آرشیو
انتخاب نشریه


خارش گوش در زنان بيشتر از مردان

نايب رئيس انجمن راينولوژي ايران با بيان اينکه با افزايش سن به علت تغييرات پوستي، خشک‌تر شدن پوست و افزايش بيماري‌هاي مرتبط با آن، خارش گوش بيشتر مي‌شود، گفت: اين عارضه در زنان با تغييرات هورموني و حساس‌تر بودن از نظر روحي، بيشتر ديده مي‌شود. در کودکان نيز معمولا آلرژي‌هاي پوستي، تنفسي، عفونت‌ها و ورود جسم خارجي عامل خارش گوش مي‌شود.
به گزارش ايسنا،دکتر ابراهيم رزم پا، متخصص گوش، حلق و بيني درباره عوامل ايجاد کننده خارش گوش گفت: حساسيت‌هاي پوستي گوش خارجي و مخاط بيني و گلو، بيماري‌هاي مختلف پوستي مثل اگزما، پسوريازيس، عفونت‌هاي ميکروبي و قارچي، تماس با مواد محرک و شيميايي، تومورهاي گوش، ورود جسم خارجي به گوش، خشکي پوست، تغيير مقدار و نوع واکس (جرم) گوش، شوره سر و گوش، خشکي هوا، آلرژي بيني و سرماخوردگي، سينوزيت و نيز عوامل عصبي و روحي  از علل بروز خارش در گوش هستند.
وي با بيان اينکه با افزايش سن به علت تغييرات پوستي، خشک‌تر شدن پوست و افزايش بيماري‌هاي مرتبط با آن، خارش گوش بيشتر مي‌شود، گفت: اين عارضه در زنان با تغييرات هورموني و حساس‌تر بودن از نظر روحي، بيشتر ديده مي‌شود. در کودکان نيز معمولا آلرژي‌هاي پوستي، تنفسي، عفونت‌ها و ورود جسم خارجي عامل خارش گوش مي‌شود.
از تميز کردن گوش بپرهيزيد!
اين استاديار دانشگاه علوم پزشکي تهران درباره تميز کردن جرم‌هاي مجراي گوش گفت: وجود جرم به ميزان معمول در گوش طبيعي و براي سلامت لازم است؛ چراکه مانع رشد قارچ و باکتري و ورود جرم خارجي به گوش شده و از رسيدن رطوبت هنگام استحمام و شنا به پوست مجرا نيز جلوگيري مي‌کند. بنابراين تميز کردن اين جرم‌هاي گوش منجر به آن مي‌شود که به تدريج پوست کانال گوش، نازک شده و ترشحات طبيعي چرب و نرم‌کننده مجراي گوش کاهش يابد و خارش در گوش افزايش پيدا کند.
وي ادامه داد: در پي دستکاري گوش براي تميز کردن، عفونت‌هاي مختلف به آن افزوده مي‌شود؛ برهمين اساس متخصصان گوش، حلق و بيني هميشه بر پرهيز از پاک کردن گوش تاکيد مي‌کنند. بر اين اساس، هيچ وسيله‌اي را نبايد براي تميز کردن و خاراندن وارد گوش کرد. در واقع، خارش گوش بر اثر خشک بودن و تحريک پوست مجراي خارجي گوش از سوي خود فرد نيز ايجاد مي‌شود.
روش‌هاي درمان و پيشگيري خارش گوش
رزم‌پا با بيان اينکه تشخيص دقيق علت خارش گوش با معاينه از سوي پزشک مشخص مي‌شود، افزود: نکته اول براي درمان خارش گوش، رعايت بهداشت فردي و پوست است، اما توجه داشته باشيد گوش، توانايي تميز کردن خود را دارد و نيازي به تميزکردن آن نيست. همچنين اگر گوش شما در اثر يک واکنش حساسيتي مي خارد، از هر گونه محصولي مانند گوشواره‌ها يا محصولات زيبايي که مي‌تواند به طور بالقوه موجب تحريک گوش شود، خودداري کنيد.وي افزود: يکي از ساده‌ترين کارهايي که مي‌تواند خارش گوش را به حداقل برساند، استفاده از باد گرم سشوار بعد از استحمام يا شنا است که بايد با فاصله مناسب از گوش قرار گيرد.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9305/6/37142/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha