردانگي، مروت، اخلاق، اصول انقلاب و منافع ملي اقتضا مي کند که در کنار هم باشيم و همديگر را ياري کنيم. دولت 
نمي تواند از يک طرف با آمريکا مبارزه کند و از طرفي ديگر حواسش به چپ و راست باشد.
وي با اشاره به طرح سؤال نمايندگان گفت: «اگر دشمن به ميدان نيامده بود، آمريکا نيز شمشيرش را از غلاف خارج نکرده بود، من در مجلس طور ديگري سخن 
مي گفتم. امروز، روز جنگ با دشمن است.»
اين منت گذاري رئيس جمهور بر سر منتقدان، اعم از چپ و راست، ستودني است، چون به نوعي متضمن وحدت ملي است. اما بايد گفت؛ جنگ ملت ما با آمريکا امروز شروع شده است، ما بيش از چهل سال است با توطئه هاي نرم و سخت آمريکا رو به رو بوده ايم 
و هستيم و در تمام اين سال ها براي پيروزي در جنگ، نيازمند وحدت ملي و انسجام اسلامي بوديم، هستيم و خواهيم بود.
دوقطبي هاي مصنوعي سال هاي 92 و 94 و 96 براي جلب چند رأي بيشتر، نوعي جفا و ستم به مردم و امنيت و منافع ملي بود. امروز منتقدين با نجابت وصف ناشدني، کرکره اعتراض را پايين کشيده اند و با نقد مشفقانه و پيشنهادهاي راهگشا مي خواهند به دولت کمک کنند. اما دولت گوشه چشمي هم به آنها ندارد.
رئيس جمهور از چپ و راست نام برد. همه مي دانند چپ ها با اين دولت در تقسيم قدرت به توافق رسيده و اکنون در برخي پست هاي کليدي جا خوش کرده اند و بخشي از مصيبت هاي اقتصادي که گريبانگير مردم است از ناکارآمدي همين چپ هاست. جالب اينکه اخيراً چپ  ها از دولت که جزء شرکاي اصلي قدرت هستند از در مخالفت درآمده اند و هر چه که لايق خودشان است به او نسبت مي دهند. راست ها، به قول رئيس جمهور، و اصولگرايان و منتقدين مشفق به قول ما، زير بار تهمت هاي ناجوانمردانه قرار گرفتند و در تبليغات انتخاباتي سال 96 گفته شد مي خواهند در پياده روها ديوار بکشند و چوبه هاي دار برپا کنند! حرف هايي که ضد انقلاب را خوشحال کرد و دشمن ترين دشمنان کشور را به وجد آورد.
الآن از اين مرحله گله گذاري عبور کرده ايم و بايد همه متوجه ترفندها و توطئه هاي آمريکا باشيم. دولت در صف مقدم جنگ اقتصادي با آمريکاست. بايد به او کمک کنيم. اما سؤال اين است؛ آيا رئيس جمهور، خود را در صف اول اين مقابله تاريخي حس مي کند؟
3- سخنگوي قوه قضائيه که توطئه هاي اقتصادي دشمنان نظام را در اندازه «اخلال در نظام اقتصادي» دنبال مي کند، گفته است: «شواهدي از تصميم سازي سرويس هاي اطلاعاتي بيگانه براي مديران داريم.» رئيس جمهور بايد در جريان اين شواهد قرار گيرد تا بتواند با دستگاه قضائي همکاري کند. بسياري از مشکلات پديد آمده، ناشي از «تصميمات نادرست» در حوزه مسائل پولي و مالي و نيز مديريت ضعيف اقتصادي کشور است. امروز که مجلس و دستگاه قضائي براي برخورد با نفوذي ها و متخلفين، دست به کار شده اند، دولت هم بايد با اين دو قوه، همصدا شود و همان طور که رئيس جمهور در نشست با کارگزاران دولت گفته است، بايد کساني که باعث التهاب در بازار ارز شده اند، عزل شده و به دادگاه معرفي شوند، تا در مجازات و برخورد با متخلفين، تسهيل صورت گيرد.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9308/1/38213/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha