آرشیو
انتخاب نشریه


اخبار برگزيده

بدحجابي در شهرهاي مذهبي
يکي از مراجع تقليد گفت: منابر ماه محرم و نيز نوع فعاليت مبلغان بايد به گونه‌اي باشد که زمينه تحول معنوي و اخلاقي مردم را به خوبي فراهم سازد. به گزارش  فارس، آيت ‌الله جعفر سبحاني افزود: واقعاً جاي بسي تأسف است که مي‌بينيم بدحجابي در کشور از جمله در شهرهاي مذهبي و ديگر نقاط غوغا مي‌کند و در مواجهه با چنين وضعي منابر ما بايد تقويت کننده عقايد و احکام و مباحث اخلاقي باشد. البته در کنار اين مسائل بايد مباحث سياسي و فرهنگي روز و لزوم تقويت نظام اسلامي در برابر شيطنت و توطئه‌هاي دشمنان در منابر مورد توجه باشد. آنچه ضرورت دارد اين که منابر ما بايد سازنده و راهگشا باشد و زمينه دوري مردم از بداخلاقي‌ها، 
بي عفتي‌ها و بي تقوايي‌ها را فراهم کند. احکام و عقايد و بيان نکات اخلاقي و سيره اهل بيت(ع) بايد در منابر در اولويت باشد تا به اين وسيله زمينه اقناع مردم در عرصه‌هاي فرهنگي به خوبي فراهم گردد و از آن سو وقتي مردم بنيه اعتقادي‌شان قوي شود، آن وقت از نظام نيز بر اساس اعتقادشان دفاع و حمايت مي‌کنند.
***
کروبي از ابتدا هم به اين نظام پايبند نبود
عضو شوراي مرکزي حزب مؤتلفه اسلامي گفت: کروبي با زير سؤال بردن جايگاه ولايت فقيه سعي دارد ناکارآمدي‌هاي اصلاح‌طلبان در شرايط بد کشور را پنهان کند و رهبري را مقصر جلوه دهد. حميد رضا ترقي در گفت‌وگو با خبرنگار آنا، درباره نامه مهدي کروبي خطاب به خبرگان رهبري گفت: افرادي که به مباني و خط سياسي امام خميني (ره) پايبندي محکمي نداشتند و دچار تجديدنظرطلبي شدند، در نهايت چنين موضع‌گيري‌هايي را دارند.اينها از ابتدا با ديدگاه‌هاي سياسي بنيانگذار جمهوري اسلامي اختلاف داشتند، اما در آن مقطع جرأت رويارويي و مقابله با ديدگاه‌هاي امام را نداشتند. وي با بيان اينکه ديدگاه ضد نظام، کروبي و هم طيفانش را در پازل دشمنان ايران قرار داد، تصريح کرد: کروبي و جريان حزب اعتماد ملي با زير سؤال بردن جايگاه ولايت فقيه سعي مي‌کنند ضعف‌ها، قصور و ناکارآمدي‌هاي جريان سياسي وابسته به خودشان را پنهان کرده و رهبري را مقصر اوضاع کنوني کشور جلوه دهند. ترقي با بيان اينکه حزب اعتماد ملي مدتي است مواضع اعلام‌شده در نامه کروبي را پيگيري مي‌کند، گفت: اين سخنان را اصلاح‌طلبان تندرو هم در محافل و مواضع‌شان بيان کرده‌اند و حرف تازه‌اي نيست. وي تأکيد کرد: هدف کروبي اين است که با فشار داخلي همراه با توطئه‌هاي خارجي که مکمل اقدام اينهاست، نظام را به سمت تغيير سياست‌ها سوق دهد. وي با بيان اينکه کروبي همچنان تغيير مسير نظام از آرمان‌هاي امام خميني (ره) را پيگيري مي‌کند، گفت: نگراني کروبي از ثابت ماندن انقلاب در مسير اصلي نشان‌دهنده اين است که از ابتدا هم به اين نظام پايبند نبود.
***
فعاليت تلگرام طلايي و هاتگرام، تمسخر دستور قضائي است
عبدالصمد خرم آبادي معاون قضائي دادستان کل کشور در کانال سروش خود نوشت: با توجه به اينکه در دستور قضايي فيلتر تلگرام صراحتا قيد شده است: «اعمال مسدودسازي تلگرام بايد به نحوي اجرا شود که محتواي شبکه مذکور با هيچ نرم افزاري (اعم از فيلترشکن و نظاير آن) در کشور قابل دسترس نباشد»، لذا فعاليت هاتگرام و تلگرام طلايي از ابتدا غير قانوني و بر خلاف دستور قضائي بوده و ناقضان دستور قضائي مستوجب مجازات ماده ۵۷۶ قانون  مجازات اسلامي (بخش تعزيرات) هستند. يکي از اهداف فيلتر تلگرام، پيشگيري از وقوع جرم از طريق مهاجرت مردم به پيام رسان هاي داخلي و جايگزيني آنها به جاي تلگرام بوده است. بنابراين تمديد مهلت فعاليت نسخه هاي فارسي تلگرام  در واقع به تمسخر گرفتن دستور قضائي  فيلتر تلگرام بوده و اقدامي در جهت تضعيف و نهايتا نابودي پيام رسانهاي داخلي و دادن تنفس مصنوعي براي ادامه حيات  تلگرام در فضاي مجازي کشور است.
***
براي بهبود وضع آب، دير نيست
يک فعال محيط زيست درباره هدررفت آب بر اثر کشاورزي غير اصولي هشدار داد. اسماعيل کهرم با بيان اينکه کشور از نظر وضع منابع آب واقعا در بحران قرار دارد، به خبرنگار پانا گفت: سوء مديريت‌هايي که وجود داشته باعث شده است امروز در وضع خشکسالي قرار بگيريم و شاهد مهاجرت‌ مردمي باشيم که به دليل بحران آب احساس ناامني مي‌کنند. اين در حالي است که به آساني مي‌شد اين وضع را مديريت کرد و نبايد اجازه مي‌داديم کار به اينجا بکشد. با اينکه به طور کلي گرمايش زميني و تغيير اقليم همه‌جا در حال رخ دادن است و اين وضع تنها مختص کشور ما نيست. او با بيان اينکه هنوز هم براي بهبود وضع کشور از نظر منابع آبي دير نيست، افزود: گفته مي‌شود در 50 سال آينده، نوار جنوب ساحل خليج فارس خالي از سکنه مي‌شود يا اين‌طور مطرح مي‌شود که درياچه اروميه در حال نابودي است؛ همه اينها مي‌تواند درست باشد اما واقعيت اين است که اين وضع مي‌تواند شکل ديگري هم به خودش بگيرد. تغيير اوضاع به اين بستگي دارد که ما چه روشي را انتخاب کنيم و بخواهيم کاري انجام دهيم.
اپيدمي خطرناک دوئل توئيتي مسئولين
جامعه شناس و استاد دانشگاه تهران معتقد است مسئولان فکر مي‌کنند که همه موضوعات و مسائل کشور را مي‌دانند و در اين ارتباط به کمک جامعه شناسان هم احتياجي ندارند و در ادامه همان اطلاعات غلط را در توئيتر منتشر مي‌کنند تا نامشان در جامعه پخش شود. به گزارش برنا، علي اصغر سعيدي با انتقاد از برخي مسئولاني که در توئيتر حضور دارند، مي‌گويد: جامعه ايران در برخورد با اطلاعات مختلف دچار عقب ماندگي است و اطلاعاتي که از طريق مختلف به جامعه مي‌رسد باعث پريشاني مردم مي‌شود و متاسفانه مسئولان در مورد منتشر کردن اخبار داغ سعي مي‌کنند از يکديگر سبقت بگيرند. وي در مورد چالش اخبار بي دقتي  که عده اي از  مسئولان کشور براي انتشار آنها با هم گويي مسابقه مي دهند  و اکثرا هم  موجب تشويش درجامعه
مي شوند، گفت: يکي از موضوعاتي که در ايران رخ داده اين است که مسئول اطلاعات مختلفي را از حوزه فعاليت خود به دست مي‌آورد اکثرا با ندانستن علم درست استفاده از رسانه ، بدون هيچ تحقيقي منتشر مي‌کنند. افرادي که پست‌هاي کليدي کشور را دارند چون اخبار دسته اول به دستشان مي‌رسد فکر مي‌کنند همه چيز را مي‌دانند ولي در اين مورد بايد بدانند که هر خبر را چگونه بايد منتشر کنند و علم آن را يا ياد بگيرند يا از  کمک دانشگاهيان و محققاني که جامعه را مي‌شناسند هم استفاده کنند ولي متاسفانه در ارتباط‌هايي که با مسئولان داريم اکثرا هيچگاه براي ارائه گزارش هايي که مي‌خواهند بدهند به نظرات کارشناسان و دانشگاهيان توجهي نمي‌کنند و اين اتفاق تلخي است که پيامدهاي خطرناکي دارد.
***
اذعان غربي ها به مضرات الکل
به گزارش صداي آمريکا، تحقيقي به خرج بنياد مليندا و بيل گيتز که نتايج آن اخيرا در نشريه علمي «لانست» به چاپ رسيد، نتيجه‌گيري کرده است که حد نصاب ايمن براي مصرف الکل وجود ندارد. اين ابرپژوهش، حاکي است که مصرف ۱۰ گرم الکل، تقريبا يک پياله، طي ۲۶ سال اخير، عامل اصلي مرگ و مير زودرس در انسان‌هاي بالاتر از ۱۵ سال بوده است. در محدوده زماني مورد نظر، از هر ‍۱۰ مرگ زودرس در گوشه و کنار دنيا، يک مورد مستقيما به مصرف الکل ارتباط داشت. در ۲۶ سال اخير در جهان، ۲.۸ ميليون نفر در اثر مصرف الکل به مرگ زودرس دچار شدند.
***
آمار عجيب رشد تجارت ايران و آمريکا يک ماه قبل از بازگشت تحريم ‌ها!
جديدترين آمار منتشر شده از سوي دفتر آمار آمريکا نشان مي دهد مبادلات تجاري ايران و آمريکا يک ماه قبل از بازگشت تحريم هاي غيرنفتي تغيير قابل توجهي داشته است. به گزارش تسنيم، تجارت ايران و آمريکا پيش از بازگشت تحريم هاي غيرنفتي ۶ برابر شد و آمريکا در جولاي ۲۰۱۸ بالغ بر ۲۵ ميليون دلار کالا از ايران وارد کرد که اين رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل ۷.۵ برابر شده است.  دولت آمريکا در پي خروج يک جانبه از برجام اعلام کرد از 6 اوت تحريم هاي غيرنفتي مثل تحريم خودرو، طلا و فرش و پسته ايران را از سر مي گيرد. بر اين اساس در ماه جولاي يعني پيش از بازگشت اين
تحريم ها صادرات آمريکا به ايران و واردات اين کشور از ايران رشد قابل توجهي داشته است. صادرات آمريکا به ايران در جولاي 2018 نسبت به مدت مشابه سال قبل 5 برابر شده و به 35/7 ميليون دلار رسيده است. آمريکا در جولاي سال قبل تنها 6/9 ميليون دلار کالا به ايران صادر کرده بود. واردات آمريکا از ايران در جولاي 2018 نيز نسبت به مدت مشابه سال قبل 7/5 برابر شده و به 25 ميليون دلار رسيده است. آمريکا در جولاي سال 2017 بالغ بر 3/3 ميليون دلار کالا از ايران وارد کرده بود. مجموع تجارت دو کشور در جولاي 2018 نيز بالغ بر 60/7 ميليون دلار بوده که اين رقم نسبت به تجارت 10/2 ميليون دلاري مدت مشابه سال قبل رشد حدود 6 برابري داشته است. رشد 6 برابري تجارت ايران و آمريکا پيش از اجرايي شدن تحريم ها نشان دهنده مخالفت و عدم رضايت جامعه تجاري اين کشور از اقدام يک جانبه واشنگتن در خروج از توافق هسته اي است.
***
دو کلمه هم از مهره جذب شده 
سازمان منافقين و بهائيت
يک عضو کارگزاران که به سازمان منافقين و بهائيت آلوده است، از روحاني خواست در پاسخ نمايندگان مجلس بگويد حل بسياري از مسائل از حيطه اختيارات او خارج است. فائزه هاشمي به سايت جماران گفته است: آقاي روحاني بايد از اين فرصت استفاده کرده و واقعيات را به مردم بگويد. چرا که ديگر همه مي‌دانند حل بسياري از مسائلي که دولت با آن مواجه است، خارج از حيطه اختيارات آن بوده و در دست دولت نيست. براي نمونه، سياست خارجي مان که باعث بخش عمده‌اي از فشارهاي اقتصادي به جامعه است و مانع ورود دلار به کشور شده و تحريم‌ها را ايجاد کرده، در اختيار رئيس‌جمهور نيست. وي اضافه کرد: يکي از نمونه‌هاي اين بي‌اختياري دولت، موضوع کنوانسيون‌هاي 
۴ گانه «اف‌اي‌تي‌اف» است که يکي از دلايل آن، عدم تعامل بانک‌هاي خارجي با ماست. با پيوستن به کنوانسيون‌هايي نظير مبارزه با پولشويي و مبارزه با تأمين مالي تروريسم و تطبيق اين قوانين، مشکلات مي‌توانند حل شوند. مشرق در اين باره نوشت: اين اظهارات در حالي است که اولاً همين طيف در دوره مديريت احمدي‌نژاد مي‌گفتند ۱۰ تا ۳۰ درصد مشکلات اقتصادي به تحريم و سياست خارجي برمي‌گردد و ۷۰ تا ۹۰ درصد آن به سوء مديريت دولت برمي‌گردد. ثانياً ادعاي ايجاد فشار اقتصادي و ممانعت از ورود دلار به خاطر سياست خارجي در حالي است که طيف بزک کننده غرب مدعي بودند به واسطه انعقاد برجام، همه تحريم‌ها برداشته مي‌شود و ۲۰۰ ميليارد دلار پول بلوک شده و ۱۵۰ ميليارد دلار سرمايه‌گذاري خارجي به کشور مي‌آيد و چنان رونقي ايجاد مي‌شود که مردم بي‌نياز از يارانه شوند. اما حالا که حرف‌شان دروغ از آب درآمده و دلار ۳۷۰۰ توماني ماقبل برجام، ۳ برابر افزايش قيمت داشته، اکنون مي‌گويند امتيازات جديد به آمريکا بدهيم تا همان وعده قبلي را بتوانيم اجرا کنيم. اما چه تضميني هست که نوبت بعدي نگويند باز هم نشد و بايد قباله مملکت را به نام آمريکا و استکبار بزنيم و کار بن‌سلمان را بکنيم؛ هيچ! ثالثاً مشکلات اقتصادي امروز اتفاقاً به ديپلماسي منفعل، التماسي و خوش‌خيال نسبت به شيطان بزرگ - و بي‌اعتنا به ظرفيت‌هاي بومي و ملي- برمي‌گردد. اما با اين وجود طيف‌هاي آلوده همچنان که آدرس غلط مي‌دهند و همين آدرس غلط، سوء ظن نسبت به آلودگي عناصر مذکور به سرويس‌هاي جاسوسي غربي را بيشتر مي‌کند. يادآور مي‌شود فائزه هاشمي بارها به ديدار سران حزب صهونيستي و انگليسي بهائيت رفت و حتي گفت که در زندان با دوستان خوب بهايي و سازمان مجاهدين خلق (منافقين) رفيق شده است!
***
کاهش 56 هزار نفري کارمندان دولت
جمشيد انصاري رئيس سازمان امور اداري و استخدامي کشور از ابلاغ مرحله دوم برنامه جامع اصلاح نظام اداري از سوي رئيس جمهور خبر داد. به گزارش مهر، وي گفت: در سال گذشته ۵۶ هزار نفر از نيروي انساني دولت را کم کرده‌ايم، يعني دو و نيم درصدي که منهاي آموزش و پرورش طبق ماده ٢٨ قانون برنامه ششم مکلف بوده‌ايم، کم کنيم، شاغلان در دولت را کاهش داده‌ايم. اين در حالي است که در جهت ايجاد عدالت، ‌ براي مناطقي که نيازمندي بيشتري داشته‌اند، طبق قانون نيروي انساني مورد نياز را تامين کرده‌ايم. در سال ۱۳۹۳ و بر اساس تجربيات سابق، برنامه اصلاح نظام اداري را براي يک دوره سه ساله از سال ۱۳۹۴ تا پايان ۱۳۹۶ در هشت محور اجرا کرديم.
***
هرچه در باره تغيير رويکرد مي گوييم  روحاني نمي پذيرد
عضو شوراي مرکزي جبهه مردمي نيروهاي انقلاب اسلامي گفت: دولت قبول دارد که راه مسدود است اما حالا بايد برگردد و وارد جاده جديدي شود ضمن آنکه راه بلد خود را نيز تغيير دهد اما هرچه به آقاي روحاني گفته مي شود اين تيم اقتصادي براي وضعيت جديد رويکرد متناسب نمي تواند ارائه دهد و بايد نيروهاي ديگري به کار گرفته شوند، او نمي پذيرد. يحيي آل اسحاق در 
گفت و گو با نامه نيوز درباره علت موج سوم التهاب در بازار ارز گفت: در روزهاي اخير شاهد موج سوم گراني ارز هستيم. البته خودم به جمع بندي روشني درباره علل و عوامل اين اتفاق نرسيدم. از نظر منابع ارزي نبايد اين طور مي شد. از نظر عرضه و تقاضا اگر مديريت ارز انجام شود، موجودي ارزي ما تا پايان سال 210 ميليارد دلار و نياز ارزي 80 ميليارد دلار است اما به نظر مي رسد نظام تدبير ديگر دارد. نظام تدبير درست بايد سامان بپذيرد و بتواند درست تنظيم کند. اگر تدبير درستي داشته باشيم امکان کنترل بازار ارز وجود دارد.
نقض حقوق بشر در ايران، فقط يک طنز است
عضو هيئت رئيسه مجلس خبرگان رهبري با اشاره به راه ‌اندازي جنگ رواني عليه روحانيت توسط دشمن گفت: اتهام ساخت بمب اتم توسط ايران يا حمايت از تروريسم و عدم رعايت مسائل حقوق بشري از سوي استکبار جهاني فقط يک طنز 40 ساله است. به گزارش جام نيوز، آيت الله سيد احمد خاتمي با اشاره به رفتار پليس سفيد پوست آمريکا با يک شهروند سياه ‌پوست، اظهار داشت: استکبار جهاني خود صادر کننده تروريسم است و ائتلاف آنها نيز 
تقويت ‌کننده داعش بود، آن وقت دم از حقوق بشر هم مي ‌زند! وي خاطرنشان کرد: استکبار جهاني از حاکميت اسلام در منطقه سخت ناراحت و عصباني است، به همين دليل طرح براندازي نظام اسلامي را دنبال مي‌کند. وي نخستين ابزار براندازي دشمنان در اين عرصه را جنگ اقتصادي دانست و با بيان اينکه پمپاژ يأس و نااميدي در جامعه از ديگر برنامه‌هاي دشمن است، گفت: رهبري فرمودند ريشه بسياري از مشکلات، در داخل کشور است هرچند نمي‌توان نقش تحريم دشمنان را نيز ناديده گرفت.
***
منافقين در حال انقراض هستند
شبکه چهار انگليس با پخش مستندي درباره فعاليت‌ ها و چگونگي تلاش مجاهدين خلق براي ضربه زدن به نظام جمهوري اسلامي ايران، عنوان مي‌کند که اعضاي اين گروهک به دليل قوانين سخت‌گيرانه داخلي درحال انقراض هستند. به گزارش ايرنا، گزارش شبکه چهار انگليس هدف نهايي اين گروه را ضربه زدن به جمهوري اسلامي ايران عنوان کرده و اضافه مي‌کند که آنها از طريق پرداخت رشوه به نزديکان دونالد ترامپ، سياست ضد ايراني کاخ سفيد را طراحي مي‌ کنند. اين گزارش با پخش بخش‌هايي از اظهارات جان بولتون مشاور امنيت ملي کاخ سفيد در نشست سال گذشته منافقين نشان مي‌دهد که او تأکيد کرده است: سياست کاخ سفيد بايستي تغيير حکومت در ايران باشد. اين گزارش در ادامه مي‌افزايد که اين گروه تروريستي يک نحله به‌ اصطلاح ديني است که از طريق شستشوي مغزي اعضاء خود سلفي گري را رواج مي‌دهد. اين گروه همچنين افرادي که قوانين را زير پا گذاشته زنداني مي‌کنند. بخش ديگري از اين مستند به‌ مرور جنگ ايران و عراق پرداخته و يادآور مي‌شود که اعضاء اين گروه با حضور در صف سربازان رژيم بعث عليه کشور خود مبارزه کرده‌اند. از اين ‌رو به گفته شبکه چهار انگليس، ايراني‌ها اين افراد را خيانت‌کار تلقي مي‌کنند.  اين گزارش در پايان اشاره مي‌کند که گروهک منافقين بيشتر از آنکه براي جمهوري اسلامي ايران يک تهديد باشد، براي خودش تهديد به شمار مي‌رود. به گفته اين شبكه اعضاي اين گروه پا به سن گذاشته و نسل جديدي در کار نخواهد بود. 
***
شکايت يک نماينده از رئيس مجلس
يک نماينده مجلس شوراي اسلامي از رئيس مجلس به هيئت نظارت بر رفتار نمايندگان شکايت کرد. به گزارش تسنيم، حسن کامران نماينده مردم اصفهان با اشاره به نحوه بررسي بودجه سال 97 در مجلس گفت: در جريان بررسي لايحه بودجه سال 97 که سال گذشته (96) در مجلس صورت گرفت، شاهد برخي بي‌مبالاتي‌ها از سوي بعضي از نمايندگان مجلس بوديم. وي افزود: بنده طبق وظيفه‌اي که به عهده‌‌ نمايندگان مجلس قرار داده شده، در جريان بررسي لايحه بودجه سال 97 در مجلس، بر چگونگي تخصيص منابع و صرفه‌جويي‌هايي که بايد صورت گيرد، نظارت کردم اما در جاهايي کوتاهي‌هايي صورت گرفت که شکايت‌‌هايي را به هيئت‌ نظارت بر رفتار نمايندگان ارجاع داديم. وي همچنين گفت: اخيرا شکايتي را از آقاي لاريجاني رئيس مجلس به هيئت نظارت بر رفتار نمايندگان ارائه کردم. آقاي لاريجاني در جريان بررسي لايحه بودجه سال 97، 39 هزار ميليارد تومان را در تخصيص منابع به استان‌ها و بخش‌هاي مخالف کشور تحميل کرد که به واسطه آن، از وي شکايت کردم. وي در پايان خاطرنشان کرد: از هيئت نظارت بر رفتار نمايندگان مجلس درخواست مي‌کنم، نسبت به شکايت بنده از آقاي لاريجاني، بدون توجه به نام و جايگاه ايشان رسيدگي کند.آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9308/1/38210/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha