آرشیو
انتخاب نشریه


آيا ساختار شبه سوئيفت در اروپا ايجاد مي شود؟

بخش سياسي خارجي
مقامات اروپايي همچنان رويکرد دوگانه اي را در قبال توافق هسته اي با ايران در پيش گرفته اند. اگرچه امانوئل ماکرون، ترزا 
مي و آنگلا مرکل بر لزوم حفظ برجام تاکيد کرده و آن را نشان دهنده 
مواجهه با يکجانبه گرايي ايالات متحده در نظام بين الملل 
مي دانند، اما از آن سو به شدت نگران مناسبات اقتصادي و امنيتي خود با واشنگتن هستند. همين مسئله سبب شده است تا شاهد تاخير هدفمند و برنامه ريزي شده سران اروپايي در ارائه بسته پيشنهادي نهايي باشيم. مروري بر مواضع اخير سران اروپايي در خصوص توافق هسته اي، به خوبي نشان دهنده همين رويکرد دوگانه است. در صورتي که اين دوگانگي ادامه پيدا کند، دليلي براي استمرار تعهدات ايران در برجام وجود ندارد. 
وزير امور خارجه آلمان همچنان نسبت به ايجاد يک ساختار مالي مستقل از ايالات متحده براي حفظ برجام اصرار دارد.چنانچه روزنامه هندلزبلات گزارش داده است،  هايکو ماس وزير خارجه آلمان اعلام کرده است که  براي حفظ توافق هسته‌اي با ايران، بايد سيستم پرداخت مالي مستقل از آمريکا ايجاد شود هايکو ماس در مقاله اي در روزنامه " هندلز بلات" آلمان حفظ توافق هسته اي (برجام) را با تشکيل نظام پرداخت مالي اروپايي مستقل از ايالات متحده آمريکا ممکن دانست و تاکيد کرد که به اين علت تقويت خودمختاري اروپا با ايجاد کانال هاي پرداخت مستقل از ايالات متحده و تاسيس نهاد مالي اروپايي و نظام سوئيفت بدون وابستگي، کاملا ناگزير و ضروري است.با اين حال آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان معتقد است که ايجاد چنين ساختاري مشکل بوده و اروپا بايد به دنبال راهکارهاي جايگزين در اين خصوص باشد. صدر اعظم آلمان که به شدت نگران آثار و تبعات اظهارات وزير امور خارجه سوسيال دموکرات دولت ائتلافي خود و تاثير آن بر روابط دوجانبه برلين و واشنگتن بود بلافاصله اعلام کرد :
" ما در موضوع نظام هاي مستقل پرداخت مشکلاتي در همکاري با ايران داريم، اما از سوي ديگر ترديد نداريم که به طور مثال در موضوع تامين مالي تروريسم !سوئيفت از اهميت بالايي برخوردار است.در ضمن،  حفظ همکاري با آمريکا در زمينه امنيت بسيار مهم است. "
اظهارات مرکل نشان مي دهد که صدر اعظم آلمان نيز به مانند امانوئل ماکرون رئيس جمهور فرانسه و ترزا مي نخست وزير انگليس، برجام را متغيري وابسته به مناسبات کلان امنيتي ايالات متحده آمريکا و اتحاديه اروپا دانسته و آن را به مثابه يک پديده مستقل حقوقي مورد بررسي قرار نمي دهد. همين نگاه ابزاري تروئيکاي اروپايي نسبت به برجام منجر به تاخير هدفمند اروپا در ارائه بسته پشنهادي نهايي شده است. از سوي ديگر، نبايد فراموش کرد که تنها راه حفظ واقعي برجام، عملي شدن پيشنهاد وزير امور خارجه آلمان  مي باشد.
مروري بر رويکرد مقامات اروپايي در قبال توافق هسته اي با ايران و نگاهي  کوتاه به اظهارات اخير آنها،نشان دهنده رويکرد ابزاري تروئيکاي اروپايي و مجموعه اروپاي واحد نسبت به برجام است. اين نگاه ابزاري در سال گذشته ميلادي ( سال 2017) نيز منجر به معامله تروئيکاي اروپايي و کاخ سفيد بر سر تغيير توافق هسته اي با ايران شد. در حال حاضر نيز مقامات اروپايي نسبت به برجام به عنوان يک "متغير حقوقي مستقل" نگاه نکرده و آن را يک "متغير سياسي وابسته" به ديگر مولفه ها و مناسبات خود در نظام بين الملل قلمداد مي کنند. موضوعي که بارها در طي سه سال اخير به اثبات رسيده است. 
منبع:هندلزبلات

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9305/9/37181/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha