آرشیو
انتخاب نشریه


تاملي بر قوانين مسدودکننده اروپا

بخش سياسي خارجي
 اتحاديه اروپا، خصوصا تروئيکاي اروپايي متعاقب خروج دونالد ترامپ رئيس جمهور ايالات متحده آمريکا از برجام متعهد شدند تا توافق هسته اي با ايران را حفظ کرده و مانع از اضمحلال کامل و نهايي اين توافق جمعي شوند. با اين حال از ارديبهشت ماه 
( زمان خروج ترامپ از برجام) تا کنون اروپاي واحد گامي عملي براي مواجهه با تحريمهاي ثانويه ايالات متحده آمريکا برنداشته است. بسياري از شرکتهاي اروپايي ايران را ترک کرده و برخي ديگر نيز علي رغم تضمينهاي کلي و مبهم ارائه شده از سوي دولت‌هاي اروپايي ، اقدامي نسبت به ارتباط اقتصادي با ايران انجام نمي دهند. 
طي روزهاي اخير، مقامات وزارت امور خارجه کشورمان از کم کاري اروپا و عدم تامين خواسته هاي جمهوري اسلامي ايران از سوي بازيگران اروپايي خبر داده اند. روايت روزنامه گاردين از مناقشات جاري در اروپا و آمريکا بر سر برجام نشان مي دهد که اين مناقشات، صرفا در موضع گيري مقامات اروپايي ( و نه در اقدامات عملي آنها) ظهور و بروز دارد.
گاردين در اين خصوص مي نويسد:
اجرايي کردن قوانين مسدود کننده در قبال تحريمهاي آمريکا عليه ايران- که قبلا در خصوص کشور کوبا وضع شده بود- از ديگر اقداماتي است که اروپا در راستاي حفظ برجام صورت داده است. بر اساس اين قانون، شرکتهاي اروپايي نبايد از تحريمهاي آمريکا تبعيت کنند و مجاز به شکايت از ايالات متحده هستند. همچنين اروپا مي تواند اين شرکتها را بابت پيروي از تحريمهاي آمريکا مورد بازخواست قرار دهد. با اين حال در خصوص اثربخشي قوانين مسدود کننده ابهاماتي وجود دارد. برخي شرکتهاي اروپايي، فعاليت‌هاي "بسيار محدود" قبلي خود در ايران را متوقف کرده اند. آنها قبل از اعمال دور نخست تحريمهاي آمريکا عليه ايران ( اواسط مرداد ماه) از ايران خارج شده اند. ترامپ تحريمهاي ثانويه عليه ايران را نخست در حوزه طلا و خودرو اعمال کرد و قرار است در ماه نوامبر(آبان ماه ) نيز تحريمهاي نفتي و بانکي ايران را اجرايي کند. اين در حالي است که مقامات رسمي اروپايي معتقدند با توجه به انجام تعهدات ايران وفق برجام، اين کشور بايد از "احساس سودمندي" در قبال توافق هسته اي بهره مند شود. از سوي ديگر،" گاي ورشوفستات" نخست وزير سابق بلژيک، و رهبر جراين ليبرال  پارلمان اروپا در اين خصوص مي گويد :
آنچه در قبال توافق هسته اي رخ داد، نشان مي دهد  که چرا ما به عنوان اروپايي ها بايد سياست خارجي ما را تقويت کنيم تا بتوانيم روابط خود  را با خاورميانه( به صورت مستقل از آمريکا) داشته باشيم. "
نه تنها روزنامه گاردين، بلکه اکثر رسانه هاي غربي از تلاشهاي تروئيکاي اروپايي در مسير حفظ برجام خبر مي دهند. با اين حال "مکانيسم عيني" مواجهه با تحريمهاي ثانويه ايالات متحده آمريکا همچنان از سوي منابع غربي تعريف و تدوين نمي شود. در اين راستا، مقامات رسمي اروپايي ، تاخير هدفمندي را در پيش گرفته اند. 
نکته بسيار مهم ديگر اينکه رسانه هاي غربي ، کمتر از احتمال معاملات پشت پرده و فراآتلانتيکي ايالات متحده و اروپا بر سر برجام خبر مي دهند. واقعيت امر اين است که اروپا همچنان برجام را به مثابه يک"متغير مستقل" در نظر نگرفته و از اين رو، تلاشهاي عميقي براي حفظ و بقاي آن صورت نمي دهد. تروئيکاي اروپايي نيز از برجام به عنوان يک "ابزار" براي معاملات خود با ديگر بازيگران بين المللي ، مخصوصا ايالات متحده آمريکا ياد مي کنند . از اين رو بايد در گزاره "حفظ برجام توسط اروپا" تشکيک زيادي کرد! 
منبع گاردين 

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9304/9/37081/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha