آرشیو
انتخاب نشریه


اخبار برگزيده

 وام ۲۳ ميليون يورويي به يک آقازاده
اخيراً سندي در فضاي مجازي منتشر شده که يک توليد کننده سيم لاستيک اتومبيل که مستقر در يکي از شهرهاي ايلام است اواخرسال قبل وامي به مبلغ ۲۳ ميليون يورو يعني بيش از کمک اتحاديه اروپا به ايران دريافت کرد. مشرق نوشت: بررسي اين شرکت خانوادگي نشان مي دهد که در سال ۹۰ نيز از صندوق توسعه ملي وام ارزي گرفته است. اين شرکت سال گذشته يک فقره وام ارزي به مبلغ 
۲۳ ميليون يورو و يک فقره وام ريالي به ارزش س۶۵ هزار ميليون ريال دريافت کرده است. نکته مهم اينجاست که شرکتي هنوز به بهره برداري 
نرسيده و کوچک است و خود اعلام کرده در شرايط تحريم به دليل وارد کردن مواد اوليه از ژاپن قادر به ادامه کار نيست چگونه به راحتي تسهيلات ارزي و ريالي آن هم با نرخ ارز مرجع بانکي و سود سالانه ۱۰ درصد گرفته است؟ سوالي که مطرح مي شود اين است که سازوکار صندوق توسعه ملي چيست؟ اين صندوق بر چه اساس و ويژگي هايي به شرکت ها وام مي دهد؟
***
جنگ قدرت درون خانواده اصلاحات
روزنامه فرهيختگان نوشت: اين روزها خانواده اصلاحات بار ديگر به صحنه رزم احزابش تبديل شده است... اين روزها دغدغه‌هاي مردم از موشک به پوشک رسيده و اکثريت زير بار سوء مديريت‌ها، سفره‌هايشان در تنگنا قرار گرفته است، با اين‌حال جنگ قدرت در ميان احزاب اصلاح ‌طلب به آنجا رسيده که با بيانيه و انتشار مطالب عليه هم، در ارگان‌هاي رسمي و روزنامه‌هايشان، به صورت علني براي يکديگر شمشير مي‌کشند و از طرف ديگر عملکرد دولت - عملکردي که چه بخواهند و چه نخواهند به پايشان نوشته خواهد شد - نيز آنها را به پريشان‌گويي رسانده است... البته کشمکش قدرت تنها ميان اعتدال و توسعه و کارگزاران جدي نيست و سوداي انتخابات مجلس و رياست‌ جمهوري 1400 چنان احزاب و کنشگران اين جريان را از خود بي‌خود کرده که ابايي ندارند پوست خربزه زير پاي يکديگر بيندازند. در همين راستا انتخاب پر حاشيه شهردار پايتخت و چشم‌ پوشي از محسن هاشمي و نطق الياس حضرتي عليه عملکرد اقتصادي دولت در روز استيضاح وزير اقتصاد و تاخت و تازهاي اصلاح ‌طلبان عليه حضرتي و الياس را عليه اميد خواندن، مشتي نمونه خروار از اين جنگ قدرت درون خانواده اصلاحات است. آنها معتقدند نطق الياس بي ‌طمع نيست و حضرتي سوداي رياست‌ جمهوري در سر دارد و محسن هاشمي هم.
***
مسئوليت معضلات اقتصادي را 
متوجه روحاني مي دانم
يک تحليلگر سياسي و اقتصادي اصلاح طلب گفت: من مسئوليت را متوجه روحاني مي‌ دانم چون ما از ۸ يا ۹ ماه قبل مکرر به او هشدار داده بوديم. به گزارش خبرآنلاين، سعيد ليلاز به يورونيوز گفت: وقتي بازار ملتهب مي‌شود از حالت نرمال و طبيعي خود خارج مي شود، مردم دارايي هاي خود را تبديل به طلا و دلار مي کنند و اين بر التهابات بازار دامن مي زند. عامل ديگر اما سوء مديريت دولت روحاني است که به ناشيانه ترين شکل ممکن با اين پديده برخورد کرد. وي افزود: به نظر من روحاني هيچ تصوير و برآورد روشني در روز اول از موج تحريم هايي که به سمت اقتصاد ايران سرازير مي شد، نداشت. تصميم‌هايي گرفت و تدبيرهايي اتخاذ کرد که به التهابات بازار دامن زد. مثلا به جاي اينکه جلوي مصرف ارزي را بگيرند شروع کردند به يک سلسله اقدامات مشوق مصرف ارز از جمله اعطاي ۵۰۰ يا هزار يورو براي سفر خارجي که منجر به افزايش تقاضاي سفر خارجي شد، در حالي که ما بايد جلوي آن را مي گرفتيم. ليلاز در بخش ديگري از گفت‌وگوي خود تصريح کرد: اختياراتي که رهبري به روحاني و سران سه قوه داده اگر به چوب داده بود تا الان يک کاري کرده بودند.
***
نرخ همسفر شدن با وزير؛ 
22 ميليون تومان+1100يورو
روزنامه خراسان نوشت: بر اساس اعلام يک نهاد مسئول به تعدادي از تشکل ها و فعالان بخش خصوصي، از مخاطبان خواسته شده با توجه به برگزاري کميسيون مشترک همکاري هاي ايران با يکي از کشورهاي اروپاي شرقي در اواخر شهريورماه امسال اقدام کنند. آنها بايد در صورت علاقه مندي به همراهي يکي از مسئولان اقتصادي کابينه در اين سفر به صورت VIP، مبلغ 22 ميليون تومان و 1100 يورو جهت دريافت بليت بيزينس کلاس و چهار شب اقامت در هتل پنج ستاره پرداخت کنند.
***
دولت با اين چهره ‌هاي فشل نمي ‌تواند کشور را اداره کند
حسين مرعشي، فعال سياسي اصلاح طلب به ايلنا گفت: امروز کشور هيچ اولويتي مهم ‌تر از حفظ ايران ندارد. اخيرا هم گفته‌ام که ايران هم از اصولگرايان مهم ‌تر است و هم اصلاح‌ طلبان. وي اظهار داشت: دولت با اين چهره‌هاي فشل و بي ‌انگيزه نمي‌تواند کشور را اداره کند. روحاني بايد پيام راي مجلس را بگيرد، مجلس پيام مردم را رساند. مرعشي گفت: اگر رئيس‌جمهوري پشت تريبون بگويد کشور بحران دارد، نشان مي‌دهد سياست نمي‌داند... اقتصاد ايران آتش گرفته، عده‌اي روي آن بنزين و گازوئيل مي‌ريزند... وي همچنين بيان داشت: برداشت من اين است که تيم حلقه يک روحاني از کانديدا شدن جهانگيري در انتخابات رنجيدند و در دوره دوم در شکل ‌گيري دولت، جهانگيري کاملا به کنار رانده شد... روحاني هم در شکل‌گيري دوره دوم دولت و يک سال اخير اداره کشور علاقه ‌مند بود جهانگيري نقش کمتري را در دولت داشته باشد. جهانگيري هرجا کار به او محول شده انجام داده است، اما به هرحال دوستان بايد تجربه مي‌کردند که در عرض يک سال ۲۵ ميليون راي را بسوزانند.
***
تعطيلي کارخانه‌ اي 55 ساله در شيروان!
کارخانه توليد الياف و اسفنج شيروان پس از 55 سال فعاليت تعطيل شد. به گزارش تسنيم، کارخانه توليد الياف و اسفنج شيروان که از سال ۱۳۴۳ تاسيس شده بود و سالها به عنوان بزرگترين واحد توليدي الياف شرق کشور با نام الياف خراسان فعاليت مي‌کرد، از ۱۰ سال پيش در سراشيبي سقوط افتاد. در آن زمان پس از واگذاري اين کارخانه مهم به بخش خصوصي، سهامداران خصوصي اين کارخانه به بهانه مشکلات اقتصادي و عدم سوددهي، آن را به تعطيلي کشاندند. با وجود وعده هاي مکرر مسئولين کشور و استاني مبني بر راه اندازي دوباره کارخانه توليد الياف و اسفنج شيروان، تابلوي شهرک مسکوني سپهر جايگزين تابلوي اين کارخانه شده است.
***
شهرداري، بنگاه کاريابي خانوادگي نيست
خبر آنلاين نوشت: ظاهرا اين طور که از قرائن برمي آيد، شوراي شهر تهران قصد دارد ماجراي بازنشستگي شهردار تهران را به صورت جدي دنبال کند، چون تاکنون سابقه نداشته يک عضو شورا با طعنه آشکار به محمد علي افشاني، استخدام‌هاي اخير در شهرداري تهران را زير سئوال ببرد. اين کاري بود که حسن رسولي در نشست خبري اخير خود کرد. او در نشست خبري کميسيون برنامه و بودجه به استخدام‌هاي اخير در شهرداري تهران کنايه سنگيني زد و گفت: نبايد شهرداري تبديل به بنگاه کاريابي براي اقوام و هم لهجه اي‌ هاي ما باشد.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9305/2/37193/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha