آرشیو
انتخاب نشریه


اخبار برگزيده

اتاق فکر 30 نفره آمريکا و انفعال کابينه روحاني
دکتر عبدالمحمد کاشيان، اقتصاددان و عضو هيئت علمي دانشگاه سمنان در گفت و گو با خبرنگار تسنيم گفت: اولين و مهمترين مشکل در سطح فعلي اين است که در سطح انديشه‌اي و راهبردي، توازني ميان طرف‌هاي خارجي و سطوح تصميم ‌گيري داخلي وجود ندارد. وزارت خزانه داري آمريکا قريب به 380 نفر از افراد خبره و صاحب نظر را که بعضا در بهترين دانشکده‌هاي اقتصاد دنيا درس‌خوانده‌اند صرفا براي مسائل مربوط به تحريم ايران استخدام کرده است و به همين نسبت کشورهاي اروپايي نيز مطالعات لازم را در اين خصوص انجام مي‌دهند. اين در حالي است که در سطوح کارشناسي کشور چنين چيزي را نمي‌بينيم. حداقل سردرگمي دولتمردان در تصميم‌گيري و تغييرات مداوم بخشنامه‌ها نشان از آن دارد که توان انديشه‌اي کشور در اين زمينه به کار گرفته نشده است. بسياري از اقتصاددانان علاقه مند به آينده کشور آماده‌اند که بدون هيچ چشم‌داشتي پا به عرصه گذاشته و در قالب يک تشکيلات منسجم و نظام‌ يافته، توازن مورد را نظر را ايجاد کنند. اين موضوع بستگي به خواست و اراده دولت دارد.
***
اقدام خوب وزير آموزش و پرورش
چندي پيش ستايس محمدي دانش‌آموز پايه هشتم آملي که رتبه برتر شهرستان در جشنواره خوارزمي را کسب کرده است به هنگام بازديد مديران ارشد ستادي و استاني از اردوي هميار مشاور در اردوگاه شهداي دانش‌آموز مازندران، از نحوه تقدير مسئولان آموزشگاه خود، اظهار گلايه و ناراحتي کرده بود. به گزارش فارس، وزير آموزش و پرورش با شنيدن اين خبر، خواستار پي گيري سريع اين موضوع شد و مسعود شکوهي مدير کل امور تربيتي و مشاوره آموزش و پرورش به عنوان نماينده ويژه وزير، در دبيرستان داعي الاسلام شهرستان آمل و در جمع مسئولان آموزش و پرورش استان مازندران و شهرستان آمل و کارکنان مدرسه از ستايش محمدي، دلجويي و تقدير کرد.
***
قانون منع به کارگيري بازنشستگان 
شامل منصوبان رهبري نمي ‌شود
قاسم ميرزايي نيکو، نماينده مردم دماوند و فيروزکوه درباره قانون جديد منع به‌کارگيري بازنشستگان به ايرنا گفت: اين قانون شامل رئيس سازمان صدا‌و‌سيما، رئيس ستاد اجرايي فرمان امام (ره)، رئيس بنياد مستضعفان انقلاب اسلامي و هر کسي که منصوب رهبري است نمي شود. وي همچنين ادامه داد: منظور از اجازات خاصه از مقام معظم رهبري در اين قانون جديد، همان منصوبان رهبري است.
***
رأي داديد، بايد تحمل کنيد!
به گزارش مشرق، سيد حسن قاضي ‌زاده هاشمي وزير بهداشت در مراسم افتتاح اورژانس هوايي و دانشکده پرستاري و مامايي در پرديس دانشکده پزشکي نيشابور گفت: فعلأ مديريت همين است، شما مردم رأي داده ‌ايد، رئيس جمهور و مجلس انتخاب کرديد و آنان نيز وزير و مدير انتخاب کردند، پس بي خود اعصاب، روح و روان همديگر را آزار ندهيم.
***
پرونده سلحشوري و حيدري روي ميز حراست مجلس
عضو هيئت نظارت بر رفتار نمايندگان مجلس از بررسي ويژه شکايت جمعي از نمايندگان درباره نطق ساختار شکنانه پروانه سلحشوري و غلامرضا حيدري در اولين فرصت خبر داد. به گزارش افکارنيوز، 
حجت‌ الاسلام عليرضا سليمي اظهار داشت: پس از نطق ساختار شکنانه خانم سلحشوري و آقاي حيدري در صحن علني هفته گذشته مجلس،‌ جمعي از نمايندگان نامه‌ شکايتي به هيأت نظارت بر رفتار نمايندگان ارسال کردند. وي افزود: با توجه به اينکه در اين خصوص به هيئت شکايت رسيده بايد حتما مورد رسيدگي قرار گيرد. وي همچنين تصريح کرد: پس از بررسي‌هاي انجام شده،‌ با توجه به اقداماتي که در حيطه وظايف هيئت نظارت است قطعا موارد لازم را اعمال خواهيم کرد. در اولين فرصتي که نشست هيئت نظارت بر رفتار نمايندگان تشکيل شود ما اين مسئله را بررسي خواهيم کرد.
***
خروج بيش ازسه  ميليون دلار براي واردات مداد تراش
آمار مقدماتي گمرک از تجارت خارجي ۴ ماهه نخست سال ۹۷ نشان مي‌دهد که در اين مدت بيش از ۴۲۱ تن مدادتراش و تيغه آن از ۱۵ کشور جهان وارد ايران شده است. لازم به ذکر است که واردات ۴۲۱ هزار و ۷۴۹ کيلوگرم مدادتراش و تيغه آن باعث خروج ۳ ميليون و ۲۳۶ هزار و ۴۶۸ دلار به ارزش ريالي ۱۳ ميليارد و ۲۸۲ ميليون و ۸۷۳ هزار و ۵۳۸ تومان شده است. بر اساس اين گزارش، واردات از کشور‌هاي اتريش، آلمان، امارات متحده عربي، اندونزي، انگلستان، ايتاليا، تايوان، ترکيه، چين، سوئد، سوئيس، لهستان، مالزي، هند و هنگ کنگ بوده است. به نقل از ميزان، بنا بر آمار منتشره از سوي گمرک بيشترين واردات از کشور چين با وزن بيش از ۲۹۱ تن و ارزش دلاري يك ميليون و ۱۳۵ هزار و ۲۱۳ دلار صورت گرفته است.
***
کپي ‌برداري از متون اتاق فکر استکبار جهاني
عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس گفت: نطق خانم سلحشوري و آقاي حيدري، کپي ‌برداري از متون تهيه شده توسط اتاق فکر استکبار جهاني است و البته اين نمايندگان با هدف فرار از پاسخگويي به مردم و طرح مسائل حاشيه‌اي اين مطالب را بيان مي‌کنند. جواد 
کريمي قدوسي نماينده مردم مشهد افزود: واقعيت امر اين است که استکبار جهاني به ويژه در کشورهاي اروپايي (هلند، فرانسه، انگليس) سه مرکز شبانه ‌روزي تأسيس کرده است که براي مبارزه با جمهوري اسلامي توليد محتوا مي‌کند و به تنظيم متن نطق و سخنراني براي برخي از افراد مي ‌پردازد و حتي براي روزنامه‌هاي زنجيره‌اي داخل، تيتر تعيين و پيشنهاد مي‌کند. وي که با فارس گفت و گو مي کرد، افزود: من نطق آقاي غلامرضا حيدري و خانم پروانه سلحشوري نماينده مردم تهران را بررسي کردم و با توليدات اين سه مرکز اروپايي تطبيق دادم، اين يقين براي من حاصل شد که اين نطق‌ها پيش از آنکه توسط اين نمايندگان تنظيم و نوشته شده باشد، کپي‌برداري از متوني است که در اين مراکز تهيه مي‌شود.
***
کارشکني وزارت نفت ادامه دارد 
رئيس کميسيون اقتصادي مجلس گفت: در عرضه هاي قبلي نفت در بورس، وزارت نفت قيمت را به حدي بالا اعلام کرد که معامله‌اي صورت نگيرد؛ در واقع کارشکني وزارت نفت از آنجا شروع شد و در حال حاضر نيز ادامه دارد. محمد رضا پورابراهيمي در گفت و گو با تسنيم با اشاره به ضرورت راه اندازي بورس نفت براي مقابله با تحريم هاي نفتي گفت: پيش از جريان تحريم‌ ها ما تمام تلاش مان اين بود که کمک کنيم دولت از تصدي‌گري خارج شود. پورابراهيمي در خصوص دلايل شکست تجربه‌هاي قبلي عرضه نفت در بورس اظهار داشت: من خاطرم هست که در دولت احمدي نژاد هم وقتي که حتي وزير نفت و وزير اقتصاد در بورس کالا، معاملات نفت خام را افتتاح کردند، وزارت نفت به حدي قيمت را بالا اعلام کرد که معامله‌اي صورت نگرفت. در واقع کارشکني وزارت نفت از آنجا شروع شد و در حال حاضر نيز ادامه دارد. ما تلاشمان اين است که در شرايطي که با تحريم روبرو هستيم، از ظرفيت بخش خصوصي در بورس کالا يا انرژي به صورت شفاف استفاده کنيم. وي ادامه داد: در اينجا مهم اين است که دولت نفت را عرضه کند و بخش خصوصي نفت را خريداري نمايد و خودش صادرات را انجام دهد، لذا يکي از راه هاي مقابله با تحريم نفتي، همين عرضه نفت در بورس است.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9307/2/38098/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha