آرشیو
انتخاب نشریه


گزارش رسالت از گراني شيرخشك؛
نوسان نرخ ارز يا سوء مديريت؟

شيرخشک هم کم است و هم گران و زمزمه هاي مبني بر سهميه بندي هم شنيده مي شود، ظاهرا در اين زمينه بايد پاي نوسانات ارز و سوء مديريت ها را به ميان کشيد و پرسيد چرا در شرايط کمبود، اقدام به صادرات شيرخشک مي کنيم. 
رضا باکري، دبير انجمن صنايع فرآورده‌هاي لبني با اشاره به کاهش 
۲۵ درصدي ورود شير خام به صنايع لبني توضيح مي دهد: «اين کاهش به دليل خروج آن از کشور براي صادرات به صورت شيرخشک است. موجودي انبار کالاهاي توليدي به ويژه شير خشک در کارخانجات به طور چشمگيري رو به کاهش است، صادرات شير خشک توليد داخل در چهار ماهه اول سال97 معادل 7774 تن بوده که برگشت ارزي آن با دلار آزاد 90000 ريال، محرک اصلي رشد قيمت شير خام کشور در تيرماه مي‌باشد».
حالا با همه نگراني هايي که وجود دارد، سيدحسن قاضي زاده هاشمي، وزير بهداشت، مديريت بازار را سخت مي داند اما به مردم اطمينان خاطر مي دهد که نگران کمبود و يا گراني نباشند.
همين گزارش حاكي است حسينعلي شهرياري، رئيس کميسيون بهداشت و درمان مجلس شوراي اسلامي در گفت و گو با رسالت ضمن رد اين مسئله که کمبود شيرخشک وجود دارد، اظهار کرد: مسئولان در حال مديريت اين موضوع هستند تا مشکلي پيش نيايد.
وي تاکيد کرد: متاسفانه برخي شايعه درست مي کنند و عده اي هم با تصور اينکه ممکن است کمبودي وجود داشته باشد به بازار هجوم مي آورند. ممکن است کمبودهايي به صورت جزئي وجود داشته باشد اما حتي در مورد آن شيرخشک هايي که براي کودکان و بيماران خاص هم مورد نياز است، با کمبودي جدي روبه رو نيستيم. 
وي درباره تاثير تحريم ها بر روي شيرخشک بيان کرد: من فکر نمي کنم تحريم ها روي اين مسئله تاثير بگذارد، عده اي بيهوده فضاي جامعه را متشنج مي کنند وگرنه اتفاقي نمي افتد. 
حبيب‌اله مسعودي فريد، معاون امور اجتماعي سازمان بهزيستي در اين رابطه به رسالت گفت: پيش از اين در مصاحبه با ساير رسانه ها عنوان کردم، اين خبر از اساس شايعه است، چون در شيرخوارگاه ها کمبود شيرخشک نداريم و در اين رابطه هيچ گزارشي از استان ها به دست ما نرسيده است.
وي اظهار کرد: سالانه 500 هزار شيرخشک رايگان از وزارت بهداشت دريافت مي کنيم و در هيچ سالي با کمبودي مواجه نبوده ايم.ايرج حريرچي، سخنگوي وزارت بهداشت هم معتقد است؛ شايعه سازان در فضاي مجازي و رسانه اي بيهوده به مسئله کمبود شيرخشک دامن زده اند و تلويحا به کار بردن واژه جيره بندي و يا سهميه بندي را درست نمي داند چرا که موجب نگراني مردم مي شود.  همايون هاشمي، رئيس فراکسيون غذا و دارو مجلس شوراي اسلامي در گفت و گو با رسالت به ابعاد اين قضيه از زواياي مختلف مي پردازد و عدم مديريت درست، دلالي و احتکار و توزيع نامناسب منابع ارزي را از مسببان اصلي کمبود شيرخشک مي داند. وي اظهار کرد: باتوجه به اعلام وزارت بهداشت، دو سوم شيرخشک توليد داخل است و کمتر از يک سوم از خارج ايران وارد مي شود و اين در حالي است که از گذشته به چند کشور همسايه مثل افغانستان و عراق و سوريه صادرات داشتيم. وي با اشاره به اينکه ما در حوزه توليد شيرخشک تحريم نيستيم، گفت: سوء مديريت و عدم برنامه ريزي دقيق و التهابي که به خاطر نوسانات دلار و ارز ايجاد شد، شرايط را مبهم و پيچيده کرده است.
وي معتقد است: مديران مي توانند با هماهنگي، انسجام و نظارتها و بازرسي هاي بيشتر؛ گلوگاه هايي که موجب کاهش توليد مي شود را از بين ببرند. از سوي ديگر توزيع منابع ارزي و در مجموع نظام توزيع بايد دقيق انجام شود تا بازار سياه و احتکار ايجاد نشود و البته تسهيل گيري در گمرگ هم ضروري است. 


آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9304/1/37107/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha