آرشیو
انتخاب نشریه


پيتر جن کينز در گفت‌و‌گو با رسالت:
اروپا نمي‌تواند شرکت‌هاي خود را مجبور به تجارت با ايران‌کند

سفير سابق انگليس در سازمان ملل متحد اظهار داشت : شرکت هاي اروپايي فعال، توجهي نسبت به موضوع به روز رساني قوانين مسدود ساز تحريم هاي 
ايران ندارند. 
پيتر جن کينز در گفت و گو با خبرنگار رسالت تصريح کرد :
شرکت هاي اروپايي معتقدند که اعمال قوانين مسدود ساز و به روزساني اين قوانين، نمي تواند تضميني کافي براي تامين منافع اقتصادي آنها باشد. اين شرکت‌ها بسيار نگرانند که در صورت فعاليت تجاري با ايران يا در اين کشور، ايالات متحده جريمه‌هاي سنگيني را بر آن‌ها اعمال کند و حتي با وجود پرداخت اين جريمه‌ها ديگر قادر به ادامه تجارت و فعاليت اقتصادي در آمريکا نخواهند بود. همين جريمه‌هاي سنگين واشنگتن بسياري از شرکت‌ها را وادار مي‌کند که از بازار ايران بيرون بيايند يا از ورود به اين بازار خودداري کنند.
اين ديپلمات انگليسي تصريح کرد : در عين حال برخي شرکتهاي اروپايي وجود دارند که 
هيچ گونه فعاليت اقتصادي در ايالات متحده آمريکا ندارند و از اين رو ، تحريم هاي آمريکا تهديدي عليه منافع آنها نيست. اين شرکتها مي توانند به فعاليت هاي اقتصادي و تجاري خود با ايران ادامه دهند. 
جن کينز در خصوص تضمينهاي اتحاديه اروپا به ايران در خصوص ادامه توافق هسته اي تاکيد کرد :بايد اين حقيقت را پذيرفت که اطمينان بخشي اروپا به ايران در خصوص حفظ برجام و کسب منافع آن ، به همان سبکي که در دوران حضور آمريکا در برجام وجود داشت ، آسان نيست.  اين موضوع که اروپا بتواند ايران را مطمئن سازد که به همان اندازه اي آسوده خواهد بود که اگر آمريکا در برجام مي ماند و به تعهدات خود در قبال برجام عمل مي کرد، فراتر از قدرت کشورهاي اروپايي است. اگرچه اروپا مي تواند در اين خصوص قوانين، مقررات و مجازات هايي را در راستاي ادامه همکاري شرکت هاي تجاري با ايران در نظر بگيرد، اما اين بسيار غير واقع بينانه است که از دولت هاي اروپاي انتظار داشته باشيم شرکت هاي تجاري را مجبور به تجارت با ايران کنند.حداکثر کاري که دولت هاي اروپايي مي توانند انجام دهند اين است که مسيرها و کانال‌هاي مطمئني را براي نقل و انتقالات مالي با هدف تسهيل و تشويق سرمايه‌گذاري و فعاليت اقتصادي در ايران 
فراهم کنند. در مجموع تاکيد مي کنم شرکت هايي که منافع آنها با ايالات متحده  گره خورده و با آمريکا مشغول تجارت هستند، توجهي به قوانين مسدود کننده نخواهند داشت و تجارت با ايران را متوقف خواهند کرد. 

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9306/1/37996/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha