آرشیو
انتخاب نشریه


محمدباقر قاليباف در اجلاس بسيج اساتيد:
مشکلات کشور راهکار اقتصادي دارد نه سياسي

عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: در عرصه اقتصادي و در عرصه رسانه اي 
و جنگ رواني دشمن در حال برنامه ريزي و نبرد است.  مهم ترين هدف دشمن اين است که ما را با درگير کردن در اين دو عرصه از آرمان هاي انقلاب منصرف سازد. 
به گزارش رسالت پيش از ظهر ديروز دکتر محمد باقر قاليباف با حضور در هجدمين اجلاس سراسري بسيج اساتيد که در تالار فردوسي دانشگاه تهران برگزار شد، به ايراد سخنراني پرداخت. وي با بيان اينکه نيروهاي بسيجي هيچ گاه خسته 
نمي شوند ضمن يادآوري چهلمين سالگرد انقلاب اسلامي عنوان داشت: اميدوارم خداوند توفيق دهد و راه شهدا و امام راحل را ادامه دهيم. نگاهي اجمالي به چهار دهه انقلاب نشان مي دهد که قله هاي سرافرازي بي‌شماري داريم. 
وي افزود: ما به دنبال صراط مستقيم هستيم که برگرفته از فرهنگ اسلامي و انقلابي است. دشمنان به دنبال تسليم ما هستند. ما هيچ گاه دنبال تنش نبوده ايم. ما به دنبال زندگي شامل حيات معنوي و مادي مبتني بر فرهنگ اسلامي و انقلابي هستيم. 
عضو مجمع تشخيص مصلحت در ادامه با بيان اينکه دشمن در دو عرصه با ما در حال نبرد است؛ يادآور شد: در عرصه اقتصادي و در عرصه رسانه اي و جنگ رواني دشمن در حال برنامه ريزي و نبرد است.  مهم ترين هدف دشمن اين است که ما را با درگير کردن در اين دو عرصه از آرمان هاي انقلاب منصرف سازد. 
قاليباف افزود: در حوزه کارکردي و عملکردي ناکارآمدي داريم و دشمن با دستاويز قرار دادن اين ضعف ها  سعي دارد آرمان هاي ما را خدشه دار سازد.  انقلاب اسلامي در حوزه هاي آرمان ها، استقلال، آزادي، جمهوريت، مردم سالاري و اسلاميت سرفراز است و اين شاخصه ها  به بهترين شکل قابل دفاع و براي کشور سند افتخار هستند. چرا برخي بايد در اين حوزه ها شبهه وارد سازند. ما براي تک تک ادعاهاي خود دليل داريم. کدام کشور را در جهان مي توان نام برد که استقلال کامل داشته باشد و تحت قيموميت و کنترل نباشد. 
شهردار سابق تهران افزود: در حوزه اسلاميت نظام کافي است يک مثال بزنم. رژيم صهيونيستي در دهه 60 ميلادي به کشورهاي عربي تاخت و به راحتي توانست ائتلاف کشورهاي عربي را در عرض چند روز درهم بشکند و کل مقاومت آنها 5 روز بود. اما ببينيد فرهنگ اسلامي و انقلابي چه ثمراتي داشته که امت اسلامي را مبارز و مقاوم ساخت و در جنگ 33 روزه و 52 روزه اوج مقاومت و پيروزي را مشاهده کرديم. محور مقاومت در تحولات اخير در عراق و سوريه نيز تمام معادلات آمريکا را برهم زد. آيا اين وقايع، سند افتخار نيستند که پرچم آن را بلند کنيم؟
محمدباقر قاليباف در ادامه گفت: دور کردن غرب زده ها از کشور کار سختي است، ولي چرا ما در مقابل غرب زده ها پرچم افتخارات انقلاب اسلامي را در چهل سالگي نظام بلند نمي کنيم؟
وي با اذعان به وجود مشکلات اقتصادي گفت: قبول دارم در کشور چالش وجود دارد. در بعضي نقاط نمره قابل قبولي نمي گيريم. در حوزه کارکردي و علمکردي مشکلاتي داريم. منظور از حوزه کارکردي مجموعه سه قوه است. اينجاست که دشمن در جنگ رسانه اي براي تضعيف روحيه و درگير کردن اذهان کار مي کند و فشار روحي و رواني مي آورد. دشمنان به دنبال اين هستند که از نقاط ضعف سو‌ءاستفاده و بهانه تراشي کرده و نااميدي را به جامعه تزريق کنند. 
عضو مجمع تشخيص مصلحت افزود: وقتي دشمنان در جنگ رواني شعارهاي 
هم وزن درست مي کنند و مي گويند "موشک و پوشک"، جنگ رسانه اي و رواني ايجاد مي کنند. دشمنان القاء مي کنند که مسئولان ايراني فناوري توليد موشک دارند ولي نمي توانند توليد و عرضه پوشک را مديريت کنند! 
دکتر قاليباف با طرح اين سوال که آيا با اين تفاسير بايد آرمان ها را رها کنيم، تاکيد کرد: ما در روزهاي دفاع مقدس در آرمان هاي انقلاب به تکليف عمل کرديم و لطف خدا بود که نتيجه محور بود و به دستاوردهاي بسياري در همين دنيا نائل آمديم. از اين رو نبايد تسليم جنگ نابرابر رسانه اي و رواني دشمن شويم و دست از آرمان هاي انقلابي بکشيم. 
قاليباف افزود:  در حوزه عملکردي دو ضعف داريم. ضعف مديريتي و ضعف ساختار اداري در کشور وجود دارد. در دهه اول انقلاب جنگ تحميلي و دفاع مقدس بود و در دهه چهارم انقلاب در جنگ اقتصادي هستيم. در اين دو برهه مولفه هايي براي مقايسه وجود دارد. در ماه‌هاي نخست دفاع مقدس باور به حضور مردم وجوانان در جنگ وجود نداشت. برخي بودند که ساختارها را نيز در کنترل داشتند، عنوان مي کردند که با اين دشمن نمي شود جنگيد و بايد با دشمن حرف زد. اميد در همان ماه‌هاي نخست به بيرون بود و مردم را براي حضور در جنگ و دفاع مقدس از جبهه دور نگاه مي داشتند. وقتي جوانان در ميدان نباشند، به تبع نه خلاقيتي هست و نه اراده استواري. حتي برخي در هشت ماه اول جنگ به 
سنت هاي الهي باور نداشتند. 
عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام تاکيد کرد:  امروز در جنگ اقتصادي و در دهه چهارم انقلاب دقيقا در همين بخش و نگاه هستيم. اگر با ماه‌هاي نخست دفاع مقدس مقايسه کنيم، همان نگاهي که به مردم باور نداشت و نگاهش به بيرون بود، در جنگ اقتصادي نيز اين باور وجود دارد. چالش اقتصادي، چالش بسيار بزرگي است.  همين الان نمي دانيم سکه و ارز تا ظهر چه سرنوشتي دارد. 
شهردار سابق تهران گفت: حال با تمام اين تفاسير آيا مشکل اقتصادي راه حل ندارد؟ به جرات مي گويم، راه حل هاي روشن و شفاف دارد. مشکلات اقتصادي راهکارهاي کوتاه مدت، ميان مدت و بلند مدت دارند. راهکارهاي کوتاه مدت در حوزه هاي مهم کشور قابل اجرايي شدن هستند. واقعا خنده دار است که عنوان مي کنند مشکل پوشک قابل حل نيست!
قاليباف با بيان وجود ابرچالشي به نام نقدينگي گفت: نقدينگي سرمنشاء و بخش مهمي از مشکلات است، در اين حوزه مي توان جلوي رشد آن را گرفت. وقتي آناليزي از حساب هاي بانکي  موجود انجام مي دهيم؛ متوجه مي شويم که بيش از 400 ميليون حساب بانکي وجود دارد و بيش از ۷۰ درصد نقدينگي اين حسابها متعلق به يک درصد صاحبان حسابهاست. ما در سال حدود 330 هزار ميليارد تومان سود سپرده هاي بانکي را مي دهيم که هيچ مالياتي به اين سودها تعلق نمي گيرد. 
وي افزود: درحالي‌که کسي که چند ده ميليارد حساب دارد، براي سود سپرده اش ماليات نمي دهد، ولي از جواني که مغازه فلافل فروشي دارد ماليات مي گيريم و آن ميلياردر را رها مي کنيم. 
قاليباف خاطر نشان کرد: در واردات، صادرات، کنترل بانک ها، قاچاق کالا در ميان مدت مي توان ساماندهي ايجاد کرد. در اين نظام اداري، هرکس در راس آن باشد، افراد فاسد سعي مي کنند در مسير تصميمات درست ايجاد اخلال کنند. يکي از همين 4 درصدي ها که بارها گفته ام، 256 ميليون دلار ارز 4200 توماني در ارديبهشت و خرداد با سند سازي و عدم ارائه هيچ تعهدي گرفت و آن را با قيمت 12 هزار تومان در بازار به فروش رساند. سيستم اداري بايد اصلاح ساختاري شود. 
قاليباف با بيان اينکه در مدت حضور در نيروي انتظامي و ستاد مبارزه با قاچاق کالا توانست جلوي قاچاق کالا از مبادي غيرقانوني و خرد را بگيرد، يادآور شد: اما با وجود تمامي اين تدابير شاهد قاچاق کالا از مبادي رسمي بوديم. قاچاق بر روي ريل ها و اتوبان ها به راحتي در کل کشور وجود داشت و با سندسازي به اين امر مي‌پرداختند. در حوزه نقدينگي مي توان آن را به سمت طرح هاي نيمه تمام با مزيت نسبي هدايت کرد. 
قاليباف افزود:  به شما اطمينان مي دهم که راهکار اقتصادي براي حل مشکلات اقتصادي داريم. هرج و مرج اقتصادي کنوني قابل کنترل است و مي توان تا سال 1400 و در دوره همين دولت ثبات و پايداري اقتصادي ايجاد کرد. بنده راهکارهاي همين بحث را مکتوب کردم و براي سران قوا ارسال کردم. 
قاليباف با بيان اينکه امروز وظيفه همه ما اين است که در جنگ اقتصادي فعال باشيم، گفت: اگر توفيق شهادت نداشتيم، حداقل خجالت‌زده شهدا و امام شهدا نباشيم.  با نگاه به درون و استفاده  ظرفيت هاي کشور، مي توان اقتصاد را مديريت کرد.  هرکسي که ايران، ملت، اسلام و ولايت را دوست دارد بايد از همين دولت براي حل مشکلات اقتصادي با راهکار اقتصادي حمايت کند. 
وي افزود: ما نبايد مانند برخي از جريان ها و شخصيت هاي سياسي باشيم که يک روز مي‌گويند اين دولت متعلق به ماست ولي وقتي شرايط سخت مي‌شود از دولت تبري مي‌جويند.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9305/1/37217/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha