آرشیو
انتخاب نشریه


اخبار برگزيده

در تدارک جام زهر به رهبري هستند 
تا مقاومت در برابر مذاکره را بشکنند 
اقتصاددان اصلاح طلب با بيان اينکه رقابت هاي سياسي موجب شد تا جام زهر به امام داده شود، تصريح کرد: امروز نيز در حال تدارک يک جام زهر ديگر به رهبري هستند تا مقاومت ها را در برابر مذاکره بشکنند. به گزارش فارس، حسين راغفر در هفدهمين کنگره حزب مردم‌سالاري ادامه داد: آنچه که اتفاق افتاده، چپاول مردم و زمينه سازي براي فروپاشي و کودتاست. من تاسف مي‌خورم و نمي‌دانم دستگاه‌هاي امنيتي کجا هستند؟ راغفر با بيان اينکه يک گروه نفوذي براي ضربه زدن به انقلاب به اقتصاد ورود کرده و با گزاره‌هاي غلط، ذهن مسئولان ما را پر کرده اند، خاطرنشان کرد: از سال ۱۳۸۹ تا حالا در اقتصاد رکود داريم و 8 سال است که پوست مردم ما کنده شده است و افزايش دلار، کارت دعوت مستقيم براي شورش است.
***
دولت، بزرگ‌ترين محتکر است
رسول خضري، عضو کميسيون اجتماعي مجلس در گفت‌وگو با تابناک گفت: به نظر من دولت، بزرگترين محتکر است. جالب است که اينها خودشان احتکار مي کنند و از طرف ديگر، به صدا و سيما مي روند و مي گويند احتکار نکنيد. آنها خودشان در جاي جاي کشور، از آذربايجان شرقي گرفته تا تهران، 40 هزار، 20 هزار و ... خودرو احتکار کرده اند و به مردم مي گويند، کالا احتکار نکنيد! اين نماينده مجلس افزود: خودروساز ما 20 هزار خودرو را به بهانه واهي و تنها به اين دليل که راديو کم دارد، نگه داشته است. آقا! راديو پيشکش؛ مردم در اين وضعيت راديو مي خواهند چه کار؟ خودرو در بازار يک و نيم تا دو برابر قيمت کارخانه شده؛ پس کي مي خواهند به داد مردم برسند؟ خودروسازهاي ما، خودروهاي بنجل را با قيمت دو تا سه برابر به مردم مي فروشند. بايد با اين افراد به شدت برخورد کرد.
***
سوار بر موج ورشکستگي!
روزنامه جوان نوشت: اين روزها به دليل شرايط نامناسب اقتصادي در کشور، شرکت‌هاي زيادي به دنبال اعلام ورشکستگي و جمع کردن تجارت خود رفته‌اند و متأسفانه دادگاه‌ها پر از پرونده‌هاي درخواست صدور حکم ورشکستگي است. البته در اين بين نبايد اين نکته را فراموش کرد که از ورشکستگي اين شرکت‌ها، تجارت‌هاي ديگري نيز در حال شکل‌گيري است. تجارت‌هايي که بر اساس آن، برخي وکلا در دفاتر خود پيگيري امور پرونده‌هاي اعلام ورشکستگي را انجام مي‌دهند و از قبال آن پول‌هاي کلاني کسب مي‌کنند. البته در اين بين شرکت‌هايي نيز هستند که با بهره‌گيري از همين وکلا و دفاتر حقوقي، براي شانه خالي کردن از بدهي‌هاي خود به سمت اعلام صوري ورشکستگي مي‌روند. در اين شيوه، افراد با ثبت شرکت‌هاي صوري اقدام به انجام تجارت‌هاي کلان و دريافت وام‌هاي بانکي مي‌کنند و پس از مدتي براي فرار از پرداخت ماليات و همچنين پرداخت نکردن مطالبات معوق بانک، به سراغ مؤسسات حقوقي مي‌روند تا از طريق ايجاد صورت‌هاي مالي ساختگي، در سريع‌ترين زمان ممکن حکم دادگاه در خصوص ورشکستگي شرکت را دريافت کنند.
***
هر ۱۰ روز، ۱۰ درصد افزايش قيمت! 
رئيس اتحاديه فروشندگان فرآورده‌هاي گوشتي البرز از توقف فعاليت کارخانه‌هاي توليدي فرآورده‌هاي گوشتي خبر داد و گفت: فرآورده‌هاي گوشتي از اول مرداد تا کنون ۴۰ درصد گران‌تر شده است و به عبارتي هر ۱۰ روز، ۱۰ درصد افزايش قيمت در اين محصولات داشته‌ايم. علي عيوضي در گفت‌وگو با ايسنا در خصوص وضعيت خريد و فروش گوشت استان اظهار کرد: برندهاي معروف و اصلي توليد فرآورده‌هاي گوشتي مدتي است که ديگر هيچ محصولي توليد نمي‌ کنند.
***
چرا مردم دلارها را به بازار نياوردند؟
مهدي تقوي، اقتصاددان در مورد تأثير ابلاغ و اجراي بسته ارزي دولت براي کنترل نرخ بازار در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران گفت: احتمالا اگر مردم حرف‌هاي دولت را قبول داشتند، دلارهاي خود را به بازار مي‌آوردند و بدين صورت نرخ ارز کاهش مي‌يافت، اما عکس اين ماجرا اتفاق افتاد و حتي ممکن است در روزهاي آينده نرخ ارز بالاتر رود. بر اساس بررسي‌هاي بنده در ۲۳ اسفند ۹۶، هر دلار استراليا ۳هزار و ۸۵۰ تومان خريداري شده و به قيمت ۳هزار و ۸۸۰ تومان به فروش رسيده؛ در حالي که در ۱۰ شهريور ۹۷ دلار استراليا به قيمت ۸هزار و ۵۰ تومان خريد و فروش شده و دلار آمريکا نيز در همين تاريخ يعني دهم شهريور به قيمت ۱۰هزار و ۹۰۰ تومان خريداري شده و به قيمت ۱۰هزار و ۹۹۰ تومان به فروش مي‌رسد که نرخ‌هايي بسيار عجيب و غريب و دور از ذهن است.
***
به‌ هم ‌ريختگي در جناح بندي‌ ها
عباس سليمي نمين در مصاحبه با هفته نامه مثلث گفت: برخي از نمايندگان از همين الان، يعني از همين روزها به فکر حوزه‌هاي انتخاباتي خودشان هستند. علي‌القاعده بخصوص در ارتباط با برخي ضعف‌هاي مديريتي دولت که فشاري را بر مردم وارد ساخته، دغدغه اصلي‌شان جلب نظر مردم است تا يک گروه و فراکسيون. يعني برايشان آن چيزي که حائز اهميت است، اين است که ثابت کنند يا نشان دهند که دغدغه مردم را دارند، براي حل مشکلات مردم در مجلس فعال بودند و تلاش‌هاي جدي را مبذول داشتند. از اين منظر بايد حتما برخي عملکردها را ارزيابي کرد، مثل برخي از نمايندگاني که از فراکسيون اميد بودند اما برخلاف آن مشي فراکسيون‌شان عمل کردند، به‌طور مشخص در مورد استيضاح وزير اقتصاد. اين برمي‌گردد به مسئله دغدغه‌هاي نمايندگان در حوزه انتخابي‌شان؛ نمي‌توانند امروز بدون کارنامه‌اي در زمينه‌هاي مشکلات اقتصادي مردم به راي مردم اميدوار باشند. بنابراين شما مي‌بينيد که يک به‌هم‌ريختگي در جناح‌بندي‌ها صورت گرفته است.
***
حلول روح بهزاد نبوي در يک زن!
پروانه سلحشوري، از نمايندگان اصلاح ‌طلب مجلس هفته گذشته نطقي را که سراسر سياه نمايي بود، در مجلس خواند. مشرق در اين باره نوشت: خطاب قرار دادن رهبري از تريبون مجلس، سياه‌ نمايي ويژه از اوضاع کشور، بحران‌نمايي، فرار از مسئوليت در معرفي روحاني، مقصر جلوه‌ دادن نهادهاي امين نظام و... تماماً رفتارهايي است که «بهزاد نبوي» به عنوان يک چهره تندروي اصلاح‌ طلب، در مجلس ششم، در فتنه سال 88 و طي سال‌هاي اخير انجام داده است. اين «تشبيه» و «مشّبه ‌به» به روشني نشان مي‌دهد که تصلب فکري و اصرار بر ادامه اغلاط هميشگي تفکر چپ، چرا راه را بر پويايي اصلاح‌ طلبان بسته است، چرا جوانان راهي در ستاد اين جريان خاص سياسي ندارند و اساساً چرا چپ ‌ها و دولت مطلوب آنها يعني دولت روحاني، چنين کارنامه‌اي را در دامن مردم گذاشته ‌اند؟!
***
خودکرده را تدبير نيست!
به گزارش شبکه آمريکايي سي‌ان‌بي‌سي، «جان کيلداف» متخصص و تحليلگر انرژي، تحريم‌هاي ايران را مهم‌ترين دليل افزايش قيمت نفت تگزاس مي‌داند و مي‌گويد اين تحريم‌ها مي‌تواند تا زمستان 30 درصد قيمت‌ها را افزايش دهد و سبب شود قيمت بنزين به گالني 4 دلار در پمپ بنزين‌هاي آمريکا برسد. در حال حاضر قيمت هر گالن بنزين در آمريکا حدود 2/83 دلار است. شبکه سي‌ان‌بي‌سي در ادامه به نقل از تحليلگران گزارش داد بازار جهاني نفت در تنگنا قرار دارد و اين تنگنا ممکن است شديدتر هم شود.
***
چه کسي صداي ملت را نمي شنود؟
خبرآنلاين نوشته است: بدون تعارف بعد از ديدن فيلم برخورد زشت علي مطهري با يک شهروند، اولين نکته اي که به ذهن رسيد ضرورت عذرخواهي علي مطهري و برخورد شديد با روحاني مذکور بود. اينکه جوان مورد نظر با چه نيت و هدفي در اين شرايط پر استرس اقتصادي، مطهري را مورد عتاب قرار داده مهم نيست؛ مهم اين است که علي مطهري در کسوت نمايندگي ملت بايد خود را در معرض افکارعمومي قرار دهد و با سعه صدر، صداي ملت را بشنود و پاسخگو باشد. يکي از نقدهاي هميشگي علي مطهري به بخش هايي از حاکميت همواره اين بوده که صداي ملت را نمي شنوند. پس چرا وي در مواجهه با اعتراض يکي از همين ملت چنين برآشفته مي شود و به جاي عذرخواهي و خاک پاشيدن بر دهان متملقين، راه توجيه را برمي گزيند؟
***
۱۱ درصد نقدينگي کشور روي شاسي سايپا
روزنامه فرهيختگان نوشت: اخيرا ۶ ميليون نفر براي پيش‌خريد خودرو اقدام کردند، اگر ميانگين قيمت هر خودرو ۲۵ ميليون تومان باشد؛ اين تعداد۱۵۰ هزار ميليارد تومان فقط براي خريد خودرو در دست دارند که معادل ۱۱ درصد نقدينگي کل کشور است؛ کارشناسان معتقدند هدايت درست نقدينگي ۱۶۰۰ هزار ميلياردي مي‌تواند التهابات بازار را کنترل کند.
40 ميليون آمريکايي زير خط فقر
مؤسسه تحقيقاتي «Urban Institute» واشنگتن در گزارشي اعلام کرد، آمارهاي ارائه شده از سوي دولت آمريکا نسبت به رشد اقتصادي در اين کشور تنها روي کاغذ خوب است و درباره زندگي واقعي مردم در آمريکا صدق نمي‌کند. اين مؤسسه در گزارش خود مي‌نويسد: بر اساس ارزيابي‌هاي انجام شده، در حال حاضر بيش از 40 ميليون نفر از مردم آمريکا، به منزله ثروتمندترين کشور جهان، زير خط فقر زندگي مي‌کنند و نکته بسيار مهم اين است که نتايج تحقيقات نشان مي‌دهد نه تنها ده‌ها ميليون نفر فقير در آمريکا در تأمين مايحتاج خود مشکل دارند، بلکه قشر متوسط آمريکا با سرانه درآمد خانوار 39 تا 118 هزار دلار در سال هم با مشکل در تأمين نيازهاي خود مواجه هستند. اين مؤسسه اضافه مي‌کند: اکنون در آمريکا بالغ بر 55 ميليون نفر حتي توانايي تأمين هزار دلار براي شرايط اضطراري را ندارند.
***
بي عملي دولت، جوّ رواني منفي ايجاد کرده است
روزنامه اعتماد در يادداشتي با عنوان «بي عملي دولت، بي اعتمادي مردم» نوشت: دولت بايد تحرک بيشتري در جهت حل مسائل و دادن پاسخ‌هاي اقناعي به مردم داشته باشد. مردم اين روزها در حل مشکلات اقتصادي با دولت همراهي نمي‌کنند… اگر اعتماد مردم به اقدامات دولت متوجه شود، در اين صورت وضعيت رواني جامعه بهتر مي‌شود و اعتماد بيشتري حاصل مي‌شود. در غير اين صورت سير صعودي افزايش قيمت‌ها طبيعي خواهد بود. دولت بايد با قاطعيت، جديت و ارتباط روزانه از طريق سخنگوي دولت که اکنون در وضعيت تعليق است، با مردم سخن بگويد. اتفاقاً همين امر يکي از ضعف‌هاي دولت در شرايط فعلي است. دولت بايد به گفت‌وگو و اطلاع‌رساني صريح در جهت اقدامات انجام شده به مردم مبادرت کند. بي‌عملي، انفعال يا حداقل بي‌اطلاعي مردم از اقدامات دولت مي‌تواند به بي‌اعتمادي مردم منجر شود. اين روزنامه اصلاح‌ طلب در ادامه نوشت: در شرايط کنوني دولت بايد به‌ طور جدي درصدد حل مشکلات موجود باشد. بي‌عملي و انفعال به اندازه تصميمات نادرست مي‌تواند باعث ايجاد جوّ رواني منفي شود.
***
اشتغال ايجاد شده ارتباطي به اقدامات دولت ندارد
روزنامه جهان صنعت نوشت: مرکز پژوهش‌هاي مجلس پنجم شهريورماه جاري گزارشي با عنوان «بررسي تحولات مهم بازار کار ايران در دوره پاييز سال ۱۳۹۳ تا زمستان سال۱۳۹۶» منتشر کرد. در بخش چکيده اين گزارش آمده است: جنس اشتغال ايجاد شده طي 5/3 سال منتهي به زمستان سال ۱۳۹۶‌، بخصوص در فصول موخرتر، از جنسي است که نمي‌توان آن را به سياست‌هاي اقتصادي دولت، به ويژه سياست‌هايي که با عنوان سياست‌هاي اشتغالزايي ياد مي‌شود نسبت داد. براي مثال تعيين ايجاد چند ده هزار شغل توسط هر يک از دستگاه‌هاي دولتي مانند وزارتخانه‌هاي مختلف يا تزريق منابع توسط دولت يا ارائه تسهيلات توسط نظام بانکي در قالب طرح‌هاي مختلف اشتغال روستايي و اشتغال فراگير تطابق مناسبي با ويژگي‌هاي احصا شده براي اشتغال فصول مورد بررسي ندارد زيرا کارکنان مستقل در بنگاه‌هاي خرد دسترسي به چنين منابعي نخواهند داشت.
***
اقدامي نظامي خارج از محاسبات
روزنامه «الثبات» لبنان درباره حمله احتمالي آمريکا و واکنش سوريه به نقل از يک ديپلمات غربي در عُمان نوشت: اگر آمريکا و هم‌پيمانانش در حملات به ادلب 
خط قرمز‌ها را زير پا بگذارند، بعيد نيست پدافند هوايي سوريه اين بار جنگنده‌هاي آمريکا و متحدانش از جمله رژيم صهيونيستي را هدف قرار دهد. اين منبع دپيلماتيک بر اساس برآورد‌هايي که از محافل نزديک به سفير «اسرائيل» در مسکو گرفته، فاش کرد: تل‌آويو نشانه‌هايي از تصميمي بي‌سابقه دريافت کرده که در تماس تلفني يا ديدار مستقيم ميان «بشار اسد» با «سيد حسن نصرالله» طي روز‌هاي اخير گرفته شده و در صورت حمله به سوريه و زير پا گذاشته شدن خطوط قرمز محور مقاومت، تصميم مذکور وارد مرحله اجرايي خواهد شد. بعيد نيست اين تصميم شامل اقدامي نظامي خارج از محاسبات همه باشد؛ به گونه‌اي که تل‌آويو يا يکي از پايتخت‌هاي کشور‌هاي حاشيه خليج‌فارس را که در آن اتاق عمليات مشترک با افسران صهيونيستي درباره جنگ يمن وجود دارد، تکان دهد.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9306/2/37980/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha