آرشیو
انتخاب نشریه


در گفت و گو با عشرت شايق صاحب نظر سياسي و نماينده سابق مجلس شوراي اسلامي مطرح شد؛
دسيسه امروز آمريكا؛تشديد جنگ اقتصادي و شكاف!

گفت و گو از ريكا حسامي
اشاره:
مدتي است كه فقدان ثبات اقتصادي به سبب اعمال تحريمها در كشور معضلاتي را به وجود آورده است و افزايش هزينه ها و قيمت كالاها سبب شده كه مردم دچار تنگنا و مشكلاتي شوند. هر چند كه مردم ايران با خصومت كينه توزانه آمريكا و اياديش در منطقه نا آشنا نيستند و دشمني استكبار جهاني با نظام اسلامي سابقه  ديرينه اي از بدو استقرار نظام مقدس جمهوري اسلامي در كشور دارد ولي در برهه كنوني رنگ دشمني از تهاجم فرهنگي و اجتماعي به حوزه ي اقتصادي تغيير يافته و علت آن بي ترديد ،اقتدار ايران  در منطقه و مقبوليت تفكر حق طلبي نظام اسلامي در اذهان بيدار جهان است .
به عبارتي  زماني كه دشمن  از ترفندهاي گوناگون خود نا اميد شد به تمام تعهدات خود پشت كرد و در حال حاضر تلاش مي كند تا با سلاح تحريم جنگ اقتصادي را تدارك ببيند. 
اما در برابر اين خدعه و نيرنگ  دشمن چه بايد كرد؟ 
وظيفه  مردم و مسئولين هر كدام به تفكيك براي حل معضلات پيش رو چيست ؟
 مردم ايران چگونه مي توانند اين بار هم دشمن را شكست دهند ؟
راه برون رفت از مشكلات اقتصادي و سياسي در اين برهه حساس كدام است؟
اينها سوالاتي است كه پاسخ به آنها مي تواند 
مسير مبارزه ملت ايران با دشمنانش را مشخص كند.
عشرت شايق از صاحب نظراني است كه در اين خصوص راهكارهاي عملي قابل  توجهي دارد كه در گفت و گو با رسالت مطرح كرده است.وي معتقد است كه  اجراي اقتصاد مقاومتي در شرايط حساس کنوني مي تواند به عنوان يک راهبرد اساسي و موثر مورد توجه قرار گيرد.اين صاحب نظر خاطر نشان ساخت كه  سياست هاي اقتصاد مقاومتي نه تنها براي امروز بلکه براي دوراني که هيچ تحريمي هم وجود نداشته باشد، مفيد است و يک سياست راهبردي تلقي ميگردد.وي با تاكيد بر اينكه در اقتصاد مقاومتي، تکيه‌ اصلي روي ظرفيت هاي داخلي مي باشد که بسيار هم گسترده است يادآور شد كه  البته اجراي اين سياست، به اين معنا نيست که از امکانات بيرون از کشور استفاده نکنيم .نماينده سابق مردم تبريز در مجلس شوراي اسلامي ،مأيوس شدن آمريكا از همه‌ توطئه ها و دسيسه ها را عامل تشديد جنگ اقتصادي عليه ملت ايران دانست  و تاكيد كرد كه آمريكا همزمان در صدد ايجاد شکاف بين نظام جمهوري اسلامي و ملّت مقاوم و سلحشور ايران است.
وي در اين گفت و گو مولفه هاي اقتصاد مقاومتي را مشخص كرد و انسجام ملي را رمز موفقيت ملت ايران در برابر دشمن دانست.
اين گفت و گو فرا رويتان قرار دارد.

به نظر شما آيا جمهوري اسلامي ايران قادر به كنترل اوضاع و شكستن تحريمها از طريق ارتباط اقتصادي با ديگر كشورها خواهد بود؟
نظام جمهوري اسلامي ايران به خاطر ماهيت استقلال طلبانه خود، از نخستين روزهاي شکل گيري خود با توطئه ها،
دسيسه هاي و فشارهاي مختلف دشمنان مواجه بوده است که هر کدام از اقدامات مي توانست حکومتي را به زانو درآورد اما مردم سلحشور و با بصيرت ايران، با مقاومت جانانه خود تمام توطئه ها و فشارها را خنثي و نظام مردم سالاري ديني را حفظ نموده اند.
جمهوري اسلامي ايران در طول حيات چهل ساله خود با وجود دشمني نظام سلطه، هيچ گاه دچار انفعال و ضعف نشده و در برابر زياده‌ خواهي و زورگويي بيگانگان و دشمنان ايستادگي کرده است.
ارزش و عظمت اين ايستادگي هنگامي بيشتر نمايان مي شود که بدانيم آنچه جمهوري اسلامي ايران در راه مقابله با فشارهاي متعدد و دسيسه هاي مختلف دشمنان بدست آورده، همه با اتکا به قدرت لايزال الهي و به پشتوانه جايگاه مردمي نظام بوده و هيچ دولت و قدرت خارجي در اين مقاومت چهل ساله، نقشي نداشته است.
در سال‌هاي اخير، سردمداران نظام سلطه که در جبهه‌هاي مختلف فرهنگي، امنيّتي، سياسي و نظامي از مردم سلحشور ايران شکست خورده اند، توان خود را در جبهه‌ اقتصادي متمرکز نموده و با اهرم خبيث تحريم ها به جنگ با کشورمان آمده اند.
مقام معظم رهبري به عنوان سکاندار کشتي انقلاب اسلامي با درايت و تيزبيني خود، همواره نقشه و اهداف دشمنان را بموقع تشخيص داده و ضمن تبيين مواضع دشمنان، مردم و مسئولين نظام را براي مقابله با اقدامات دشمنان رهنمون شده اند.
در همين راستا، معظم له از سالها قبل با پيش بيني تشديد اقدامات دشمنان در رابطه با بحث تحريم ها و فشارهاي اقتصادي، همگان را به کار و تلاش بيشتر و بهره گيري از مزاياي اقتصاد مقاومتي از جمله قطع وابستگي اقتصاد کشور به دلار و همچنين گسترش همکاري هاي اقتصادي با کشورهاي ديگر دعوت و مکلف ساخته اند.
مقامات سياسي کشورمان نيز در تلاش هستند تا از طريق گفت و گوهاي سياسي و امضاي پروتکل هاي اقتصادي دو جانبه و چند جانبه با کشورهاي مختلف، قدرت مانورهاي اقتصادي ايران را افزايش و آثار تحريم هاي ظالمانه آمريکا را به حداقل برسانند.
نزديکي به روسيه و چين به عنوان دو عضو دائم شوراي امنيت، افزايش مبادلات تجاري با قدرت هاي نوظهور اقتصادي، عضويت در پيمان هاي سياسي و اقتصادي متعدد، نگاه ويژه به همسايگان و ...، از جمله اقداماتي است که مي تواند در کنترل اوضاع و کاهش آثار منفي تحريم ها موثر باشد.
مقام معظم رهبري در ديدار اخير خود با اقشار مختلف مردم ضمن اشاره به اهداف دشمنان در بزرگ نمايي مشکلات اقتصادي و هجمه سنگين رسانه هاي بيگانه و عوامل داخلي آنان در همين راستا براي نااميد کردن ملت ايران نسبت به آينده، فرمودند: «بدانيد مطمئنّاً ملّت ايران و انقلاب عزيز اسلامي و نظام جمهوري اسلامي همچنان‌که از مراحلِ سختِ ديگري گذشته است، از اين مراحل که از آنها آسان‌تر است براحتي ان‌شاءالله خواهد گذشت.»
به نظر شما علت پيشنهاد مذاكره بدون پيش شرط ترامپ چه بود و ارزيابي شما از واكنش واكنش ايران در قبال ان چيست؟
سردمداران نظام سلطه بويژه رهبران کاخ سفيد، در چهل سال گذشته هيچ گاه از دشمني با ملت ايران کوتاه نيامده و هر رئيس جمهوري که به کاخ سفيد راه يافته به شکلي کينه و دشمني خود را نسبت به ايران و ايراني نشان داده است.
زبان برخي از اين افراد، تهديد بوده و زبان برخي ديگر تحريم! برخي ها روابط پنهاني را مطرح کرده اند و برخي ديگر مذاکرات آشکار را! برخي ها حقوق بشر را بهانه 
کرده اند و برخي ديگر قدرت موشکي ايران را!
نگاهي به سياست هاي آمريکا در چهل سال گذشته، نشان دهنده رفتار و گفتارهاي ظاهرا متفاوت از سوي سران کاخ سفيد نسبت به ايران بوده اما همه آنها يک هدف مشترک داشته اند و آن، وادار ساختن ملت ايران به تسليم در مقابل خوي استکباري آمريکا و تسلط دوباره آن کشور بر مقدرات و منابع ايران بوده است.
در طول سال هاي بعد از پيروزي انقلاب اسلامي و اخراج آمريکايي ها از ايران، سياستمداران آن کشور غالباً دنبال مذاکره‌ با ايران بوده‌اند اما اينکه چرا نظام جمهوري اسلامي ايران مذاکره با آمريکا را قبول نمي کند به خاطر روحيه استکباري هيئت حاکمه آن کشور و خوي برتربيني آنهاست.
مذاکره در عرف سياسي يعني دادوستد طرفين و با اين تعريف، مشخص است مذاکره با دولتي که به پشتوانه قدرت نظامي، اقتصادي و رسانه‌اي خود درصدد تحميل نظرات خود به طرف مقابل است! معني و مفهومي نخواهد داشت.
آمريکايي ها قبل از هر مذاکره اي، اهداف اصلي خود را مشخّص و ضمن دنبال کردن اين اهداف، موارد ديگر را نيز اضافه کرده و غالبا نيز به طرف مقابل تحميل مي کنند.
آيا در چنين شرايطي مي شود با اين دولت زورگو و متقلّب نشست و مذاکره کرد؟ بديهي است که جواب اين پرسش منفي مي باشد و اصولا هيچ دولت مستقلي با اين فرمول و با اين طرز تفکر، آماده مذاکره  نخواهد بود و هيچ ملتي نيز اجازه چنين حماقتي را به رهبران سياسي خود نمي دهند.
با اين حال و پس از روي کار آمدن ترامپ در آمريکا، سياست چماق و هويج در مورد ايران پررنگ تر از قبل مطرح و دنبال شده است و دستگاه حاکمه آمريکا و رسانه هاي وابسته به آن، از يک سو شبحِ جنگ را بزرگ مي کنند و از سوي ديگر مسئله مذاکره را پيش مي کشند!
امروزه آمريکايي‌ها با وقاحت تمام، تحريم را افزايش داده و بيشتر از هميشه بر طبل مخالفت و مبارزه و عناد با ملت ايران برخاسته اند.
قطعا آنها در موضوع مذاکره صادق نبوده و به دنبال 
بهره برداري سياسي از آن در داخل و خارج مي باشند که ايجاد دو قطبي در ميان ملت ايران تنها يکي از اهداف آنان است بنابر اين، عقل سليم حکم ميکند تنها در هنگامي وارد بازي خطرناک مذاکره با آمريکا شويم که فشار و هوچي گري هاي آن دولت بواسطه اقتدار و داشته هاي ما نتواند در مذاکرات تأثير بگذارد.
هرگاه جمهوري اسلامي از لحاظ اقتصادي، فرهنگي و ... به آن اقتدار لازم رسيد شايد بتوان پاي مذاکره با آمريکا رفت اما در شرايط کنوني، اين امکان فراهم نيست و اگر مذاکره اي صورت گيرد قطعا اين مذاکره به ضرر ملت ايران تمام خواهد شد.
آيا اقتصاد مقاومتي بهترين گزينه براي مهار تحريمهاست ؟ 
واكنش مسئولان در قبال ان بايد چگونه باشد؟
قبل از پاسخ به اين سوال، بايد تعريف اجمالي از اقتصاد مقاومتي و ضرورت اجراي آن داشته باشيم.
اقتصاد مقاومتي مجموعه سياست هاي کوتاه مدت، ميان مدت و دراز مدت براي ايجاد تحرک و پويايي در اقتصاد کشور به منظور اصلاح امور و بهبود شاخص هاي 
کلان اقتصادي بوده و يکي از مهمترين اهداف آن، آسيب ناپذير کردن کشور از بعد اقتصادي، اجتماعي و سياسي است.
در اين سياست ها مسائل مهمي از قبيل رشد اقتصادي، توليد ملي، اشتغال، کاهش تورم، افزايش بهره‌وري، رفاه عمومي و از همه‌ مهم‌تر، شاخص کليدي و مهم عدالت اجتماعي مدنظر قرار گرفته است.
اگر چه اين سياست ها، مقطعي نبوده و مخصوص زمان اعمال تحريم هاي ظالمانه عليه ملت ايران نيست اما اجراي آن در شرايط حساس کنوني مي تواند يک راهبرد اساسي و موثر مورد توجه قرار گيرد.
سياست هاي اقتصاد مقاومتي نه تنها براي امروز بلکه براي دوراني که هيچ تحريمي هم وجود نداشته باشد، مفيد است و يک سياست راهبردي تلقي مي گردد.
کشور بزرگي مانند ايران که داراي تمدن ريشه دار و فرهنگ مترقي بوده و با سابقه اي درخشان داراي هدف هاي بلندي است، نيازمند اقتصادي مي باشد که خصوصيات آن در اقتصاد مقاومتي مورد توجه و تاکيد قرار گرفته است.
البته سياست هاي اقتصاد مقاومتي، سياست هايي بسته نيست که اگر يک فکر و يا طرح جديدي در دنيا بوجود آمد، نتواند آن را در خود هضم کند! بلکه قابل انعطاف بوده و مي تواند تکميل شود و توسعه پيدا کند، لکن خط مستقيم آن تغيير پيدا نخواهد کرد.
از مؤلفه‌هاي ديگر سياست هاي اقتصاد مقاومتي، ايجاد توانايي مقاومت در برابر عوامل تهديدزا است بطوري که تکانه هاي اقتصادي دنيا عوارض جبران ناپذيري به اقتصاد کشور وارد نسازد.
تکانه‌هاي گوناگون اقتصادي دنيا که گاهي بصورت بلاهاي طبيعي اما غالبا به صورت تخاصمي و برنامه ريزي شده است به کشورها سرريز و اقتصاد آن ها را تحت تاثير قرار مي دهد اما اجراي صحيح سياست هاي اقتصاد مقاومتي مي تواند آثار اين تکانه ها را به حداقل برساند.
يکي ديگر از مؤلفه‌هاي اقتصاد مقاومتي، تکيه بر ظرفيت هاي 
داخلي‌ است چه ظرفيت هاي علمي، چه انساني، چه طبيعي، چه مالي، چه جغرافيايي و اقليمي و ...
در اقتصاد مقاومتي، تکيه‌ اصلي برروي ظرفيت هاي داخلي مي باشد که بسيار هم گسترده است البته اجراي اين سياست، به اين معنا نيست که از امکانات بيرون از کشور استفاده نکنيم بلکه به اين معني است که در کنار استفاده‌ حداکثري از اين امکانات، نگاه و تکيه‌ي اصلي کشور روي امکانات و داشته هاي داخلي کشور متمرکز باشد.
رويکرد جهادي، از ديگر سياست هاي اقتصاد مقاومتي است. با حرکت عادي و سستي و کم کاري نمي شود کارهاي بزرگ انجام داد! يک همت و تحرک جهادي در کنار مديريت جهادي براي انجام اين نوع کارها لازم است.
در رويکرد جهادي، حرکت ها و اقدامات هم علمي است، هم پر قدرت، هم با برنامه است و هم مجاهدانه. بديهي است که با اين رويکرد، دستيابي به موفقيت هاي بزرگ امکانپذير خواهد بود.
نکته‌ اساسي ديگر اقتصاد مقاومتي، مردم‌ محوري است که در اين سياست ها ملاحظه شده است.
تجربه نشان مي دهد که هر جا مردم حضور جدي داشته باشند، گره هاي بزرگ باز و موفقيت هاي عظيم بدست مي‌آيند که نمونه آن، پيروزي انقلاب اسلامي و دفاع مقدس هشت‌ ساله است که از گردنه هاي دشوار چهار دهه اخير محسوب مي شوند.
بايد به مردم بها داده شود تا با امکاناتشان پاي کار آيند. فعالان اقتصادي، کارآفرينان، مبتکران، صاحبان مهارت، صاحبان سرمايه، نيروهاي متراکم و بي‌پاياني هستند که در کشور وجود دارند و مي توان از اين عناصر آماده‌  به کار، داراي مهارت و ابتکار، داراي دانش و سرمايه در کشور استفاده شود.
تامين امنيت اقلام راهبردي و اساسي کشور مانند غذا و دارو، از ديگر سياست هاي اقتصاد مقاومتي مي باشد.
توليد داخلي بايد طوري شکل بگيرد که کشور در هيچ شرايطي، در زمينه‌ تغذيه و دارو دچار مشکل نشود و سعي بر اين باشد که در اين موارد به خودکفايي واقعي برسيم.
نکته‌ اساسي ديگر از مؤلفه‌هاي سياست هاي اقتصاد مقاومتي، کاهش وابستگي به نفت است.
ناگفته پيداست که يکي از سخت‌ترين آسيب هاي اقتصادي کشور ما، وابستگي به نفت و درآمدهاي آن است. اين نعمت بزرگ خدادادي براي کشور ما در طول ده‌ها سال مايه‌  فروريختگي‌هاي اقتصادي و فروريختگي‌هاي سياسي و اجتماعي شده است که بايد فکري اساسي براي آن بشود.
استفاده‌ حداقلي از فروش نفت خام و تغيير جهت آن به‌ توليد و صادرات فرآورده نفتي از کارهاي اساسي و مهمي که در اين برهه مي تواند کمک بسيار موثري براي اقتصاد کشور باشد.
اصلاح الگوي مصرف، از اهداف اساسي در اقتصاد مقاومتي مي باشد. صرفه‌جويي در مصرف مواد و انرژي، پرهيز از اسراف و ريخت‌ و پاش، پرهيز از هزينه‌کَردهاي زائد را مي توان از پيامدهاي اين بخش از سياست هاي اقتصاد مقاومتي برشمرد.
از مؤلفه‌هاي ديگر سياست هاي اقتصاد مقاومتي، 
فساد ستيزي است. اگر دست مفسد و سوءاستفاده‌چي و دورزننده‌ قانون و شکننده‌ قانون بسته شود اقتصاد کشور بصورت معقول و امنيت دار پيش ميرود.
شفاف‌سازي، شرط اصلي اين فساد ستيزي است. بايد شفاف‌سازي شده و فضاي رقابتي و با ثبات به‌ وجود آيد. در چنين شرايطي است که فعالِ اقتصادي احساس امنيت خواهد کرد.
اگر فضاي سالمي بوجود آيد، کسب ثروت و کسب درآمد يک امر مباح و مورد تأييد و حمايت نظام خواهد بود. در چنين فضايي، کسي که با ابتکار يا سرمايه خود يا کارآفريني، ثروتي به‌دست مي‌آورَد، نظام از او حمايت مي کند.
دانش‌محوري، از ديگر مشخصه‌ هاي مهم اقتصاد مقاومتي است. خوشبختانه وضع علميِ امروز کشور اين اجازه را 
مي دهد که بخواهيم اقتصادمان را اقتصاد دانش‌بنيان کنيم.
ما دانشمند و متخصص و شرکت هاي دانش‌بنيان و افراد مبتکر در کشور زياد داريم که جزو مهم‌ترين زيرساخت‌هاي اقتصادي هر کشور محسوب مي شوند. مهم‌ترين زيرساخت اقتصادي براي يک کشور، وجود نيروهاي انساني است که اگر به اين نکته توجه شود، طبعاً چرخه‌ علم تا ثروت مخصوصاً در بخش هايي که داراي مزيت هستند، به راه خواهد افتاد و امتداد پيدا خواهد کرد.
آيا اجرايي شدن هر يك از مولفه هايي كه ذكر كرديد مي تواند سد تحريمها را بشكند؟
بله، به نظر من ، اجرايي شدن هر يک از مولفه ها و 
ويژگي هاي سياست اقتصاد مقامتي، مي تواند سد محکمي در مقابل تحريم ها و فشارهاي اقتصادي باشد و مسئولين نظام به عنوان امانتدار مردم در مسند قدرت، بايد با تمام توان نسبت به اجراي سياست هاي اقتصاد مقاومت همت بيش از پيش داشته باشند.
در روزهايي كه جمهوري اسلامي ايران در معرض جنگ اقتصادي سنگيني توسط شيطان بزرگ قرار گرفته است وضعيت سياسي بايد چگونه باشد آيا جايي براي منازعات سياسي وجود دارد؟
نظام سلطه جو به سرکردگي ايالات متحده آمريکا، بعد از مأيوس شدن از همه‌ توطئه ها و دسيسه ها، جنگ اقتصادي را عليه ملت ايران تشديد نموده و همزمان در صدد ايجاد شکاف بين نظام جمهوري اسلامي و ملّت مقاوم و سلحشور ايران است.
در کنار اين اهداف، اقدامات فريبکارانه براي ايجاد اختلاف بين اقوام و اقشار مختلف ملت ايران نيز در دستور کار قرار گرفته  تا با به کارگيري ابزارهاي رسانه اي و همچنين ايادي داخلي، به هر شکل ممکن اتحاد مردم ايران را خدشه دار سازند زيرا به اين باور رسيده اند که تا اتحاد و انسجام بين ملت ايران برقرار است نميتواند به اهداف شوم خود دست يابند.
بنابر اين، اتّحاد ملّت ايران بايد بيش از پيش مهم شمرده شده و مورد توجه آحاد مختلف مردم و بخصوص نخبگان و صاحب نظران جامعه قرار گيرد.
شکي نيست که عزت و اقتدار امروز ايران بيش از هر چيز ديگر، مرهون وحدت و اتّحاد ملّت ايران است. اختلاف نظر در هر جامعه اي حتي در بين اعضاي يک خانواده نيز ممکن است وجود داشته باشد اما اين اختلاف سليقه نبايد به عاملي جهت تضعيف اتحاد و انسجام ملي تبديل شود.
سران قوا و مسئولين و مجريان امور کشور، احزاب و تشکلها، صاحب نظران و اصحاب رسانه و ديگر افراد تاثيرگذار در اين رابطه مسئوليت مضاعف داشته و اعمال آنها بايد منادي وحدت و انسجام ملي باشد.
 رفتار و گفتار اين اشخاص نبايد موجب التهاب‌آفريني و ايجاد دودستگي هاي مضر در جامعه شده و وحدت و انسجام ملي را خدشه دار سازد. بايد در عمل نشان داده شود که وجود سليقه‌ هاي گوناگون و اختلاف نظر، لزوماً به‌ معناي گريبانگيري و درگيري نيست.
نبايد از نظرات مخالف آشفته شوند. بايد بگذارند مخالفين و منتقدين، نظرات و انتقادات خود را مطرح و راه حل هاي 
خود را ارائه دهند. انسجام و اتّحاد ملّي بايد حفظ و مشترکات همواره مدنظر باشند و اين امر منافاتي با انتقاد ندارد.
مردم نيز همچنان بر اين باور باشند که با وجود سلايق و نظرات مختلف سياسي، اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي و ...، 
مي توانند در کنار هم زندگي خوب و آرامي داشته باشند.
در مورد اهميت انسجام سياسي در اين برهه زماني توضيح دهيد و بفرماييد چه پيشنهادي براي حصول آن داريد؟
با توجّه به تشديد دشمني ها و کارشکني هاي آمريکا و هم پيمانان پليدش عليه ملت ايران، لازم است، با مدنظر قرار دادن وضعيّت موجود و عنايت به نيازها و اهداف بلندي که پيش ملت ايران است، يک فضاي جديد ايجاد شود.
اين فضاي جديد، فضاي همکاري، فضاي کار و تلاش براي تحقق اهداف مشترک ملي است که در راس آن ها، حفظ استقلال و امنيت کشور، پيشرفت و اعتلاء نظام مردم سالاري ديني قرار دارد.
همه ملت ايران در ايجاد اين فضاي جديد سهيمند. بايد بتوانيم خودمان را به مقاصد نظام مقدّس جمهوري اسلامي نزديک کنيم. مقاصدي که از اوّل در شعارهاي جمهوري اسلامي وجود داشته و امروز نيز جزء اهداف اصلي نظام محسوب مي گردند.
رسيدن به اين اهداف، نيازمند تلاشِ همه جانبه تمامي آحاد مردم است. اگر همه تلاش کنيم، مي توانيم بِه اين اهداف برسيم. مي توانيم استقامت کرده و دشمن را وادار به عقب نشيني نماييم.
همه بايد در کنار هم براي پيشبرد اهداف متعالي انقلاب اسلامي و نظام مردمي برخاسته از آن تلاش نموده و مسئولين اجرايي را کمک نماييم.
مسئولين نيز بايستي با تمام توان در جهت حل مشکلات مردم تلاش نموده و توجه داشته باشند که انسجام و اتّحاد ملّي وقتي آشکار و بارز خواهد شد که فاصله‌‌گذاري واضحي با دشمن انجام گيرد زيرا فاصله قرار ندادن با دشمن، اتّحاد ملّي را زير سؤال برده و شبهه و اختلاف ايجاد مي کند.
ملت ايران به حول و قوّه‌ي الهي، وحدت و اتحاد خود را روز‌ به‌ روز بيشتر و قوي‌تر نموده و انسجام دشمن‌شکن خود را حفظ خواهند کرد.
جوانان مؤمن و پُرانگيزه بايد بيش از پيش مورد حمايت نظام قرار گرفته و هر روز بيشتر از گذشته تقويت شوند. نسل جوان، غيور و پرانگيزه کشور بخوبي 
مي دانند که دشمن با پيشرفت جوان ايراني و حضور او در 
ميدان هاي علم و سياست مخالف بوده و سعي در خدشه دار کردن عزّت او دارد.
دشمنان ملّت ايران، با استقلال و پيشرفت و اعتلاء ايران و ايراني مخالف بوده و تا بتوانند، موذيگري را رها نخواهد کرد.
اما بايد بدانند که از اين موذيگري نتيجه‌اي نخواهد گرفت.
ملّت ايران همچون گذشته، از طريق ايستادگي، صبر و تقوا همراه با هوشياري و تدبير، انسجام ملّي خود را حفظ و با قدرت به راه پر افتخار خود ادامه خواهند داد.
متشكرم.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9305/6/37143/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha