آرشیو
انتخاب نشریه


استقلال مالي اروپا از آمريکا در ابهام

بخش سياسي خارجي
تقابل اتحاديه اروپا و ايالات متحده آمريکا بر سر ايجاد يک ساختار مالي مستقل همچنان ادامه دارد. در حالي که برخي گروه هاي 
چپ گرا و سوسيال دموکرات در صدد عملي ساختن اين ايده هستند، افرادي مانند آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان، امانوئل ماکرون رئيس جمهور فرانسه و ترزا مي نخست وزير انگليس با اين ايده مخالف هستند. آنها در صددند کماکان وابستگي اقتصادي و امنيتي اروپا به واشنگتن را حفظ کنند. در هر حال، سوال اصلي اين است که آيا کشورهاي اروپايي در اين مسير موفق خواهند بود؟ آيا واقعا عزم و اراده اي در خصوص ايجاد يک ساختار مالي مستقل از آمريکا از سوي اروپا وجود دارد ؟
پايگاه اينترنتي فارن پالسي نوشت: اتحاديه اروپا مسئوليت خود را پذيرفته است و در پي يافتن جايگزين براي مقابله با سيطره آمريکا در سيستم مالي جهاني است. آلمان و فرانسه اعلام کرده اند آمريکا از قدرت خود براي اعمال تحريم ها و براي قلدري در برابر کشورهاي ديگر حتي شرکاي خود استفاده 
مي کند.سيطره دلار در سيستم مالي جهاني و تحريم هاي آمريکا 
ضد کشورهاي ديگر، اروپا را وادار کرده است به جاي دلار به دنبال يک جايگزين باشد.
مقام هاي ارشد در فرانسه و آلمان در حال يافتن راهکارهايي براي مقابله با سيطره آمريکا در سيستم مالي جهاني هستند و اين نشان مي دهد که شکاف ميان آمريکا و اروپايي ها در دوران رياست جمهوري ترامپ تشديد شده است. گزارش هايي هم منتشر شده است مبني بر اين که مقام هاي آلمان در حال بررسي راهکارهاي کاهش سيطره آمريکا بر سيستم مالي جهاني هستند؛ زيرا اين سيطره باعث مي شود واشنگتن در هر جايي از دنيا ضد شرکت ها و اشخاص تحريم هايي اعمال کند.
برونو لومر، وزير دارايي فرانسه هم ماه گذشته با تکرار اين ديدگاه گفت بايد ابزارهاي مالي کاملا مستقل براي استقلال از سيطره آمريکا در سيستم مالي جهاني ايجاد شود. وي گفت: «مي خواهم اروپا يک قاره مستقل باشد نه آن که وابسته و رعيت ديگران باشد.»
با اين حال فارين پاليسي در اين خصوص تاکيد مي کند :
"برخي از تحليلگران معتقدند مواضع اخير اروپايي ها در خصوص تحريم هاي مالي آمريکا ضد کشورهاي ديگر بيش از آن که به اقدامات جدي عملي منجر شود صرفا سخنان و مواضعي جنجالي هستند. اين گروه از تحليلگران مي گويند روابط دو طرف آتلانتيک پيش از اين هم در پي چالش ها و اختلافات جدي هميشه حفظ شده است که از آن جمله مي توان به تهديد آيزنهاور، رئيس جمهور وقت آمريکا مبني بر اعلام ورشکستگي انگليس در جريان اختلاف نظر درباره کانال سوئز در سال 1956، تصميم شارل دوگل، نخست وزير وقت فرانسه مبني بر خروج از ناتو در دهه شصت قرن گذشته و اختلاف نظر ميان اروپايي ها و آمريکا در جريان جنگ عراق در سال 2003 اشاره کرد."
آنچه مسلم است اينکه مطابق گزارش فارين و پاليسي و آنچه ساير منابع رسانه اي و تحليلي در غرب تاکيد مي کنند، کشورهاي اروپايي اراده لازم براي انجام چنين اقدامي را ندارند. در اين ميان عوامل بازدارنده اي وجود دارد که مهم تن آنها وابستگي امنيتي کشورهاي اروپايي به واشنگتن در ذيل ساختار ناتو است. همين مسئله سبب شده است تا مقاماتي مانند مرکل صراحتا از ايجاد يک ساختار مالي مستقل اروپايي ( در مقابل ايالات متحده آمريکا ) 
جلوگيري به عمل آورند. در هر حال تا زماني که نسل فعلي سياستمداران اروپايي بر سر کار هستند، امکان تحقق استقلال اروپا از ايالات متحده آمريکا در نظام بين الملل وجود ندارد. 
منبع: فارين پاليسي

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9306/9/37973/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha