آرشیو
انتخاب نشریه


از رسانه ملي تا رسانه ميلي؟!

غلامرضا انبارلويي
صداوسيماي جمهوري اسلامي ايران يك دستگاه اجرايي به رديف بودجه‌اي 283500 در بودجه كل كشور است كه در پيوست بودجه در عداد شركت‌هاي زيانده بودجه‌بندي شده است. موضوع  در اين مقال پرداختن به زيان  اين دستگاه به ماهو رسانه ملي نيست. سخن روي مديريت و نواقص اعمال آن هم نيست بلكه سخن در اين است كه رئيس محترم جمهور كه در آستانه انتخابات 92 براي جذب آرا، رسانه ملي را رسانه ميلي ناميده بود كه فايل صوتي و تصويري آن در فضاي مجازي به آدرس اميد پايگاه گفتمان تحليلي پيشرفت و عدالت ايران اسلامي تاريخ 12/3/94 قابل مشاهده است، چه سهمي در اداره ميلي صداو سيما دارد و اين اتهام متوجه كيست؟ اگر اين طور است كه رئيس محترم جمهور مي‌فرمايند، اين افراد و اشخاص چه كساني هستند؟ اكنون به لحاظ سازماني چه ارتباطي با رئيس جمهور دارند؟ تحت امر رئيس جمهورند يا رقيب سياسي وي محسوب مي‌شوند؟ توجه و تدقيق در مراتب زير پاسخي است به اين پرسش‌ها تا معلوم شود صدا و سيمايي كه به عنوان يك رسانه ملي انحصاري بايد اگر سودده نيست حداقل زيانده هم نباشد، به ميل چه كسي شير آب منابع تامين اعتبار‌ آن باز و بسته مي‌شود؟
1- تفريغ بودجه در يك كلام ساده يعني چه اعتباري در بودجه تصويب شد. چه مبلغي از اين اعتبار تخصيص داده شد و چه مبلغ از تخصيص به مرحله پرداخت رسيد؟ و گزارش اين دريافت و پرداخت آيا به سمع و نظر عموم وفق ماده 104 قانون محاسبات عمومي و اصل 55 قانون اساسي رسيد يا نه؟
2- در جدول شماره 7 قانون بودجه هر سال بودجه مصوب هر دستگاه اجرايي از جمله صدا و سيما در رديف 283500 منعكس و به تصويب مجلس مي‌رسد علاوه بر آن در رديف‌هاي عمومي هم به شرح جدول شماره 9 قانون بودجه سهمي از درآمد عمومي به برخي از دستگاه‌ها اختصاص و توسط مجلس در بودجه آنها منظور مي شود.
3- در رديف عمومي 550000 جدول شماره 9 قانون بودجه 96 رديفي به شماره 47 وجود دارد كه عنوانش امتيازات موضوع قانون استفاده متوازن از امكانات كشور و توزيع عادلانه و رفع تبعيض و ارتقاي سطح مناطق كمتر توسعه يافته وتحقق پيشرفت و عدالت است.
4- از رئيس محترم جمهور به ماهو توصيف گر رسانه ملي به رسانه ميلي اين پرسش مطرح است؛ آيا سهم 6 ميليارد و 900 ميليون توماني صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران در اجراي قانون توزيع عادلانه توسعه و پيشرفت عدالت از سوي معاون رئيس جمهور به صدا و سيما ابلاغ شده؟
 باتوجه به اتمام سال مالي و اتمام مهلت مقرر در مواد 63 و 64 قانون محاسبات عمومي به ذينفعان چهارگانه پرداخت شده يا در همان مرحله ابلاغ به شرح زير روي كاغذ باقي مانده است؟  اگر پرداخت شده مدارك مثبته آن چيست؟ اگر نشده اين اعتبار به كدام مورد معين نشده تخصيص يافته و پرداخت شده است؟
سازمان صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران - (1-283500)
به استناد ماده (19) قانون برنامه و بودجه بند (د) ماده (28) قانون الحاق برخي مواد به قانون تنظيم بخشي از مقررات مالي دولت (2) - مصوب 1393 و حكم ذيل جدول شماره (9)  قانون بودجه سال 1396 كل كشور اعتبارات ذي‌ربط به شرح جدول زير به آن دستگاه ابلاغ مي گردد تا با رعايت قوانين و مقررات اقدام گردد. (1)
"ارقام به ميليون ريال"

محمدباقر نوبخت رئيس سازمان برنامه و بودجه
5- فهرست پروژه‌هايي كه در جزء 47 رديف 550000 قانون بودجه سال 96 آمده به شرح جدول زير است:

​​​​​​​
6-  پروژه‌هاي فوق با 4 رديف طبقه‌بندي در مناطق محروم استان‌هاي خراسان جنوبي و قزوين و سمنان هستند، آيا سهم اين مناطق محروم از اصل اين جزء از اعتبار رديف عمومي پرداخت شده است؟ يا بنا به ميل و اراده سازمان مديريت و برنامه‌ريزي كشور كه درمعاونت زير مجموعه رئيس‌جمهور فقط ابلاغ شده، كدام يك ؟
7- آيا همه اين اعتبار به جاي آنكه به 4 پروژه پرداخت شود به 4 پروژه ابلاغ و فقط به يك پروژه پرداخت شده است؟ سهم سرخه زادگاه رئيس‌جمهور از اين اعتبار 553 ميليون تومان است. آيا همه اين اعتبار 6 ميليارد و نهصد ميليون توماني به استان زادگاه رئيس جمهور اختصاص يافته يا آنجا هم از اين اعتبار نصيبي نبرده؛ كدام يك؟
8- ختم كلام. نظارت مهم‌ترين بخش در حوزه اجرايي است و رئيس‌جمهور به عنوان قوه مجريه بالاترين مرجع نظارتي يعني سازمان حسابرسي را در اختيار دارد و علاوه بر آن در جمع 6 نفره‌اي كه از سه قوه بر صدا و سيما نظارت مي‌كنند 2 عضوي كه مستقيم خود انتخاب مي‌كند و 2 عضو حامي خود از مجلس را دارد آيا با وجود آن قدرت اجرايي و اين قدرت نظارتي مي‌توان گفت رسانه ملي به صورت رسانه ميلي اداره مي‌شود؟ به ميل چه كسي؟ بد نيست كساني كه مدعي‌اند حتي به خدا هم مي‌شود انتقاد كرد و ائمه معصومين هم بايد پاسخگو باشند، لطف كنند به پرسش‌هاي مطروحه در اين مقال پاسخ دهند تا ازشفافيت‌هايي كه به وجود مي‌آيد عملكردها معلوم و فاصله حرف تا عمل مشخص شود. 
پي‌نوشت:
(1) نامه شماره 1731207 مورخ 12/12/96 آقاي نوبخت به صدا و سيما


آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9308/1/38212/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha