آرشیو
انتخاب نشریه


استيصال رياض و ابوظبي در سوريه

بخش سياسي خارجي
استيصال عربستان سعودي و امارات متحده عربي در سوريه به نقطه اوج خود رسيده است. اين دو مهره بي اراده واشنگتن و رژيم صهيونيستي از سال 2011 ميلادي تا کنون از هيچ گونه اقدامي در راستاي مواجهه با حکومت و ملت سوريه فروگذار نکردند. رد پاي رياض و ابوظبي در تشکيل گروه تروريستي- تکفيري داعش و ديگر گروههاي تروريستي در سوريه به چشم مي خورد. اين دو بازيگر ، 
در صدد بودند تا با استفاده از مهره هاي بازي خود در سوريه،نظام اين کشور را از بين برده و بر مردم اين کشور زخم خورده تسلط پيدا کنند اما در نهايت ناکام ماندند. بدون شک رياض و ابوظبي دو بازيگر اصلي شکست خورده در منطقه هستند که علاوه بر سوريه، در يمن و بحرين و عراق نيز زمينگير شده اند. 
در آينده اي نزديک مقامات سعودي و اماراتي چاره اي جز اعلام رسمي اين شکست نخواهند داشت.
  عربستان سعودي و امارات متحده عربي براي کمک‌هايشان به منظور بازسازي سوريه براي دولت اين کشور شرط گذاشتند.روزنامه فرانسوي فيگارو با اعلام اين خبر نوشت که  شواهد موجود حاکي از آن است که سعودي‌ها، قطر و امارات متحده عربي که تروريست‌هاي مخالف «بشار اسد» رئيس‌جمهور سوريه را از لحاظ مالي پشتيباني مي‌کردند و تا همين چند وقت پيش هم مخالف حضور اسد در مسند قدرت بودند اکنون از باقي ماندن وي در اين سمت حمايت کرده‌اند مشروط بر اينکه اسد رابطه خود را با ايران قطع کند.
يک کارشناس عرب از کشورهاي حاشيه خليج‌فارس در اين مورد گفت: «دولت‌‌هاي زيادي به توازن درست به منظور تحقق اين حقيقت چشم دوخته‌اند.»
وي افزود: «رژيم سوريه در جنگ پيروز شد و اکنون با همپيمان روس خود مي‌خواهد ما را بدون وجود همتايي، در اين زمينه متقاعد کند. ما بايد اين کار را انجام دهيم البته نه اينکه بهايي نداشته باشد و بايد سطح معيني از فشار را بر اسد حفظ کنيم!"
اين در حالي است که پيشتر «وليد المعلم» وزيرخارجه سوريه ضمن تأکيد بر عميق بودن روابط ايران و سوريه و اينکه کشورهاي عربي خليج فارس صاحب اختيار خود نيستند، تصريح کرده بود که روابط سوريه با ايران اصلا قابل چانه‌زني نيست.
اين مقام سوري گفت:«اين روابط راهبردي است که از زمان پيروزي انقلاب اسلامي در ايران در سال ۱۹۷۹ شکل گرفته و اين به دليل موضع ايران در مقابل فلسطين است. اگر مواضع جمهوري اسلامي را با زمان شاه مقايسه کنيد، تحولي واقعي را شاهد خواهيد بود. روابط سوريه و ايران، به شکلي سريع و عميق گسترش يافت. حالا هر چقدر هم پيشنهادها وسوسه‌انگيز باشد،‌ بايد اعلام کنيم که رابطه با ايران محل چانه‌زني ندارد.
چنانچه از گزارش فيگارو و ديگر رسانه هاي غربي  بر مي آيد، کشور سوريه ديگر محلي براي جولان حاميان منطقه اي داعش از جمله عربستان سعودي  و امارات متحده عربي  نخواهد بود. اين موضوعي است که رژيم منفور سعودي و رژيم وابسته امارات بايد آن را درک کنند.عربستان سعودي و امارات متحده عربي بايد در انتظار عواقب و تبعات کشتار ملت سوريه و حمايتهاي تسليحاتي و مالي خود از گروههاي تروريستي و تکفيري از جمله داعش و جبهه النصره نشسته و در انتظار سيلي سخت ملت سوريه به خود باشند. بديهي است که اين دو بازيگر، نه تنها جايي در آينده سوريه ندارند بلکه به زودي پاسخگوي 7 سال جنايت و خونريزي خود در مناطق مختلف اين کشور خواهند بود. 
منبع:فيگارو 

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9308/9/38166/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha