آرشیو
انتخاب نشریه


چگونگي گراميداشت چهل‌ سالگي انقلاب اسلامي

احمد رضا هدايتي - کارشناس ارشد مديريت
انقلاب اسلامي از بدو تولد در معرض صدها و بلکه هزاران توطئه خُرد و کلانِ داخلي و خارجي مانند؛ جنگ تحميلي، تخريب، تهديد، ترور، آشوب و اغتشاش و تهاجم فرهنگي قرار داشته است. با اين‌حال به اعتراف دوست و دشمن، دستاوردهاي انقلاب در چنين شرايطي بي‌نظير و افتخار آميز بوده و بي‌شک چنانچه گرفتار هجمه دشمنان نمي‌شد، تاکنون شرايط بهتري براي ايجاد دولت اسلامي، جامعه اسلامي و در نهايت، تمدن نوين اسلامي به معناي واقعي آن فراهم شده بود. به همين دليل حال که در ايام چهل سالگي انقلاب شکوهمند اسلامي قرار داريم، لازم است رسانه‌هاي کشور به‌ ويژه رسانه ملي در جهت بيان حق مطلب، با دقت و ظرافت بيشتري به معرفي دستاوردهاي شگفت‌انگيز انقلاب بخصوص براي نسل جديد، اقدام نمايند. برخي از نکاتي که بايد در معرفي دستاوردهاي انقلاب مورد توجه قرار گيرند، عبارتند از:
1 - براي معرفي اصولي و دقيق بايد قبل از هر چيز به تشريح و تبيين آرمان‌هاي انقلاب اسلامي از جمله؛ استقلال،آزادي، مردم‌سالاري ديني، گسترش عدالت، رفع فقر و محروميت، پيشرفت مادي و معنوي کشور و جامعه و در نهايت الگوسازي و ايجاد تمدن نوين اسلامي و سپس به دستاوردها،به‌ ويژه دستاوردهاي معنوي آن در ابعاد مختلف و ايضاً مشکلات و کاستي‌ها پرداخته شود.
2 - قطعاً يک گزارش مستند خوب، هنگامي از باورپذيري و اثرگذاري مضاعف برخوردار خواهد بود که در قياس با شاخصه‌هاي خاص و ملموس تنظيم و ارائه شود، از همين رو پيشنهاد مي‌شود گزارش دستاوردهاي انقلاب اسلامي، حتي‌المقدور در قياس با شرايط مختلف شامل؛ بيان دستاوردها در قياس با شرايط موضوع مورد نظر درقبل از انقلاب و قياس با کشورهاي همجوار، با کشورهاي هم‌سطح در ساير نقاط جهان تهيه شود.
3 - براي کمک به طرح بهتر دستاوردهاي انقلاب اسلامي و افزايش تأثيرگذاري گزارش، بايد از تجزيه و تحليل‌ شخصيت‌ها، رسانه‌ها و مؤسسات خارجي به‌ويژه در مورد نقش و جايگاه منطقه‌اي و بين‌المللي ايران اسلامي در ابعاد مختلفِ سياسي، فرهنگي، اقتصادي، اجتماعي، علمي و... بهره گرفته شود، البته با تأکيد بر اين‌که معمولاً بيشتر منابع خارجي بخصوص منابع غربي تحت تأثير دولت‌هايشان، در مورد ايران مغرضانه اظهار نظر مي‌کنند، اما گاهي به ‌واسطه رسالت علمي و در جهت حفظ اعتبار خود و گاهي نيز به علل مختلف ديگر و از روي اجبار، اعترافات و تحليل‌هايشان بيانگر حقايق است.
4 - بديهي است که بخشي از برخي از اقدامات صورت گرفته طي عمر با برکت انقلاب اسلامي از جمله؛ گسترش راه‌ها يا توسعه خدمات شهري، روالي عادي محسوب مي‌شود که احتمالاً مي‌توانست در هر شرايطي محقق شود، اما بخش عمده‌اي از اين اقدامات ازجمله برخورداري نسبتاً سريع و کاملاً فراگير اکثر شهرها و به ‌ويژه روستاهاي کشور از نعمت آب، برق، گاز، تلفن و امثال آن، ناشي از کار جهادي و روحيه انقلابي مردم و مسئولين در طول انقلاب بوده و کار مضاعفي است که قطعاً اگر انقلاب اسلامي رخ نداده بود، با اين سرعت و گستردگي محقق نمي‌شد. در عين‌ حال بخشي از فعاليت‌ها اعم از مادي و معنوي نيز وجود دارد که يا قبل از انقلاب مطلقاً نمونه و مصداق نداشته يا با رشد جهشي و فوق‌العاده همراه بوده است، بنابر اين براي کمک به درک بهتر موضوع و پيشگيري از بروز هرگونه شبهه و ابهام در اين زمينه، شايسته است دستاوردهاي انقلاب اسلامي در سه گروه مورد اشاره دسته ‌بندي و در عين ‌حال بر ضرورت تداوم اين مسير تأکيد شود.
5 - با توجه به اين‌که غالب دولت‌هاي جمهوري اسلامي از ابتدا تاکنون، متناسب با شرايط خود داراي نقاط ضعف و قوت بوده‌اند، خوب است در تهيه گزارش مورد اشاره، ضمن استفاده از کمک و مساعدت آماري و اطلاعاتي دستگاه‌هاي مختلف دولتي در سه قوه، حتي‌المقدور از بيان فعاليت‌هاي يک دولت خاص اجتناب و از دستاوردها به شکل کلي و در قالب عملکرد نظام اسلامي و به شکل موضوعي نام برده شود.
6 - بيان رمز و راز موفقيت کشورهاي پيشرو از جمله؛ نقش فرهنگ عمومي و نحوه همکاري متقابل دولت‌ها و ملت‌ها، (بدون اصرار بر کپي ‌برداري و استفاده از نسخه‌هاي خارجي و در واقع با تأکيد بر ضرورت طراحي و اجراي الگوهاي کاملاً بومي و ايراني - اسلامي) نيز مي‌تواند، نتيجه کار را بهبود ببخشد.
7 - همچنين در اين گزارش، بيان علل موفقيت برخي از دستگاه‌ها و صنايع داخلي نسبت به ساير بخش‌ها و ديگر صنايع نيز حائز اهميت فراوان است، چرا که به‌نظر مي‌رسد در اين عرصه، صنايعي موفقيت بيشتري کسب کرده‌اند که با جديت و دقت بيشتر به توصيه‌ها و رهنمودهاي رهبر معظم انقلاب اسلامي (دامت برکاته) عمل کرده‌اند. براي مثال؛ در مورد نيروهاي مسلح و صنايع دفاعي، بايد از قدرت ايمان و توکل، روحيه انقلابي و عملکرد جهادي و نيزارتباط اين بخش با دانشگاه و مراکز علمي و اعتماد به جوانان و نخبگان و در نهايت، تلاش براي استفاده بهينه از ظرفيت‌ها و توانمندي‌هاي داخلي (نيروهاي درونزا)، به‌ عنوان راز موفقيت آنها نام برد، بخشي که به يُمن توجه به رهنمودهاي رهبري توانسته است از يک نظام کاملاً وابسته، به نيروي کاملاً مستقل و مقتدر و از يک وارد کننده بزرگ محصولات نظامي، به يکي از صادرکنندگان ممتاز اين محصولات به بيش از 38 کشور جهان تبديل شود.
8 - بي ‌شک ايران اسلامي از نظر مادي و معنوي يکي از ثروتمندترين کشورهاي بالقوه و بعضاً بالفعل جهان است و لذا براي اثبات راهبرد «ما مي ‌توانيم» و «خواستن، توانستن است»، لازم است داشته‌ها و ظرفيت‌هاي مادي و معنوي فراوان و متعددي را که خداوند به جمهوري اسلامي ايران به‌عنوان پرچمدار احياء اسلام ناب محمدي (ص) عنايت فرموده، به درستي و با دقت به جامعه معرفي شود.
9 - همان ‌گونه که اشاره شد، براي جلب اعتماد عمومي جامعه، بايد در کنار پرداختن به دستاوردهاي متعدد و متنوع انقلاب اسلامي، به شکل صادقانه و البته هوشمندانه، به کم‌کاري‌ها و کاستي‌ها و البته علل مختلف و متعدد داخلي و خارجي ِنابساماني‌هاي موجود نيز پرداخته شود. نقش و تأثيرِ ضعف و ناکارآمدي نظام فرهنگي و آموزشي در کادرسازي و تربيت نيروي انساني تراز انقلاب يا ضعف و سستي سيستم نظارتي و کنترلي و در نتيجه کمبود نيروي انساني واجد شرايط، عدم شايسته ‌سالاري، ناتواني و ناکارآمدي يا خيانت و انحراف فکري و اخلاقي برخي از مسئولين و همچنين گرفتار شدن برخي از مردم و مسئولين در دام نقشه‌هاي شيطاني رسانه‌هاي معاند و امثال آن در بروز برخي نابساماني‌ها نيز انکارناپذير است و حتي‌المقدور بايد به آنها نيز پرداخته شود.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9306/6/37937/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha