آرشیو
انتخاب نشریه


گزارشي پيرامون علل کاهش يا تأخير ازدواج جوانان
برخي جوانان چرا دير ازدواج مي‌ کنند؟

يکي از مشکلات جوانان انتخاب نادرست همسر است و مهم ‌ترين مورد، انتخاب مناسب ‌ترين فرد براي ازدواج است که اين مورد هم بايد از کودکي توسط والدين به فرزندان آموزش داده شود.
به گزارش فارس، وضعيت ازدواج در جامعه کنوني ايراني نياز به بررسي و تأمل دارد، چند سالي است که با کاهش ازدواج روبه‌رو هستيم که اين موضوع باعث مشکلات متعددي در جامعه مي‌شود.  
اگر والدين از تولد فرزند خود به فکر ازدواج و خوشبختي او باشند، با رفتار و اعمال خود، او را فردي مناسب براي يک زندگي ايده‌آل پرورش مي‌دهند که البته اين ايده‌آل کاملاً با رفتار اکثر والدين امروزي تضاد دارد.
با افزايش خانواده‌هاي تک فرزندي يا حداکثر دو فرزندي در جامعه ايراني و همچنين تغيير نقش‌هاي زن و مرد، کاهش قدرت خريد مردم و به دنبال آن شاغل شدن مادران، اکثر والدين براي رسيدن به کارهاي روزمره خود، کودکان را به کلاس‌هاي متعدد يا نزد مادربزرگ‌ها مي‌فرستند و گاهي هم اين کودکان مجبورند ساعاتي از روز را در خانه به تنهايي سر کنند.
از طرفي اکثر والدين براي رهايي از بحث با فرزندان خود و همچنين رفاه حال آنان، هر چيزي را که مي‌خواهند از جمله انواع وسايل بازي و گوشي و تبلتي که خود باعث مشکلات فراواني براي کودکان مي‌شود، برايشان فراهم مي‌کنند و اين خود باعث پر توقع و خودخواه شدن فرزندان مي‌شود.
همه اين اتفاقات در شکل‌گيري شخصيت کودک تأثيرگذار است، اين رفتارها باعث خودشيفته شدن و در عين حال آماده و مسؤوليت‌پذير نبودن کودک براي ازدواج در آينده خواهد شد، همين والدين زماني که فرزندشان به سن ازدواج مي‌رسد، در پي يافتن بهترين فرد براي ازدواج با فرزند خود هستند در صورتي‌که فرزند خودشان فرد مناسبي براي ازدواج نيست.
* دلايل جوانان براي ازدواج نکردن 
دختر جوان و مجرد 27 ساله‌اي به نام نغمه در ارتباط با دليل عدم ازدواج خود، اين‌ گونه مي‌گويد: با وجود خواستگاران زياد و گاه و بي گاهي که دارم، نمي‌توانم انتخابي داشته باشم و هميشه سردرگم هستم، نمي‌دانم از زندگي مشترک دقيقاً چه مي‌خواهم تا در خواستگارانم به دنبال آن‌ها بگردم؟ حتي درست خودم را نمي‌شناسم و نمي‌دانم توانايي آغاز يک زندگي مستقل را دارم يا خير.
وي عنوان کرد: مادرم تا 2 سال پيش به شغل معلمي مشغول بود و پا به پاي پدرم کار مي‌کرد، به همين دليل صميميت کمي با هم داريم و هر فردي در خانواده فقط روي کارهاي خود متمرکز است، بنده فکر مي‌کنم شخصيتم به گونه‌اي است که هنوز آمادگي براي ازدواج و ايفاي نقش همسري را ندارم.
نغمه در پايان مطرح کرد: توانايي‌هاي يک همسر را نتوانستم از مادرم بياموزم و براي رفع اين مشکل چند ماهي است که با مشاوري صحبت مي‌کنم و اميدوارم با جلسات بيشتري بتوانم توانايي خود را براي يک زندگي مشترک موفق ارتقا دهم.
توانمند نبودن جوانان براي زندگي مشترک، يکي از اساسي‌ترين مشکلات دير يا اصلاً ازدواج نکردن جوانان است، توانمند از نظر اينکه بتوانند در مواجهه با مشکلات بهترين تصميم را بگيرند و به خوبي مسائل را حل کنند و همچنين بتوانند با جنس مخالف خود به خوبي رابطه برقرار کنند.
يکي ديگر از مشکلات جوانان ما انتخاب نادرست همسر است، بعد از مناسب بودن افراد براي ازدواج، مهمترين مورد، انتخاب مناسب‌ترين فرد براي ازدواج است که اين مورد هم بايد از کودکي توسط والدين به فرزندان آموزش داده شود، بسياري از افراد با وجود داشتن شخصيت بسيار خوبي براي زندگي مشترک، در کنار افراد مناسب خود قرار نگرفته و به همين دليل زندگي خوبي نداشته‌اند.
پسر جوان و مجرد 33 ساله‌اي به نام حسين در مورد ازدواج نکردن خود چنين بيان کرد: بسياري از دوستانم به دليل مشکلات اقتصادي موفق به ازدواج نشده‌اند، اما بنده با وجود نداشتن مشکل اقتصادي و با توجه به خواستگاري‌هاي زيادي که رفته‌ام هنوز نتوانسته‌ام ازدواج کنم.
وي در ادامه عنوان کرد: با گذشت اين هشت سالي که تصميم به ازدواج داشته‌ام، احساس مي‌کنم در انتخاب سخت‌گيرتر شده‌ام و در بسياري از موارد انتخابي خودم پشيمان مي‌شوم که چرا به دلايل بي‌اهميتي، فردي را انتخاب نکردم و اين موضوع برايم ناراحت‌کننده است.
حسين ادامه داد: هميشه در بين دوستان، همکلاسي‌ها و اقوام بهترين‌ها را داشته‌ام و اين جزئي از شخصيتم شده است، فکر مي‌کنم تا زماني که نتوانم بهترين فرد را براي ازدواج پيدا کنم بهتر است ازدواج نکنم تا اينکه با يک انتخاب نامناسب پس از ازدواج پشيمان شوم، همچنين فکر مي‌کنم يکي از نکات منفي شخصيتم کمي خودخواهي و کمال‌طلبي است.
وي در پايان مطرح کرد: يکي ديگر از دلايلي که شايد تا به حال موفق به ازدواج نشده‌ام، به نظرم ترس از شکست است، هميشه وقتي به ازدواج فکر مي‌کنم به دنبال آن به اينکه امکان دارد با شکست هم روبرو شوم، آزارم مي‌دهد و باعث مي‌شود سخت‌گيرتر شوم.
* کودکي؛ زمان آماده شدن براي زندگي مشترک 
دانشيار گروه علوم تربيتي دانشگاه اصفهان در ارتباط با نقش خانواده و والدين در ازدواج جوانان اظهار کرد: از زماني که فرزندي در خانواده متولد مي‌شود، والدين بايد براي ازدواج او برنامه‌ريزي کنند، زماني که فرزندي به سن ازدواج مي‌رسد بايد از قبل، مهارت‌ها و توانايي‌هايي را کسب کرده باشد که بتواند هم فرد مناسبي براي ازدواج باشد و هم انتخاب صحيحي داشته باشد.
رضاعلي نوروزي در ادامه افزود: مشکل اصلي جوانان در حال حاضر اين است که مهارت‌هاي شناختي يا عملي براي انتخاب همسر و تصميم‌گيري ندارند، در قديم چون ازدواج‌ها به روش سنتي بود، والدين تصميم مي‌گرفتند، اما امروزه که در کشاکش زندگي مدرن و سنتي هستيم، در بسياري از موارد نه روش سنتي به درستي انجام مي‌شود و نه روش مدرن کارآمد عمل مي‌کند.
دانشيار گروه علوم تربيتي دانشگاه اصفهان متذکر شد: جوانان در سن ازدواج توانايي شناختي، مهارتي، ادراکي يا توانايي تصميم‌ گيري و تجزيه و تحليل براي انتخاب صحيح را ندارند، اين زمان براي آموزش فرزندان دير است، اين جوان بايد در سن 4 سالگي برخي از مهارت‌ها، در 
8 سالگي برخي ديگر از مهارت‌ها و در سن 16 سالگي گروه ديگري را کسب مي‌کرد تا در سن ازدواج علاوه بر اينکه شخصيت توانمندي داشت، مي‌توانست انتخاب درست و مناسبي هم داشته باشد.
وي عنوان کرد: در حال حاضر فضايي که در خانواده‌ها حاکم است فضايي نيست که فرزندان در آن بتوانند تجزيه و تحليل کنند، مسائل را کنار هم بگذارند و به درک درستي از آن‌ها برسند، حتي شناختي نسبت به خود، توانايي‌ها و ويژگي‌هاي خود ندارند، چه برسد شناختي نسبت به جنس مخالف که يکي از بايدهاي ازدواج موفق است.
* شناخت خود؛ مهم ‌ترين راز موفقيت 
متخصص تعليم و تربيت اسلامي بيان داشت: براي ازدواج فرد بايد در ابتدا توانسته باشند به شناختي از خود و مهارت‌هاي خود دست يابد، روي مهارت ادراکي کودکان بايد کار شود تا در تمام مراحل زندگي بتوانند انتخاب ‌هاي صحيح داشته باشند، به عنوان مثال نوجوانان نمي‌توانند انتخاب رشته کنند چون خانواده فضاي مناسب براي تجزيه و تحليل و براي اين‌که نوجوان در آن محيط بفهمد چه ويژگي‌هايي دارد و چه کاري مناسب اوست را فراهم نکرده است، فرد بايد شناخت کامل از خود داشته باشد و از کاري که مي‌خواهد انجام دهد هم شناخت کافي داشته باشد.
* يکي از الزامات ازدواج موفق 
وي يادآور شد: پس از شناخت خود، ويژگي‌ها و مهارت‌هاي خود، عامل ديگري هم براي ازدواج وجود دارد و آن، اين است که از طرف مقابل هم شناخت کافي داشته باشد، يک پسر درکي از روحيات خانم‌ها، فضاها و نگاه‌هايي که دارد و همچنين يک دختر هم همين درک را نسبت به روحيات، فضاها و نگاه‌هاي آقايان داشته باشد و به يک فهمي برسد تا در زندگي زناشويي دچار چالش نشود.
نوروزي با اشاره به اهميت شناخت جنس مخالف براي ازدواج موفق، بيان کرد: در بسياري از خانواده‌ها اين شناخت اتفاق نمي‌افتد، در برخي از خانواده‌ها به اشتباه، فضاي باز و آزادي در اختيار فرزندان قرار مي‌دهند که اين اتفاق نمي‌افتد و در برخي هم فضا را بيش از حد مي‌بندند که اين شناخت درست انجام نمي‌شود، حداقل از نوجواني اين فضا بايد فراهم شود که به يک فهم صحيح از موضوع شناخت جنس مخالف برسد.
وي ادامه داد: در برخي از خانواده‌ها يک ‌سري از مباحث را ممنوع مي‌کنند که در باره اين مسئله صحبت نکن يا اين مسئله بد است، بله حدود بايد رعايت شود، اما اصلاً نپرداختن به موضوعات و خط قرمز کردن برخي مسائل چيزي را حل نمي‌کند و همچنين برعکس آن‌ها، برخي از خانواده‌ها فضا را بيش از حد باز مي‌کنند. در حال حاضر فقط افراط و تفريط وجود دارد و خانواده‌هاي متعادل به ندرت ديده مي‌شود.
دانشيار گروه علوم تربيتي دانشگاه اصفهان متذکر شد: يکي ديگر از مهارت‌هاي مورد نياز ازدواج، کارهاي عملي است، دختران و پسران  ما چقدر آمادگي براي نقش همسري دارند؟ در صورتي‌ که اين‌ها را خانواده بايد به او آموزش دهد، در قديم مادران در کنار کارهايي که انجام مي‌دادند، به بچه‌ها هم آموزش مي‌دادند؛ در حالي‌ که امروزه جوانان در دانشگاه ليسانس، فوق ليسانس و دکتري مي‌گيرند، اما آيا مهارت‌هاي زندگي را هم مي‌آموزند؟ آيا همسرداري و فرزند پروري هم مي‌آموزند؟ برخي رشته‌ها شايد کمي کمک کند، اما آن‌ها هم اما و اگر دارد زيرا صرفاً يک‌ سري دروس خوانده شده و آيا در عمل انجام مي‌شود؟
وي با بيان اينکه مدرسه، دانشگاه‌ و حوزه نتوانسته اند مهارت‌هاي جوانان را ارتقا ببخشند، توصيه کرد: خانواده ‌ها 
در مهارت‌هاي عملي بايد صحيح عمل کنند، مرد جواني که مي‌خواهد ازدواج کند بايد يک ‌سري مهارت را داشته باشد، دختر جواني که قصد ازدواج دارد بايد توانايي‌هاي لازم را داشته باشد و همه اين‌ها بايد از قبل آموزش داده شده باشد، اين موارد شناختي ادراکي هستند که در جامعه ما به ندرت ديده مي‌شود.
متخصص تعليم و تربيت اسلامي در پايان از خانواده‌ها خواست: خانواده بايد درک درستي چه به دختر و چه به پسر درباره ويژگي‌ها و توانايي‌هاي خود بدهد و همچنين کمک کند تا به درک صحيحي از جنس مخالف برسد تا در زمان تصميم‌ گيري بتواند انتخاب صحيح داشته باشد، اين شناخت‌ها و مهارت‌ها در کودکي و در سن 3 الي 4 سالگي بايد آغاز شود و حداکثر در 11 الي 12 سالگي بايد مهارت‌آموزي در زمينه همسري، مادري و پدري انجام شود.
با توجه به اهميت ازدواج در دين اسلام و همچنين تأثيرات آن در جامعه، بايد خانواده‌ها در شيوه تربيتي خود تجديد نظر کنند و فرزندان خود را از آغاز کودکي متناسب با سن و سال‌شان با تربيت هدف‌مند و برنامه‌ريزي شده براي آينده پرورش دهند. همچنين افرادي که در حال حاضر به سن جواني و ازدواج رسيده‌اند بهتر است با کمک مشاور و مراکز مشاوره توانايي و مهارت‌هاي لازم را کسب کنند تا بتوانند ازدواج موفقي داشته باشند.
* ارائه مشاوره‌ هاي پيش از ازدواج 
مدير کل بهزيستي استان اصفهان در ارتباط با مشاوره قبل از ازدواج مي گويد: اداره بهزيستي مشاوره‌هاي پيش از ازدواج را به صورت متنوعي براي جوانان ارائه مي‌کند، مشاوره‌هاي اين نهاد به صورت دو بسته کامل که يکي به صورت مولتي مديا و ديگري در قالب بسته اينفوگرافي يا بسته کاريکاتوري است و برگزاري کلاس‌هاي حضوري ارائه مي‌شود.
مرضيه فرشاد در ادامه مطرح کرد: همه اين اينفوگرافي‌ها و کاريکاتورها تقريباً خلاصه‌اي از آموزش‌هاي قبل از ازدواج را در بر مي‌گيرند، بسته مولتي مديا هم در قالب تعدادي سي دي در دسترس عموم است و افراد مي‌توانند به اداره بهزيستي شهرستان خود براي تهيه بسته مولتي مديا يا بسته اينفوگرافي مراجعه کنند و از مطالب مفيد آن بهره‌مند شوند.
وي در پايان متذکر شد: در ارتباط با مشاوره قبل از ازدواج، بهزيستي کلاس‌هاي حضوري را هم براي استفاده هرچه بيشتر جوانان برگزار مي‌کند که مربيان اين دوره‌ها توسط خود بهزيستي آموزش مي‌بينند؛ افرادي که تمايل به شرکت در اين دوره‌ها را دارند مي‌توانند به اداره بهزيستي شهرستان خود مراجعه کنند و مهارت‌هاي مورد نياز براي ازدواج موفق را کسب کنند.
جواناني که احساس مي‌کنند هنوز براي ازدواج آمادگي و توانايي ندارند با استفاده از امکانات متنوع مي‌توانند مهارت‌هاي لازم را در خود به وجود آورند و به اين توجه داشته باشند که از همان ابتدا براي ارتقاي توانمندي و مهارت‌هاي مختلف فرزندان خود برنامه ‌ريزي کنند تا در آينده با مشکل فعلي اين جوانان روبه رو نشوند.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9307/6/38029/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha