آرشیو
انتخاب نشریه


به بهانه اظهارات برخي نمايندگان و مسئولان در خصوص بن بست نمايي شرايط موجود؛
انقلاب اسلامي بن بست ندارد

نجمه الحسيني
طي چهار دهه که از عمر با برکت انقلاب اسلامي مي‌گذرد،کشور همواره درگير تهديد‌ها و خصومت‌هاي دشمنان بوده‌ و هست که با راهبري‌هاي امام خميني(ره) و پس از ايشان رهبر معظم انقلاب، توانسته همه  مشکلات و تنگناها را يکي پس از ديگري پشت سر بگذارد. انقلاب اسلامي بستر ساز رشد و پيشرفت در بسياري از عرصه ها شده است، و به همين دليل دشمن همواره با خشم و غضب به آن نگاه کرده و پيوسته با تزريق يأس و نااميدي مي‏‌خواهد مردم را نسبت به انقلاب و دستاوردهاي آن بدبين کند.در شرايط امروز کشور نيز شاهد تزريق بي امان نااميدي و بدبيني نسبت به انقلاب اسلامي و آرمان ها و دستاوردهاي آن هستيم و برخي نيز دانسته  يا نادانسته در داخل به تريبون اين جماعت تبديل شده اند.با خروج آمريکا از برجام و فشار رواني که توسط غربي‌ها عليه اقتصاد کشور ايجاد شد،مشکلات معيشتي مردم با افزايش 
بي رويه رکود، گراني و قيمت ارز و طلا تشديد شد.شرايط خطير فعلي مي‌طلبد که مسئولين قواي سه گانه به ويژه دولتمردان با نگاه به پتانسيل‌هاي داخلي، زمينه برون رفت از اين  شرايط را فراهم کنند.طبق تجربيات گذشته راه ديگري  جز مقاومت و ايستادگي در برابر کارشکني‌هاي دشمنان  نداريم و با توجه به ظرفيت‌هاي فراواني که در کشور وجود دارد حتما مي‌توانيم شرايط سخت امروز را پشت سر بگذاريم به شرط اينکه دولت تغيير رويه‌اي در فعاليت‌هاي خود داده و با رويکردي جهادي در راستاي حل مشکلات اقتصادي کشور حرکت کند. رهبر معظم انقلاب در سخنراني نوروزي شان در حرم رضوي به نکته ويژه اي اشاره کردند که مي تواند پاسخي به القائات داخلي و خارجي براي نااميدي جامعه از نظام باشد:« اوّلاً همه‌ مشکلات کشور قابل حل است؛ ما در کشور هيچ مشکلي که قابل حل نباشد نداريم؛ هيچ مشکلي که کليد آن و حلّ آن دست بيگانه‌ها باشد نداريم. مشکلات هست، امّا همه‌ مشکلات کشور قابل حل است، کليدش هم دست خود ملّت ايران و مسئولين کشور است.»در اوضاع و احوالي که کليت نظام جمهوري اسلامي به وجود مشکلات اذعان دارد ولي همواره نيمه پر ليوان را هم مي بيند.اما برخي که خود عامل اصلي بسياري از مشکلات کنوني در اقتصاد، سياست، فرهنگ و جامعه هستند، سعي دارند تا با القاي اين احساس در ميان افکار عمومي که سيستم نظام جمهوري اسلامي و ساختار کنوني پاسخگوي نيازها و حل مشکلات نيست، از يکسو خود را از خطا مبرا بدانند و از سوي ديگر هزينه هاي ايجاد شده را به پاي دستگاه حاکميت بنويسند.رهبر انقلاب اما دقيقاً مبتني بر امکانات و ظرفيت‌هاي واقعي کشور در نقطه‌ي مقابل اين تفکر قرار دارند. از نظر ايشان درست است که وضعيت کشور با چالش‌هايي همراه است اما بدان معنا نيست که کشور در «انسداد» يا «بن‌بست» قرار دارد.«اين راه، چالش دارد؛ اما راه باز است، بن‌بست وجود ندارد. هدف جبهه‌ مخالف نظام اسلامي و انقلاب اسلامي و دشمن ما اين است که راه را بن‌بست نشان بدهد. خودشان هم مي‌گويند ما بايستي اين کارها را بکنيم، اين فشارها را وارد کنيم، اين محاصره را بکنيم، اين تحريم را بکنيم، تا مسئولان جمهوري اسلامي در محاسبات خودشان تجديدنظر کنند. من عرض مي‌کنم؛ ملاحظه‌ واقعيّت ها نه‌فقط موجب 
مي شود ما در محاسبات گذشته‌مان تجديدنظر نکنيم، بلکه ما را به درستىِ راهي که پيموديم و راهي که انقلاب جلوي ما گذاشته، مطمئن‌تر مي کند.»(۱۳۹۱/۵/۳)
امروز بيش از هر زماني انقلاب اسلامي مورد هجمه دشمنان قرار گرفته و مهم‌ترين هدف با القاي نااميدي و ناکارآمدي نظام را دنبال مي کنند.امروز هيچ کس مدعي نيست که کشور در شرايط اقتصادي و اجتماعي مناسب قرار دارد اما اين بدان معنا نيست که به دشمن اجازه دهيم القاي نااميدي را درون جامعه رسوخ دهد.ما در جهت تحقق آرمان هاي انقلاب اسلامي گام هاي اساسي برداشنيم، استقلال کشور، مردم سالاري، آزادي و عزتي که امروز در کشور و ساير کشورهاي اسلامي که به برکت اين انقلاب بوجود آمده بخشي از اهداف و آرمان هاي نظام مقدس جمهوري اسلامي است.يکي از نقاط قوت و برجستگي جامعه ايراني، توان مديريت و تصميم در شرايط پيچيده و دشوار مي باشد. اين ويژگي در ادوار مختلف تاريخي و تمدني، ظهور و بروز يافته و در دهه هاي اخير در فرازهاي مهمي توانسته ايم تصميماتي بگيريم که شرايط را بطور کلي دگرگون نموده است. تجاربي چون مديريت مقاطع بحراني ابتداي انقلاب،مديريت جنگ تحميلي، مقابله با تحريم ها و همگرائي هاي ضد ايراني و ... مصاديقي از اين توانمندي هاست. اکنون نيز کشور، نيازمند باور و به‌کارگيري اين ظرفيت هاست و مطمئنا مي توان با نگاه دقيق و رصد تحولات، نقاط کانوني براي تصميم گيري را شناخت و نقاط ضعف و قوت خود و حريفان را شناخت و تصميمات شجاعانه و عاقلانه گرفت.
وحيد شقاقي شهري اقتصاددان معتقد است:"براي عبور از وضع موجود بايد به  اقتصاد درون‌زا فکر کنيم.در اواخر سال 92 که سياست‌هاي کلي اقتصاد مقاومتي ابلاغ شد هدف اصلي از ابلاغ اين سياست‌ها اين بود که اقتصاد ايران بتواند اقتصادي مقاوم را طراحي و عملياتي کند؛ اقتصادي که در مقابل تکانه‌هاي داخلي و خارجي مقاوم باشد. به همين منظور نيز ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي شکل گرفت تا عملاً آمادگي اقتصاد ايران براي تکانه‌هاي داخلي و خارجي فراهم شود.با يقين مي‌توان گفت اقتصاد ايران در شرايط امروز به هيچ وجه با بن‌بست مواجه نيست و بايد بتوانيم به نيروهاي دروني اقتصاد تکيه کنيم. برداشت من اين است که راه‌حل بخش عمده‌اي از مشکلات در داخل کشور است. چنانچه بهبود فضاي کسب‌وکار، اصلاح نظام بانکي، مديريت نقدينگي، اصلاح نظام مالياتي و... ازجمله مواردي است که هيچ ارتباطي به مسائل خارجي ندارد. اگر مي‌خواهيم گرفتاري‌هاي اقتصادمان کاهش پيدا کند، بايد به اصلاحات ساختاري تن دهيم. معتقدم براي اقتصاد ما بن‌بستي وجود ندارد اما هرچقدر ديرتر دست به اصلاحات ساختاري بزنيم هزينه اين اصلاحات بيشتر خواهد شد. لذا بايد هزينه اين اصلاحات را داده و تن به اصلاحات ساختاري بدهيم که اصل اول براي اين کار، وجود شفافيت است.راه دور زدن تحريم‌ها نيز وجود دارد."
اکثريت قاطع کارشناسان معتقدند جمهوري اسلامي ايران همه  ابزارها و امکانات لازم براي تأمين نيازهاي زندگي روزمره مردم را حتي در شرايط سخت تحريم را بدون هيچ دغدغه‌اي دارد.از انرژي به عنوان يکي از مهم‌ترين عناصر زندگي عمومي همچون برق و گاز و بنزين گرفته تا منابع آب شرب، از اقلام و کالاهاي اساسي و منابع استراتژيک غذايي از گندم و محصولات کشاورزي گرفته تا خوراک و پوشاک و مايحتاج ضروري مردم و... همه به صورت خدادادي و غيرقابل تحريم در داخل و براي هميشه وجود دارد؛ همچنين منابع سرشار ثروت‌هاي انساني، طبيعي و سرمايه‌اي و بازار بزرگ ۸۰ ميليوني، مي‌تواند زمينه هر نوع ترس يا نااميدي را براي اختلال در زندگي مردم از بين ببرد. اما متأسفانه جنگ رواني دشمن به همراه 
بي عملي و خستگي قواي سه‌گانه به ويژه قوه مجريه و عدم اتکا به ظرفيت‌هاي داخلي علي‌الخصوص جوانان برومند کشور، دل‌هاي مردم را نگران معيشت و زندگي روزانه خود کرده است.همان‌طور که مقام معظم رهبري بارها و بارها به استفاده از ظرفيت بزرگ جوانان کشور امر فرموده و اميد و آينده کشور را در دستان اين جوانان مي‌دانند،بايد علاج مشکلات کشور را در گرو جوشيدن اراده و استقامت از درون ملّت جست‌وجو کرد.
شعبان مصطفائي نويسنده و روزنامه نگار در اين خصوص مي گويد:"در خصوص اميد مردم به آينده اولاً لازم است به اميد مردم به نظام و دولت تفاوت قائل شويم. مردم به نظام اميدوار هستند و اين اميدواري را در راهپيمايي‌هاي عظيم 22 بهمن و روز قدس و حضور با نشاط در انتخابات و مواقع حساس نشان داده‌اند. ولي اينکه مردم گله‌مند هستند و به‌ فرض به دولت براي ايجاد رونق اميدوار نيستند، دليل نااميدي از نظام نيست. ثانياً در حالي که کشور درگير مشکلات اقتصادي و رکود است و آمار بيکاري افزايش يافته، رئيس‌جمهور محترم به‌خاطر عمل به وعده‌هايش و اينکه شرمنده مردم نشده، خدا را شکر مي‌کنند. پس تمام ظرفيت کاري دولت در اين حدي بوده که انجام شده است. لذا اميدواري به رونق با اين دولت چگونه قابل جمع است؟ ثالثاً وقتي دولت رفع تمام مشکلات را در گرو رفع تحريم‌ها و برداشته شدن تحريم‌ها را در گرو مذاکره مي‌دانست پس چگونه از سبد اميدي حرف مي‌زند که تنها يک گزينه در آن گذاشته بود. پس دولت محترم در حال پخش حلواي سياسي است و انتظار دارد کام مردم با اين حلواهاي سياسي شيرين شود."
بسياري از مشکلات کشور، نه ناشي از دشمنيِ دشمنان، که به دليل کم‌کاري‌ها و سوءمديريت‌هاي داخلي است. برخي مسائل همچون اشکالات نظام بانکي و نقدينگي، ارتباطي با تحريم و فشارهاي خارجي ندارد و از گذشته وجود داشته است.اين‌ها مسائلي هستند که اتفاقاً بر سر آن، اجماع همه‌ خبرگان و کارشناسان فن نيز وجود دارد؛ مسائلي که حل آنان به طريقه‌ درست، مي‌تواند تا حد زيادي، موجبات شکوفايي اقتصادي را فراهم کند. جالب آنکه رهبر انقلاب نيز در بيان «راهکارها» خود براي حل مشکلات اقتصادي کشور، بر موضوعاتي که حل آنان به چگونگي اقدامات مسئولان کشوري (نه دشمن بيروني) ارتباط دارند اشاره فرمودند؛ موضوعاتي چون: «تهيه‌ نقشه‌ راه اقتصادِ باثبات»، «تقويت بخش خصوصي»، «ضرورت برخورد قاطع با متخلفان»، «اِشراف و اِعمال قدرت دولت بر مبادلات مالي»، «جدي گرفتن سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي»، «اقدام بهنگام و علاج واقعه قبل از وقوع»، «مبارزه‌ واقعي با فساد»، و «حرف زدنِ رودرروي مسئولان با مردم و بيان شرايط».
اينکه برخي افراد و يا نمايندگان مجلس حق دارند با استفاده از تريبون مجلس شوراي اسلامي نقطه نظرهاي خود درباره مسائل کشور را مطرح کنند، امري قطعي و مسلم است که هيچکس حق ندارد مانع آن شود. در عين حال اين نکته نيز قطعي و مسلم است که نمايندگان مجلس نبايد تزريق‌کننده نااميدي به جامعه باشند. آنها بايد ضمن انجام وظايف قانوني خود که بخشي از آن مطرح کردن نقطه نظرهايشان درباره موضوعات مختلف است، همواره به مردم اميد بدهند و از اين طريق دشمنان نظام و ملت و کشور را نااميد کنند.
گرچه راه طي شده پر افتخار و مقايسه اش با گذشته ظلم آشکار است، بايد اذعان کرد فاصله با قله هاي 
هدف گذاري شده انقلاب، همچنان بسيار زياد و عقب ماندگي از طي مسير در برخي زمينه ها خصوصا عدالت اجتماعي قابل دفاع نيست و مورد مطالبه جدي مردم فداکار ايران و رهبري معظم انقلاب است. طبعا جبران مافات و تحقق مناسب اهداف مذکور، نيازمند همت و فداکاري مضاعف همگان بويژه مسئولان کشور در تحولي فراگير است که به فضل الهي شهد شيرين آن را مردم عزيزمان خواهند چشيد.به گفته مخبر دزفولي دبير شوراي عالي انقلاب فرهنگي، راه رسيدن به وضع مطلوب و آرماني اميد است و پمپاژ نااميدي سم مهلک اين جريان رو به جلو در کشور ماست و ما گاهي وقت‌ها در جريان تعليم و تربيت و انتقال مفاهيم،‌ به جاي پمپاژ اميد و به جاي سرعت بخشيدن به اين نگاه آرماني به عکس عمل مي‌کنيم يا توجه لازم را به داشته‌هاي‌مان مبذول نمي‌داريم."

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9308/6/38129/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha