آرشیو
انتخاب نشریه


فلاحت‌پيشه: حمله به کنسولگري ايران در بصره، اقدام سياسي با پشتيباني بعثي‌ها بود

رئيس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس گفت: حمله به کنسولگري ايران در بصره اقدام سياسي با پشتيباني بعثي‌ها بود.حشمت‌اله فلاحت‌پيشه در گفت و گو با ايسنا، در واکنش به حمله به کنسولگري ايران در بصره گفت: بايد منتظر مشخص شدن نتيجه تحقيقات باشيم. اولين گامي که ايران بايد در قالب کنوانسيون‌هاي بين‌المللي همچون ژنو و وين بردارد احقاق حقوق ايراني‌هاست. يعني فارغ از مناسبات خاصي که بين ايران و عراق وجود داشته و با هم با تروريست‌ها مي‌جنگند، بايد احقاق حق صورت گيرد.
وي با تاکيد بر اينکه «حمله به کنسولگري ايران خلاف کنوانسيون‌هاي بين‌المللي است» تاکيد کرد: به طور طبيعي دولت عراق مسئوليت حفاظت از کنسولگري و سفارت ايران در اين کشور را دارد. لذا بايد خسارات معنوي و مادي وارد شده به کنسولگري ايران در بصره را بر اساس کنوانسيون‌هاي بين‌المللي پرداخت کند.
رئيس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس موضوع ديگر حمله به کنسولگري ايران در بصره را ابعاد سياسي آن دانست و توضيح داد: بايد بررسي کرد چه اتفاقي افتاد، در شرايطي که مناسبات خاصي بين ايران و عراق وجود دارد نيروهاي افراطي تلاش کردند مناسبات را به سمت اختلاف پيش ببرند. به همين دليل بايد طرفين مراقب باشند تا اختلاف افکني‌ها باعث از بين رفتن شرايط بين ايران و عراق نشود.
فلاحت پيشه يادآور شد: ما در آستانه اربعين يعني برگزاري بزرگترين همايش مردمي بين ايران و عراق هستيم. لذا انجام اينگونه اقدامات و حتي برخي شايعات و اخبار در کشورمان بايد مورد بررسي قرار گيرد. نمونه آن مطرح شدن شايعاتي همچون اينکه عراقي‌ها در اربعين ايراني‌ها را به خانه‌هايشان راه نمي‌دهند و يا اينکه مسائل جنسي را درباره ايراني‌ها مطرح مي‌کنند و در طرف مقابل مطالبي درباره زائران بيان مي‌کنند همه اينها نشان مي‌دهد که افرادي مي‌خواهند روابط بين ايران و عراق را در سطح دولت و ملت خراب کنند.
وي با تاکيد بر اينکه «بازگشت ناآرامي اولين ضربه را به عراقي‌ها مي‌زند» گفت: اين شرايط در فضاي دولت جديد عراق شکل گرفته است که مي‌تواند اثرگذار باشد ولي حتما عراقي‌ها مي‌دانند که بازگشت ناآرامي اولين ضربه را به آنها خواهد زد. البته چنين اقدامات ايذايي نمي‌تواند سابقه همکاري بين ايران و عراق در مقابله با تروريست‌ها را زير سوال ببرد.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9308/2/38196/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha