آرشیو
انتخاب نشریه


چرا ترامپ از نام سوريه مي هراسد؟

حنيف غفاري 
نشست مشترک روساي جمهور ايران، روسيه و ترکيه  با هدف بررسي  اوضاع سوريه در تهران برگزار مي شود. همان گونه که مشاهده مي شود، ايالات متحده آمريکا به عنوان مولد اصلي بحران سوريه و باني ايجاد مناقشات امنيتي مزمن در منطقه غرب آسيا، جايگاهي در اين معادله ندارد. در اين خصوص نکاتي وجود دارد که لازم است مورد توجه قرار گيرد :
1- اين روزها نه تنها رسانه هاي غربي، بلکه سياستمداران ارشد آمريکايي و اروپايي قدرت انکار شکست خود در سوريه را ندارند. از سال 2011 ميلادي، ايالات متحده آمريکا با استفاده از مهره هاي عربي مرتجع خود در منطقه بازي خطرناکي را عليه حکومت و ملت سوريه آغاز کرد. امروز پس از حدود 7 سال، شاهد شکست بازي واشنگتن در دمشق هستيم. هم اکنون گروه هاي تکفيري و تروريستي در سوريه هر روزه خود را در موقعيتي سخت تر و تنگنايي بيشتر مي بينند. روندي که تا نابودي کامل گروه‌هاي تکفيري ادامه خواهد يافت.
2- اوباما در سال 2013 ميلادي با همراهي هيلاري کلينتون وزير امور خارجه خود و حتي برخي سناتورهايي که ظاهرا رقيب کاخ سفيد بودند ( مانند جان مک کين )، داعش را در سوريه تاسيس کرد. اين ميراث شوم و خونين در پايان سال 2016  ميلادي به دونالد ترامپ رسيد. ترامپ که به مانند اوباما تعلق خاطر خاصي به داعش و ديگر گروه هاي تروريستي و تکفيري در سوريه داشت، از هيچ گونه اقدام و کوششي در راستاي حمايت از آنها دريغ نکرد. با اين حال پيروزي جبهه مقاومت در سوريه، روياهاي ترامپ را نقش بر آب ساخت. يکي از وجوه اشتراک اوباما و ترامپ، شکست مشترک اين دو در سوريه محسوب مي شود. شکستي که براي هميشه در کارنامه سياست خارجي ايالات متحده آمريکا ثبت و ضبط خواهد گرديد.
3- هم اکنون ترامپ به عنوان امانوئل ماکرون رئيس جمهور فرانسه 
در صدد حمايت از معدود تروريست هاي باقيمانده در سوريه هستند. نابودي تروريستها در ادلب، منجر به سقوط آخرين ايستگاه باقيمانده آمريکايي ها در اين کشور خواهد شد.در چنين شرايطي رئيس جمهور آمريکا در صدد دادن تنفس مصنوعي به اعضاي باقيمانده داعش است. اين در حالي است که حتي اگر ترامپ و ماکرون با تمامي توان خود اين اقدام را صورت دهند ، باز هم شکست نهايي و کامل گروه هاي تروريستي و تکفيري در خاک سوريه اجتناب ناپذير خواهد بود. در چنين شرايطي بهتر است واشنگتن و متحدان اروپايي آن شکست خود را در سوريه پذيرفته و به اراده ملت سوريه تن دهند. 
4- برگزاري نشست سه جانبه تهران، گام ديگري در راستاي ارائه راهکارهاي موثر در حمايت از سوري ها محسوب مي شود. بدون شک مشاهده اخبار و متعاقبا خروجي اين نشست، به شدت ترامپ و ديگر مقامات کاخ سفيد را ناراضي خواهد ساخت. رئيس جمهور ايالات متحده که در انتخابات رياست جمهوري سال 2016 از احياي اقتدار آمريکا سخن مي گفت، هم اکنون نظاره گر شکست سنگين خود و همراهانش در سوريه است. فراتر از آن،هم اکنون  "يمن"،" لبنان"،"پاکستان" و... جملگي به مصاديق و نمادهاي شکست ترامپ در منطقه غرب آسيا و شبه قاره هند تبديل شده اند.ترامپ که در گذشته اي بسيار نزديک درتوهم احياي نظام 
تک قطبي به سر مي برد، هم اکنون با تضعيف قدرت آمريکا در نظام بين الملل مواجه شده است. انزواي واشنگتن در جهان امروز واقعيتي است که نه تنها تحليلگران بين المللي، بلکه بسياري از مقامات اين کشور نيز نسبت به آن اذعان دارند. 
در نهايت اينکه ترامپ به شدت از نام سوريه مي هراسد. اين "هراس واقعي" در آينده نمود بيشتري در گفتار و رفتار رئيس جمهور ايالات متحده آمريکا پيدا خواهد کرد. وحشتي  که شدت آن در آينده اي نزديک به ضرر کاخ سفيد و متحدان و مهره هاي منطقه اي آن خواهد شد... 

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9305/1/37227/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha